Nescafe Nedir? Nasıl Yapılır? Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?

Nescafe, yapımı oldukça kolay olan bir içecektir. Kilo vermek için sütsüz ve şekersiz tüketilir. Düşük kalorili olması kilo aldırır mı korkusunu önler.

Nescafe nedir?

Nescafe olarak hayatımızda yer alan ve değişik tatlarla zenginleştirilerek paketlenmiş kullanıma hazır olarak satılan kahve aslında hazır kahvedir. Hazır kahve, demleme kahve hazırlamanın mümkün olmadığı durumlarda oldukça kullanışlıdır.  Hazır kahve dünyanın birçok bölgesinde en popüler içecektir. Hatta bazı ülkelerdeki tüm kahve tüketiminin%50’sinden fazlasını oluşturuyor. Hazır kahve pazarı hala hızla büyümektedir.  Yapılan hesaplamalar ve istatistiklere göre küresel hazır kahve pazarının 2022’de 23.500 milyon dolar değerinde olduğunu, üstelik 2025’in sonunda 32.900 milyon dolara ulaşarak daha da büyüme göstereceğine işaret ediyor. Nescafe kaç kalori? Acaba kilo aldırır mı gibi sorular sizlerin aklını karıştırıyor olabilir. Bu kadar sık tercih edilen bir içecek olan nescafe konusunda hepimizin doğru ve yanlış kanıları var. En fazla tereddüt edilen kısım da tabii ki sağlıklı olup olmadığı. Acaba nescafe tüketerek hazırlama kolaylığını sağlığımızla değiş tokuş ediyor olabilir miyiz? Nescafe faydalı mı zararlı mı? Bu konu herkes tarafından oldukça merak edilmektedir. Öncelikle size iyi haberlerimiz olduğunu belirtelim. Hazır kahve sizin için kötü değildir ve sağlık açısından için birtakım faydalar sağlar. O zaman hemen kendinize bir kupa nescafe hazırlayın, siz kahvenizi yudumlarken bu konuda yapılmış araştırma sonuçlarına gelin beraber göz atalım!

Nescafe Nasıl Elde Edilir?

Nescafe nedir? Sorusuna yanıt bulduktan sonra nescafe nasıl elde edilir? Sorusu da oldukça merak konusudur. Normal kahvenin demlenmesine benzer şekilde, öğütülmüş kahve çekirdekleri kavrularak demlenmesiyle hazırlanır. Sonrasında içindeki su çekilir. Böylece sabah kahvenizi sadece sıcak suya karıştırarak hazırlayabileceğiniz yoğun, kuru toz kahve elde edilir. Bu da nescafeyi hızlı, kolay, ucuz ve kahve makinesi olmayanlar için mükemmel bir tercih yapar. Uzun raf ömrü yolculuklarda, kamp yaparken veya çok meşgul olduğunuz zamanlarda tüketebilmeniz için uzun süre saklayabilmenize olanak sağlar. Nescafe üretim aşamalarında kahveye herhangi bir kimyasal işlem uygulanmaz.

Nescafe Kilo Aldırır Mı?

Tüm kahve türleri gibi nescafe de metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir.  Bu da vücudun yağ yakmasını ve dolayısıyla kilo vermeyi hızlandırır.  Diyet yaparken kendini çok halsiz hissedenlerin zinde olmasına da yardımcı olur. Bu da kilo vermeyi destekler.  Ama bu söylediklerimiz nescafeyi şekersiz ve sütsüz tercih edenler için.  Şekerli ve sütlü sevenler daha yüksek kalori alacakları için az miktarda tüketim tercih etmeliler. Sanıyorum nescafe kilo aldırır mı? Sorusuna da böylelikle cevap almış bulunuyoruz.

Nescafe Kaç Kaloridir?

Nescafe çeşitlerine göre kaç kalori olduğu değişmektedir.  Kafeinsiz bir tatlı kaşığı nescafe gold 22 kalori, Nescafe Gold ise 3 kalori içerir. Nescafe klasik ise bir tatlı kaşığı 6 kaloridir. 1 Bardak sütlü köpüklü nescafe 3’u bir arada 79 kaloridir. 2 si bir arada olarak bilinen şekersiz kahve karışımı ise 51 kaloridir. Nescafe kaç kaloridir? Cevabımızdan sonra acaba günde ne kadar tüketmemiz sağlık açısından uygundur?

Ne Kadar Nescafe İçmeliyiz?

Nescafe normal kahvenin yaklaşık yarısı kadar kafein içerdiğinden, araştırmalar hazır kahve türleri için günlük 3-5 fincan tüketimin uygun olduğunu göstermiştir. Nescafe genellikle taze kahve ile karşılaştırıldığında tat yarışında kaybetse de kolaylık ve fiyat yarışında öndedir. Ayrıca tadı beğenip beğenmemeniz sadece size bağlıdır. %100 Arabica’dan yapılan dondurularak kurutulmuş Nescafe gibi daha kaliteli çözünebilir kahve, standart hazır kahvelerden daha lezzetli olacaktır. Gerçekten yüksek kaliteli nescafe ile normal kahveyi karşılaştırdığımızda ikisi arasındaki farkı söylemek çok zordur.

Nescafenin Faydaları Nelerdir?

Demlenmiş kahvenin sağladığı yararların çoğunu hazır kahve de sağlar. Araştırmacılar 2014’te birkaç farklı hazır kahve çeşidi de dahil olmak üzere değişik kahve çeşitlerinin antioksidan içeriklerini gözden geçiren bir araştırma yaptılar. Ağustos 2014 Food and Function’da yayınlanan sonuçlar bize hazır kahvenin servis başına 6 ila 188 miligram arasında CQA- yani kafeoilkinik asit- içerdiğini gösteriyor. Hatta araştırmalara göre hazır kahve, işlenme şekli nedeniyle diğer kahve türlerinden daha yüksek miktarlarda antioksidan içeriyor olabilir. Ayrıca, sıradan bir kupa nescafe şeker içermemek şartı ile sadece 7 kaloridir ve ufak miktarlarda potasyum, magnezyum ve niasin (B3 vitamini) de içerir. Nescafenin yararları araştırmalarını yapan bilim insanlarının ayrıntılı açıklamalarına göre, kahve aroması merkezi sinir sistemini uyarmakla kalmaz, aynı zamanda Tip 2 diyabet ve karaciğer hastalığının önlenmesine de yardımcı olur. Kahvenin uyanıklığı ve dikkati artırdığı, genel sağlık ve mutluluk durumunun sürdürülmesine yardımcı olduğu, konsantrasyon ve ruh haline olumlu etkileri olduğu da araştırmaların kahve tutkunlarını sevindiren bir sonucu. Araştırmacılar yaşam boyu kahve tüketiminin bilişsel yeteneklerin körelmesini önlediği ve inme riskini azalttığını da ilave etmektedirler. Kahve, zihin becerilerinin gelişimini destekleyebilir. Kahve ve kafein siroz ve karaciğer kanseri gibi karaciğer hastalıklarının oluşum risklerini azaltabilir. Kahve ayrıca kişinin depresyona girme riskini düşürebilir. Düzenli günlük kahve tüketimi muhtemel Parkinson hastalığını ve Alzheimer hastalığını da önleyebilir.  Dünyada en fazla tüketilen uyarıcı kafeindir ve en çok tüketilen kafein kaynağı da kahvedir. Ama nescafe olarak bilinen hazır kahve normal kahveye göre kısmen daha az kafein içerir. Bir çay kaşığı toz içeren bir fincan nescafe 30–90 mg kafein içerebilirken, bir fincan normal kahve 70–140 mg içerir. Kafeine duyarlılık kişiye göre değiştiğinden, nescafe kafeini azaltması gerekenler için daha iyi bir seçim olabilir. Özellikle bazı bünyelerde kafein olumsuz durumlara sebep olabilir. Nescafe seçeneklerinin arasında kafeinsiz çeşitlerinin olması da kafeini azaltmak isteyenlere yöneliktir. Çünkü çok fazla kafein kaygı, uyku bozukluğu, huzursuzluk, mide rahatsızlığı, titreme ve hızlı kalp atışı gibi sorunlara neden olur.  Nescafenin faydaları olarak metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakmanıza yardımcı olduğu da bilinmektedir. O yüzden diyet listelerinde yer almaktadır.

Nescafenin Zararları Nelerdir?

Nescafenin zararları ve fazla tüketilince ortaya çıkabilecek olan sıkıntılardan bahsedecek olursak; Aşırı kahve tüketimi kalp için oldukça zararlıdır. İçinde bulunan kafein kalp ritim bozukluğuna sebep olabilir. Kandaki basıncı artırdığı için yüksek tansiyona da neden olmaktadır. Mide rahatsızlığı ya da ülseri olan kişilerin az tüketimde bulunması gerekir. Çünkü nescafe midede asit salgısının uyarılmasını sağlamaktadır. Şeker hastalarının az tüketmesi önemlidir. Nescafenin zararları arasında doğurganlık oranının da düştüğü gözlemlenmiştir. Hamile ya da emziren bir bayansanız sınırlı sayıda içmeniz gerekmektedir. Kahve içerisinde bulunan kafein vücudumuzda vitamin ve mineral eksikliğine sebep olmaktadır. 52724