Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Kanı Temizleyen Hünnap Çayı Nasıl Yapılır?

Hünnap gibi bitkiler sağlıklı yaşam için tüketiliyor. Faydaları arasında kanı temizlemesi yer alıyor. Çayı tarifi ile siz de bu mucizeyi deneyin.

Cehrigiller olarak anılan familyaya ait olan Hünnap, kahverengi bir kabuğa sahiptir.  Çin gibi uzak doğu ülkelerin de en çok tüketimi sağlanan bu bitki ölümsüzlük meyvesi olarak bilinmektedir.

Bir başka ülkede de Tanrı’nın armağanı olarak bilinmektedir. Yapısı bakımından zeytin büyüklüğünde olan ve iri çekirdekli bir meyvedir. İlk bakışta yetişme döneminde yeşil ve sert bir meyve iken, olgunlaştıkça rengi kahverengiye dönmektedir.

Oldukça dayanıklı ve çok yıllık bir ağaç olan hünnap ağacından elde edilmektedir. Ülkemizde en çok Bursa’da bu meyve bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara bakıldığında bir sağlık ve şifa kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır. Birçok kişi tarafından bilinmemesine rağmen son yıllarda inanılmaz derece de popüler olmuştur. Hatta alternatif tıp alanında kullanımına başlanmıştır. Bu nedenle de çok fazla kişi tarafından merak edilenler arasında gösterilmektedir.

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Farklı yörelerde farklı isimlerle anılsa da hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmeyen bir meyve olarak insanların hayatında yavaş yavaş yer almaya başlamıştır. Özellikle diyet yapanlar tarafından tok tutuğu bilinmektedir. Bu nedenle düşük kalorili bir meyve olduğundan tüketilmesi hem bağışıklık sistemini hem de sindirim sistemini olumlu yönde etkilemektedir.

Besin değerinin oldukça fazla olmasından solayı içinde bulundurduğu c vitamini ile bağışıklığı güçlendirmektedir. Çok iyi bir antioksidan içeriğe sahiptir. Durum böyle olunca da kanı zararlı olan toksiklerden temizlediği de ortaya çıkmıştır. Uzun yıllardır alternatif tıp alanında da hünnap meyvesinin faydaları konuşulmaktadır.

Bağırsak problemi yaşayanların da tercih etmeye başladığı görülmektedir. Antioksidan özellik burada da devreye girerek bu konuda yardımcı olabilmektedir. Bağışıklık sisteminin yanında sindirim sisteminde de güçlendirme yapmaktadır.

Kalp ve damar sağlığının yanında bu organlarda oluşacak hastalıklara da iyi geldiği söylenenler arasındadır. Özellikle damar tıkanıklıklarında faydalı bir ürün olarak bilinmektedir. Yüksek oranda magnezyum içerdiğinden kalp sağlığını da ön plana çıkartmaktadır. Potasyum açısından da zengin olması tüketim açısından avantaj sağlamaktadır.

Kemik sağlığı için de ön plana çıkmaktadır. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor ile bu durum için de faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. İleri yaş kemik erimesi yaşayanlarında tüketimini yapması ile hünnap meyvesinin yararları nedir diye soranlar için iyi bir cevap olabilmektedir.

Ayrıca diş sağlığı için de gerekli olan kalsiyum ve fosfor sadece kemik gelişim ya da erimesi için faydalı olmasının yanında diş sağlığını da ön plana çıkarmaktadır. Bütün bunlar göz önüne alındığında birçok faydası ortaya çıkmaktadır.

Aynı zamanda doğal bir sakinleştirici olarak da kullanımı bilinmektedir. Kanser hastaları içinde tüketilmesi uygun olmaktadır. Kanseri önleyen bir çay olarak içilmesi birçok hücrenin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu da kansere yakalanma oranını inanılmaz derece de düşürücü etkiye sahiptir.

Bazı durumlarda da güneş kaynaklı olan cilt kızarıklıklarına da iyi gelmektedir. Kabızlık problemi yaşayanlarda da birebir etkili olabilmektedir. Bu nedenle sindirim sistemi de olumlu yönde etkilenmektedir. Bağışıklık sisteminin en iyi derecede olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yıllara yenik düşen ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkan etkileri de yok eden etkiye sahip olmaktadır.

Birçok kişi tarafından tüketimi sağlanan bu hünnap meyvesinin tanelerinin tüketilmesi ya da çay olarak yapılması şeklinde tüketim sağlanabilmektedir. Siz nasıl bir şekilde tüketmek istediğinize bağlı olarak bu konuda kararınızı verebilirsiniz.

Hünnap Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulduktan sonra kuru bir meyve ya da daha taze iken tüketimi olabilir. Son yıllarda ise çay olarak tüketiminin sağlandığı bilinmektedir.

Daha taze olduğunda manavlardan alınabilen ya da bazı büyük marketlerden alınan hünnap, istediğiniz yerde kurutarak kuru meyve haline getirebilirsiniz. Kendiniz kurutabileceğiniz gibi bazı aktarlardan hem kurutulmuşunu hem de toz haline getirilmişini alıp kullanım sağlayabilirsiniz.

Hünnap çayı nasıl yapılır şeklinde bir soru ile karşı karşıya kaldıysanız yapmanız gereken kurutulmuş olan hünnap meyvelerini kaynamış bir suyun içinde bekleterek on dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Ya da soğuk bir suya ekleme yaparak ocakta kaynatabilirsiniz. Daha sonrasında süzerek çayınızı elde edebilirsiniz.

Aktarlarda satılan toz halinde bulunan hünnap tozu ile de bir bardak sıcak suya bir kaşık hünnap tozunu ekleyerek bir karışım hazırlayabilir ve tüketim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda hünnap yaprağı çayı da yapılabilmektedir. Bunun içinde dalından taze toplanmış yaprakları kurutarak demleme çay şeklinde bir çay elde edebilirsiniz.

Hünnap çayı diyet yapanların özellikle içilmesi açlık hissini ortadan kaldırarak kilo vermede yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırmakta ve vücutta bulunan toksik maddelerin uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap