Pırasa Nasıl Saklanır? Pırasa Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Pırasa, çiğ tüketildiği gibi pişirerek de kullanılır. Kolesterole iyi gelir. Daha birçok faydası vardır. Düşük kalorilidir zayıflamaya yardımcı olur.

Pırasa

Pırasa, içeriğinde pek çok vitamin ve mineral barındıran, Zambakgiller ailesinden, adeta bir şifa deposu olan bir kış sebzesidir.

Açık söylemek gerekirse olanca faydasına rağmen pek de sevilmeyen bir sebzedir. Faydalı sebzeler genel anlamda pek sevilmediği için olsa gerek bu durum kimse tarafından çok da fazla yadırganmamaktadır.

Halk arasında pür-hassas olarak söyleniyor olmasının nedeni; birçok faydasının olmasından kaynaklanmaktadır. Pırasa birçok derde deva olarak sayılan sebzeler arasında bulunmaktadır.

Birçok çeşitleri bulunmaktadır. Tereyağlı başlı pırasa, Bursa’da yetiştirilen bir türdür. Çin pırasası küçük başlıdır. İncecik olanına da yayvan yapraklı pırasa denilir.

Pırasa Nasıl Saklanır?

Aslında en ideal olanı bütün sebze ve meyveleri tüketilecek kadar almaktır. Sebzelerimizi market veya manavdan alıyorsak gerektiği kadar alabilmemiz genelde daha mümkündür.

Fakat sebze ve meyve alışverişlerimizi haftalık olarak semt pazarlarından yapacaksak o zaman normal olarak biraz daha fazla almış olabiliriz. İşte bu durumda fazladan aldığımız pırasaları en uygun koşullarda saklamak gerekmektedir.

Pırasa nasıl saklanır? Sorusu cidden önemlidir. İçermiş olduğu vitamin ve minerallerden bir şey kaybetmeden saklamanın en pratik yolu ise elbette ki buzdolabında saklamaktır.

Fazla aldığımız pırasaları ayıkladıktan sonra kesinlikle yıkamadan ve kuru olarak havlu kağıtlara sarıp sonrasında ise buzdolabı poşetine koyarak buzdolabının sebze-meyve çekmecelerinde saklamak en kolay ve ideal saklama yöntemidir.

Bu şartlarda korumaya almış olsak bile en kısa sürede pişirmek olası bir vitamin kaybını da önlemiş olmaktadır.

Pırasa Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Pırasanın en bilindik pişirilme şekli klasik pırasa yemeğidir. Elbette pırasa pişirmenin birçok yolu vardır. Klasik pırasa yemeğinin portakal suyu ile pişirilmiş hali oldukça lezzetli olmaktadır. Buna portakallı pırasa yemeği denilmektedir.

Pırasa sadece yemek olarak tüketilmek ile kalmaz. Farklı birçok çeşitte pişirme yöntemi olan bir sebzedir.

Düşük kalorili ve besleyici olmasının yanı sıra ekonomik olması da kış aylarında tercih edilmesinin nedenlerinden bir tanesidir. Pırasa sebzesinden yapılabilen birçok çeşit yemek arasından birkaç tanesini şöyle sıralayabiliriz:

 • Zeytinyağlı pırasa yemeği
 • Etli pırasa yemeği
 • Portakallı pırasa yemeği
 • Pırasa çorbası
 • Pırasalı börek
 • Pırasalı kek
 • Pırasa mücveri

Görüldüğü gibi birçok çeşitli pişirilebilen bir sebze olan pırasa bu sayede pırasa sevmeyenlerin bile bir şekilde damak tadına hitap etmektedir. İsteğe bağlı olarak sadece beyaz kısımlarından yemek yapıp yeşil kısımları ile börek yapan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Pırasanın Faydaları

Ekonomik ve lezzetli bir sebze olan pırasanın faydaları da oldukça fazladır. A ve C vitamini, folik asit, kalsiyum yönünden oldukça zengin olan pırasa mikroplara karşı koruyucu olma özelliği de taşımaktadır.

