Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir? Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir? Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi genetik sebeplerden dolayı ve çoğunlukla erkeklerin yaşadığı bir sorundur. Bayanların da oldukça şikayet ettikleri bir durumdur. “Saçlarım çok dökülüyor” diyen bir bayana günlük hayatımızda sıklıkla rastlamaktayız. Bazı hastalıkların sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Saç dökülmesi neden olur sorusunun birçok cevabı vardır. Bağırsak paraziti, sinüzit, enfeksiyon gibi hastalıkların yanı sıra magnezyum B 12, çinko, demir eksikliği de bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır.

Saç Dökülmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi nedir? Belirtileri nelerdir diyenler için; genel olarak saçların sağlığı açısından yaşanması gereken bir rutin olduğu söylenebilir. Saçların yenilenmesi ve sağlıklı saç köklerinin oluşması için bu durumun olması gerekir. Yaşanan bu dökülmelerde oranın ne kadar olduğuna dikkat edilmelidir. Eğer dökülen teller normalin üstündeyse, bu durum rutinin dışında bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dökülme sorununun fazla olduğu zamanlarda, sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir. Saç dökülmesi neden olur öğrenmek için mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Alınacak tedbirler bu durumun iyileşmesi ve önüne geçilmesi adına etkili olabilmektedir. Bunların yanı sıra kişinin genel olarak yapması ve dikkat etmesi gerekenler vardır.

Saç dökülmesi nedir nasıl önlenir derseniz uygulanması gereken adımlara bakılmalıdır. Saçların temizliği ve bakımı sırasında çok nazik davranılmalıdır. Saç derisinin temiz ve hava alır şekilde olması, kök sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yıkama sıklığı bu açıdan dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Yıkama sırasında çok sıcak sudan ve sert hareketlerden uzak durulmalıdır.

Saçların temizliği için kullanılan şampuanların içeriğine dikkat edilmelidir. Sert kimyasallar bulunduran ürünler kullanılmamalıdır. Genel olarak kullanılan her saç ürününde deriye zarar verecek maddelerin olup olmadığına bakmak gerekir. Kalitesinden emin olunan ürünler kullanılmalıdır. Saç kaybı erkeklerde çoğunlukla ergenlik döneminde başlar. Diğer faktörlerle birlikte ilerde kelliğe kadar gidebilir.

Kadınlarda bu durum daha az görülür. Erkeklerdeki duruma kıyasla çevresel faktörlerin, kişisel alışkanlıkların etkili olduğu söylenebilir. Daha çok hormonal değişiklikler sonucu ortaya çıkar. Stres, doğum, emzirme, menopoz, doğum kontrol haplarının kullanımı dökülmeyi tetikler. Bununla birlikte perma, fön gibi işlemler de saç kaybına neden olabilmektedir. Saç dökülmesi belirtileri nelerdir derseniz birlikte inceleyelim:

 • Saçların uzama hızı oldukça yavaşlar.  Derinin yeterince beslenmemesi kırılma ve dökülmelerin yaşanmasına yol açar.
 • Genel olarak saçlar oldukça cansız görülür. Sönük ve mat görünen saçlar adeta yaşamıyor gibidir.
 • Deride aşırı kepeklenme olur. Bu sorun seboremik dermatit yaşanmasına yol açar. Kaşıntı hissiyatı artar.
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?


Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkeklerin korktuğu bu sorun için yapılması gerekenler konusunda dermatolog yardımı almak çok önemlidir. Bunun dışında saç dökülmesi nasıl önlenir derseniz, karşımıza alınacak bazı önlemler çıkmaktadır. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Stresten uzak durulmalıdır. Psikolojik olarak rahat olmayan bir insanın uykusu düzenli olmayacağından, vücudunda birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Sindirim sistemi, bağışıklık sistemi bu durumdan zarar görmektedir. Bu yüzden sıkıntıdan uzak durulması gerekir. Saç dökülmesi nasıl engellenir diye soran kişilerin bu durumu hayatından çıkarması gerekir.
 • Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme rutini olmayan ya da sağlıklı beslenmeyen bir insan, gerekli vitamin ve mineralleri alamaz. Bu da vitaminlerin eksikliğinden dolayı hem asabiyete hem de saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesi nasıl azaltılır diyenler için oldukça önemli bir adımdır.
 • Cilt ve saç tipin uygun ürünler kullanılmalıdır. Her insanın cilt ve saç yapısı farklı olduğundan, uygun ürünlerin kullanımı bu noktada çok önemlidir. Vücut kimyamıza uygun doğal ürünler tercih edilmelidir. İçinde sert kimyasallar bulunan şampuan ya da sabunlar tercih edilmemelidir.
 • Saçlar düzenli aralıklarla yıkanmalıdır. Çok sık ya da çok seyrek yıkamak genel olarak doğru değildir. Çok sık yıkandığı zaman, saç derisinde doğal olarak bulunan yağların kökleri beslemesi engellenmiş olur. Yağlanma düzeni hasara uğrar. Çok seyrek yıkandığı zaman ise saç dipleri hava almaz. Nefes almayan kökler zamanla ölmeye başlar.
 • Saçlara zarar veren jöle, sprey gibi ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin saçta bekletilmesi ise ayrıca çok sakıncalıdır. Saç kaybını tetikleyen bu ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Kurulama sırasında çok dikkat edilmelidir. Havlu ile sert hareketler uygulamaktan kaçınılmalıdır. Kurutma amaçlı yapılan işlemlerde ise saçları kurutan ya da saç derisine zarar veren cihazlardan uzak durulmalıdır.
 • Özellikle yaz aylarında güneş ışığından korunmalıdır. Güneş ışığı saçları çok kuruttuğu için saç kaybına neden olabilir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için şapka gibi materyallerden yardım alınabilir.
 • Saç şekillendirmeye dikkat edilmelidir. Saçların çok sıkı bağlanması oldukça zararlıdır. Ayrıca saçların uzun süre hava almasını önleyecek şekillerden de kaçınılmalıdır.
 • Sigaradan uzak durulmalıdır. Birçok araştırma sigara kullanımının bu sorunu tetiklediğini ortaya çıkarmıştır. Saç dökülmesi neden olur sorusunun dolaylı cevaplarından biridir.
Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Her erkek saçlarını kaybetme korkusu yaşamaktadır. Çevremize baktığımızda ağırlıklı olarak erkeklerin saçta dökülme sorunu ile karşı karşıya olduğunu gözlemleyebiliriz.  Peki, erkeklerde saç dökülmesi neden olur? Bu durum neden ağırlıklı olarak erkeklerde yaşanır. Erkek tipi saç dökülmesi genetik midir gibi pek çok sorunun en doğru cevabı sinoplukoca.com adresinde…

Erkeklerde saç dökülmesi neden olur diye araştırıldığında, erkek genetiğindeki androjen etkisinin buna soruna sebep olduğu görülür. Erkeklerde yaşanan bu soruna androgenetik saç dökülmesi adı verilir. Neredeyse %50’sinde bu sorun görülür. Erkeklerde saç dökülme evreleri genellikle kellikle sonuçlanır. Erkekler için bu durum kaçınılmazdır. Yıllar içinde öncelikle saçın tepe kısmı, sonrasında ise ense bölgesi hariç tamamı dökülür.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınlarda saç dökülmesi nedeni, erkeklik hormonunun türevi olan DHT hormonundan kaynaklanır. Bu hormon saç tellerinin ölmesine neden olur. Kadınlarda sorun saç ayrımından dolayı daha çabuk fark edilmektedir. Bu ayrımdaki görüntü gittikçe seyrelmeye başlar. Bununla birlikte tepe kısmında da açılma olur. Ayrıca androgenetik sebeple de kadınların %25’inde bu sorun ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmesi neden olur diye baktığımızda, bu sorunun birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden doğan sorunla başa çıkmak için yapılacaklar da mevcuttur. Kadınların genel olarak bu süreçte yapabileceklerini araştırma konusunda daha dikkatli davranması gerekir. Öncelikle bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Bunun dışında kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir birlikte inceleyelim:

 • Saç köklerine iyi gelecek serumlar kullanılmalıdır. Bu serumlar saç köklerinin bulunduğu yere bağlanmasını sağlar. Besleyici etkileri vardır.
 • Temizleme işlemi sırasında saç için faydalı içeriğe sahip ürünler kullanılmalıdır. İçeriğinde B 5 proteini ve arjinin içeren temizleyiciler tercih edilmelidir. Kadınlarda saç dökülmesi şampuan ile azaltılabilir.
 • Saçlar için zararlı olan Brezilya gönü ya da düzleştirme amaçlı yapılan, saçın kimyasını bozan işlemlerden uzak durulmalıdır.
 • İçinde biotin olan besin takviyeleri kullanılmalıdır. Bunun için doktor önerisi gerekmektedir.
 • Saç derisine besleyici yağlarla masaj yapılmalıdır. Düzenli aralıklarla yapılan masaj köklerin nefes almasını ve güçlenmesini sağlar.
 • Spor ve yürüyüş yapılmalıdır.  Dolaşımı düzenleyeceği için faydalı olacaktır. Ayrıca stres faktörünü de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Saç mezoterapisi yapılabilir. Bu işlem deriye vitamin ve mineral aktarımı yapılması açısından oldukça faydalıdır. Bu işlem kalıcı sonuç vermektedir.
dökülmeye ne iyi gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Yaşanan saç kaybı hem kadınlar hem de erkekler için oldukça can sıkıcıdır. Kişinin görünümünde ortaya çıkan değişiklikler psikolojik olarak zarar verici düzeyde olabilir. Sosyal hayatında ve özel hayatında taşıdığı özgüvene zarar verebilir. İnsanların hayatında bu kadar önemli yeri olan aşırı saç dökülmesine ne iyi gelir, saçların dökülmesine karşı ne yapılabilir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir diye baktığımızda karşımıza birçok besin maddesi çıkmaktadır. Çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunsa da kişinin alışkanlıkları en etkili faktörlerdendir. Bu yüzden günlük hayatındaki beslenme ve spor düzeni oldukça önemlidir.

Dökülme sorunu yeterince alınmayan vitamin, mineral kaynaklı olmaktadır. Bunun önüne geçmek adına hem düzenli beslenmek hem de gerekli besin takviyelerinden almak gerekir. Saç kökleri için gerekli olan vitamin ve mineralleri içeren besinler bulunmaktadır. Sorunun yaşanmasını yavaşlatacak ve önüne geçebilecek besinler şu şekildedir:

 • Yeşil yapraklı sebzeler: roka, ıspanak, pazı…
 • C vitamini içeren meyveler: karpuz, çilek, portakal, greyfurt…
 • Deniz ürünleri: çinko ve selenyum içeren balıklar…
 • Kuru yemişler: fındık, badem, ceviz…
 • Fasulye
 • Yoğurt
 • Havuç
 • Sarımsak
 • Soğan

Beslenme rutininde bu besinlere ağırlık vermek oldukça faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra saç için faydalı olan bazı doğal yağlar vardır. Saç dökülmesine ne iyi gelir doğal çözümler nelerdir derseniz bazı yağlardan yardım alınabilir. Zeytinyağı, lavanta yağı, dulavratoyu yağı, çay ağacı yağı kullanımı çok etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olan bitkisel yağlardır.

Çay ağacı yağı, fazla yağın arındırılması ve sebum dengesi açısından çok etkilidir. Mantar, egzama gibi sorunların ortaya çıkmasını önler. Zeytinyağı, kuruluğu önler. Saç köklerini besler ve parlaklık verir. Dulavratotu, uzamaya yardımcı olur. Saç derisinin beslenmesini sağlar. Lavanta yağı, yeni saç çıkmasına ve saçların uzamasına yardımcı olur.

54683