Pirzola Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı, Kalorisi ve Faydaları

Pirzola yağlı olduğundan mangal yemeklerinde kullanılır. Buzlukta veya buzdolabında saklanır. Kalorisi yüksektir. Enerji veren faydaları vardır.

Pirzola

Mangalın vazgeçilemez parçası olan pirzola hem yağlı hem de lezzetli yapısıyla her damak zevkine hitap ediyor. Çok yağlı yapısı sayesinde ızgara ve kızartmalar için en uygun ettir.

Yazımızda ve Pirzola Pirzola saklama yöntemleri Yemeklerde pirzola kullanımı Pirzola kalorisi Pirzola faydalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pirzola hem küçükbaş hayvanlardan hem de büyükbaş hayvanlardan elde edilebilmektedir. Hayvanın göğüs kafesinden elde ediliyor olması nedeniyle düşük miktarda çıkar. Bu nedenle de diğer et ürünlerine göre daha pahalıdır.

Pirzola çeşitleri arasında dana pirzola öne çıkar. Bununla birlikte kuzu pirzola ve yanı sıra tavuk pirzola şeklinde farklı çeşitleri de bulunur. Dolayısıyla hem kırmızı et hem de beyaz et pirzolası bulunur.

Dana pirzola, dananın kaburgasından, kuzu pirzola kuzunun kaburgasından, tavuk pirzola ise tavuğun but kısmından elde edilir.

Mangalda, ızgarada ve tavada pişirildiğinde yoğun yağlı yapısıyla çok yumuşak bir et kıvamı kazanır. Bu şekilde tüketimi hem çok daha basit hem de çok daha hızlı bir şekilde sindirilebilir niteliktedir.

Pirzola Nasıl Saklanır?

Pirzola bir et ürünü olmasından mütevellit, muhafazası konusunda daha fazla ihtimamlı hareket etmeniz çok önemlidir. Pirzola nasıl saklanır sorusunun yanıtını et nasıl saklanır konusundaki bilgilerde bulabilirsiniz.

Pirzola muhafazası konusunda genellikle hemen tüketim tercih edilmelidir. Etin besin değerlerini ve aynı zamanda da lezzetini koruyacağı süre içerisinde tüketimi önerilir.

Pirzola buzdolabında en fazla 3 gün ile 5 gün aralığında muhafaza edilebilir. Bu süreçte pirzolanın cam, çelik ve plastik kaplarda saklanması mümkündür. Mümkünse streç içerisinde muhafaza edilmelidir.

Ancak sürekli kanının veya soğuk havanın etkisiyle altında biriken suyun boşaltılması gerekir. Boşaltılmayan veya değiştirilmeyen kap nedeniyle pirzola etinde çürüme meydana gelir.

Derin dondurucuda pirzola çok uzun süreler saklanabiliyor olsa da hem sertleşme yaşar hem de lezzetini önemli oranda yitirir. Besin değerlerinde de ciddi kayıplar söz konusu olur.

Pirzola Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Etin en lezzetli hali olan pirzola, herkesin severek tükettiği besinlerden birisidir. Yağlı ve yumuşak yapısı dolayısıyla pirzola yemeklerde nasıl kullanılır sorusu için verilebilecek birden fazla yanıt bulunuyor.

Pirzola genellikle kızartılır. Izgara pirzola hem yumuşak hem de yağlı dokusunu koruyarak, pirzola etinin gerçek lezzetini yakalama imkanı vermektedir. Mangalda pirzola yapılamayacak ise alternatif olarak tava pirzola tercih edilebilir.

Izgarada veya tavada yapılacak pirzola pişirme yöntemlerinde “mühürleme” yönteminin kullanılması çok önemlidir. Bu şekilde suyunu içinde tutmasını sağlayarak, piştiğinde yumuşaklığını koruması sağlanır.

Pirzola eti çok yumuşak bir et olduğundan, fırında pişirmeye de uygundur. Fırında pirzola özellikle patates ve çeşitli sebzeler ile birlikte kendi buharında pişirilebilir.

Tencere yemeklerinde de kullanılabiliyor olsa da pirzola, yapısal özellikleri dolayısıyla fırın, ızgara ve mangalda pişirmeye daha uygun bir ettir.

Pirzola Faydaları

Diğer tüm et ürünlerinden farklı olarak tüm pirzola çeşitleri hem mineral hem de vitamin yönünden çok zengindir. Protein açısından da çok zengin olduğundan fazlasıyla besleyici olan pirzola faydaları çok fazladır.

Dana, kuzu-koyun ve tavuk etinden pirzola yapımı mümkün olduğundan, pirzolanın faydaları söz konusu olduğundan hem kırmızı et hem de beyaz et faydaları devreye girer. Dolayısıyla B12 vitaminden, proteine kadar çok zengin besin değerlerine sahiptir.

Zengin protein kaynağı olduğundan pirzola vücudun protein ihtiyacını karşılar. Proteinde vücudun enerjisini geri kazanmasına yardımcı olur.

B12 vitamini yönünden zengin olan pirzola, düzenli tüketildiğinde unutkanlığa iyi gelir. Alzheimer hastalığının oluşumuna ve ilerlemesine engel olur.

Lifli yapısı sayesinde metabolizma ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır.

Demir kaynağı olmasından mütevellit kandaki düşük alyuvar sayısını yükseltir ve demir eksikliği ile birlikte anemi hastalığı karşısında koruyucu etki oluşturur.

Yorgunluk ve sinirlilik haline karşı sinir sisteminde yumuşatıcı etki oluşturur. Uyku problemlerine çözüm oluşturur.

Kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

A vitamini de içerdiğinden göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Pirzola Nelere İyi Gelir?

Besleyici besinlerden birisi olan et ürünleri, vücudun temel ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Pirzola nelere iyi gelir sorusu içinde çok geniş yelpazede yanıt verilebilir. Özellikle dana pirzola faydaları nelerdir sorusu çok merak ediliyor.

Dana etinin yanı sıra kuzu pirzola faydaları da kuzu etinin faydalarını öne çıkartır. Aynı şekilde tavuk pirzola faydaları da beyaz etin faydalarından güçlü bir şekilde yararlanmaya yardımcı olur.

Pirzola bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte pirzolanın anemiye karşı güçlü bir koruma ve iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemi ve hazımsızlık sorunlarına da iyi gelir.

Pirzola İçindeki Vitaminler

Et ürünleri arasında pirzola en besleyici ve aynı zamanda da en faydalı et ürünüdür. Hayvanın yağlı bölgesinden elde edilen bir et olması da pirzola içindeki vitaminler yönünden çok zengin olur.

İçeriğinde B6 vitamini ve B12 vitamini değerleri oldukça yüksek seviyede bulunur. Ayrıca düşük miktarda da olsa E vitamini yönünden de çok zengindir.

Pirzola B1, B2 ve B3 vitaminleri şeklinde faydalı B vitaminleri yönünden çok zengindir.

Pirzola içeriğinde protein, sodyum, potasyum, kolesterol, demir, fosfat, fosfor, çinko ve magnezyum mineralleri de bulunur.

Pirzola Kalorisi

Pirzola kalorisi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Tavuk, dana ve kuzu pirzolanın kalori değerleri birbirinden farklıdır.

Dana pirzolanın kalorisi diğer türlerine göre daha düşük sevide bulunur. Dana pirzola kalorisi 100 gram için 112 kcal değerindedir.

Kuzu pirzola kalorisi ise 187 kcal değerinde bulunur. Tavuk pirzola kalorisi ise 100 gramda 146 kcal değerindedir.

Tüm pirzola çeşitlerinde kalorinin dağılımı ise büyük oranda yağdan oluşur. Ayrıca karbonhidrat ve protein, kalorisini oluşturan etkenlerdir.

Pirzola Zararları

Bir et ürünü olduğundan pirzolanın tüketilmesi durumunda doğrudan oluşturduğu olumsuz etkileri bulunmaz. Pirzola zararları genellikle tüketiminde aşırıya kaçılması durumunda ortaya çıkmaktadır.

  • Bununla birlikte tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıkların bulunması da pirzolanın zararlı olmasına neden olur.
  • Yüksek yağ, kalori ve protein kaynağı olduğundan pirzola aşırı tüketimi tansiyon ve kolesterol hastaları için hayati risk oluşturur.
  • Yağlı bir besin olduğundan aşırı tüketimi fazla kilo alımına ve hatta obezite riskine neden olur.
  • Karaciğerde yağlanmaya neden olabilir.
  • Et ürünlerinin aşırı tüketiminde görülebilen gut hastalığı riskini arttırır.
  • Aşırı tüketimi kolesterolü arttırarak, kalp ve damar hastalıkları riskini arttırır. Normal tüketimi koruyucu etki oluştursa da aşırı tüketiminde damar tıkanıklığı gibi hastalıklara neden olur.
  • Uygun şekilde pişirilmemiş pirzola hem kırmızı et hem de beyaz et bakterilerinin vücuda alımına neden olur. Bunun sonunda mide ve bağırsak iltihaplarına neden olur.

22360