İçeriğindeki bol sudan dolayı idrar söktürücü özelliği olan çok kıymetli bir sebze olan pırasa ekonomik olma özelliği ile de herkesin ulaşabileceği bir sebze olma özelliği taşımaktadır.

Damarlara büyük faydası vardır. Damarları rahatlatan pırasa, yüksek tansiyon sorunu olanların yemesi gereken bir sebzedir.

Pırasa Nelere İyi Gelir?

Pırasanın çiğ olarak da tüketilebilme özelliği olan bir sebze olduğu birçok kişi tarafından bilinmez. Tatlı bir tadı olan ister isterseniz pişmiş olarak tüketilebilecek bir sebze olan pırasanın doymuş yağ oranı çok düşüktür. Pırasa nelere iyi gelir? Sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir.

 • Doymuş yağ oranı çok düşük olduğu için kolesterole çok iyi gelmektedir.
 • Bol lif içeren bir sebze olması ise pırasayı diyet listelerinin içine dahil etmektedir.
 • Pırasa kan damarlarını koruyucu özelliğe sahiptir. Bu sayede hipertansiyon riskini azaltır.
 • Bol miktarda içerdiği K vitamini sayesinde kan dolaşımını olumlu etkiler.
 • Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir sebze olan pırasa kronik iltihap riskini azaltıcı özelliği de sahiptir.
 • İçeriğindeki yüksek lif sayesinde doygunluk hissi verir ve açlığı bastırma ya da faydalıdır.
 • Bağırsak aktivitesini düzenlemek ve şişkinliği azaltıcı özelliği vardır.

Pırasanın İçindeki Vitaminler

Kış sofralarının vazgeçilmez sebzelerinden olan pırasada bulunan vitaminler şöyle sıralanabilir:

İçeriğinde bol miktarda A vitamini, K vitamini, C vitamini ve E vitamini barındıran pırasa aynı zamanda kuvvetli bir antioksidan olma özelliğini de taşımaktadır.

Pırasanın Kalorisi

Öncelikle kalori ne ifade ediyor onu açıklayarak başlamak istiyoruz. Kalori tükettiğimiz yiyeceklerin enerji cinsinden miktarını anlatmaktadır. Her insan günlük olarak belirli miktarda kalori tüketmek zorundadır. Kişinin tüketmesi gereken kalori miktarı fiziksel özelliklere göre değişiklik göstermektedir.

Kış sofralarının vazgeçilmez sebzesi olan pırasanın içermiş olduğu kalori miktarı konusuna da biraz değinmek yerinde olacaktır. Bir porsiyon pişmiş pırasa yaklaşık olarak 47 kalori içerir. Pırasanın içerdiği kalori miktarı yemeğin pişirilme aşamasında konulan yağ miktarı oranında değişiklik gösterebilmektedir.

Pırasanın Zararları

Pırasa genel anlamda çok faydalı bir sebzedir. İçeriğinde bulunan birçok faydalı vitamin ve mineraller sayesinde vücuda büyük faydalar sağlayan bir kış sebzesidir.

Fakat buna rağmen fazla tüketilmesinin özellikle hamile kadınlar üzerinde net bir bilgi olmamakla birlikte olumsuz etkileri oluşabilir. Meydana gelebilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla tüketim miktarını ayarlamak da fayda vardır.

İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminleri ile adeta bir şifa deposu olan pırasa insan vücudu üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir.

Çiğ olarak tüketilebileceği gibi çorbasından mücverine, etli yemeğinden zeytinyağlı yemeğine hatta kekine kadar çok çeşitli pırasalı tarifler uygulayarak çocuklarımızın pırasayı sevmelerini sağlayabiliriz. Bu sayede çocuklarımızın pırasanın olumlu özelliklerinden yararlanmalarını sağlayabiliriz.

10591