Oruç İbadeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Oruç

İslam dininde önemli bir yeri olan ibadetler arasında bulunan oruç nedir ve oruç ibadeti nasıl yapılır hakkındaki genel bilgileri sizler için derledik.

Oruç
Oruç İbadeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İslam dininde olduğu gibi birçok semavi dinde de yapılan bir ibadet olan oruç ibadeti Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan şahsi ibadetlerden olması bakımından oldukça önemlidir.

Oruç tutmak yalnızca Allah’ın rızası için yemekten içmekten ve tüm nefsi arzulardan uzak durmak olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda oruç bedeninde zekatı olarak ifade edilmektedir.

İslam Dininde Orucun Mahiyeti

İslam dininde oruç tutma ibadeti farz oruç, vacip oruç ve nafile oruç tutulmaktadır. Farz oruçlar Ramazan ayının girmesiyle beraber belirli ölçütleri tamamlayan her Müslümanın tutması gereken farz oruçlardır.

Vacip oruçlar ise kişinin farz olan oruçlarda tutmadığı günlerin keffareti sayılan oruçlar olmaktadır. Bunların içerisinde kaza orucu, itikâf kaza orucu, yemin keffareti gibi bazı oruçlar da yer almaktadır.

Nafile oruçlar kapsamında ise oruç tutmanın haram sayıldığı günler haricinde istediği zaman tutabileceği oruçlardır. Örneğin Muharrem ayı oruçları, Pazartesi ve Perşembe oruçları bu kapsamda yer almaktadır.

Oruç tutmanın haram olduğu günler ise Kurban Bayramının dört günü ve Ramazan bayramının ilk günü tutulan oruçlardır.

Oruç tutmak için oruca niyet etmek, gün içerisinde imsak vaktinden akşam ezanına kadar yemekten, içmekten ve nefsi arzulardan uzak kalmak gerekmektedir. Akıl sağlığı yerinde olan ve ergenlik çağına girmiş olan her Müslüman oruç ibadetini yapabilmektedir. Oruç şahsi bir içtenlikle yapılan bir amel olduğu için Allah’ın en sevdiği ibadetler arasında yer almaktadır. Bu nedenle oruç tutanların sevabını Allah katında verileceği bildirilmektedir.

9RdMyT1v

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir