Kahvenin Zararları Nelerdir? Ne Zaman ve Ne Kadar İçilmeli?

Kahvenin Zararları Nelerdir? Ne Zaman ve Ne Kadar İçilmeli? Kahve dünya genelinde çaydan sonra en fazla tüketilen içecektir. Aslına bakarsanız dünyanın doğusunda çay fazla tüketilirken batısında daha çok kahve tüketilmektedir. Kahve kokusu ve tadıyla bizleri cezbeden bir içecektir. Sıcak ve soğuk şekilde tüketildiği için yaz kış tercih edilen tabiri caizse bağımlılık yapan bir içecektir.

Kahve ağaçlarındaki bitkinin öğütülmesiyle elde edilen kahve, çok çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir. Bu nedenle kahve zincirleri çok fazla rağbet görmektedirler. Günlük hayatında kahve içmeyi alışkanlık haline getiren pek çok insan vardır. Kahve de her besin gibi faydalarının yanında zararları da olan bir içecektir. Kahvenin zararları genellikle göz ardı edilse de azımsanmaması gereken bir konudur.

İgrus olarak bu yazımızda sizlere kahvenin zararları, faydaları, günde kaç bardak kahve tüketilmeli gibi daha pek çok konuda bilgiyi sizlere sunmaktayız.

Kahvenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kahvenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi her besin gibi kahvenin de yararları ve zararları bulunmaktadır. Kahvenin faydaları ve zararları nelerdir? Sorusu zaman zaman aklımızı kurcalar. Öncelikle kahvenin vücudumuza olan faydalarından bahsedelim.

Kahvenin faydaları:

  • Diyabet riskini azaltır (tip-2). Kötü beslenme sonucu vücudumuzda ortaya çıkan etkilerden biri de insülin direncidir. Bundan dolayı tip-2 diyabet hastaları eskiye nazaran daha fazla görülmektedir. Kahve içmenin insülin direncini azalttığı görülmüştür. Bu nedenle fazla kaçmamak kaydıyla diyabet hastalarının kahve tüketmesi önerilmektedir.
  • Parkinson ve alzheimer gibi beyin ve unutma temelli hastalıkların riskini azaltır. İleriki yaşlardaki zihin problemleri oldukça sık rastlanan rahatsızlıklardır. Kahvenin bilinen en büyük faydaları arasında beyine olan etkileri vardır. Kahve beyindeki hormonel dengeyi düzenler, kan akışını hızlandırır ve hücre koruyucu etkileri üstlenir. Bu nedenle parkinson ve alzheimer hastalıklarının görülme riskini azaltır.
  • Kahve mental gücünüzü arttırır ve daha enerjik olmanızı sağlar. Kahvenin en bilindik özelliği insanları dinç tutmasıdır. İçerisinde bulunan kafein sayesinde daha atik ve enerjik olursunuz. Aynı zamanda zihniniz açılır.
  • Egzersiz performansınızı arttırır. Kahve içerisindeki kafein maddesinin adrenalin seviyenizi artırdığı bilinen bir gerçektir. Bunun yanında kahvenin metabolizmayı arttırıcı etkisi olduğu da bilinmektedir. egzersiz öncesi 25-30 dakika önce tüketilen kahvenin kas ağrılarını azalttığı, yağ hücrelerinin parçalanmasını sağladığı ve antreman performansını arttırdığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.
Kahvenin zararları:

Kahvenin zararları:

  • Kahve bağımlılık yapar mı? Kahvenin en çok bilinen zararı bağımlılık oluşturmasıdır. içerisinde bulunan kafein uyarıcı bir maddedir ve uyarıcı maddelerin bağımlılık oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle sürekli kahve tüketmekten kaçınmanız iyi olacaktır.
  • Kahvenin uyarıcı etkisi uyku problemlerine de sebep olabilir. Bu yüzden geç saatlarde kahve tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir.
  • Tansiyonuzu yükseltir. Özellikle yüksek tansiyonlu kişilerin kahve kullanımında dikkatli olması gerekmektedir. Kahve az da olsa tansiyon yükseltebilir, zaten yüksek tansiyonu olan bireyler günde 3-4 fincan kahve tükettiğinde tansiyon sıkıntısı yaşamaları kaçınılmaz olacaktır.
  • Kahve migreni tetikler. Yapılan bazı araştırmalar sonucu kahve tüketmenin migren ile doğru orantılı olduğu görülmüştür. Bu nedenle migren rahatsızlığı olan bireylerin kahve tüketirken miktarına dikkat etmesi gerekmektedir.
  • 3-4 fincandan fazla kahve tüketmenin doğurganlığı etkilediği görülmüştür. Aşırı kafein alımı yumurtalıkları olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle aşırı kahve tüketiminden uzak durulması gerekir.

Kahve Kimlere Zararlı?

Kahvenin birçok zararı olduğu aşikar. Peki ama herkes kahve tüketebilir mi? Kahve kimlere zararlı? Kahvenin zararları genel özellikleriyle yukarıda belirtildi. Fakat kahvenin bazı bireyler üzerinde farklı etkileri olduğu bilinmektedir.

Kahvenin zararlarında tansiyon yükseltici etkisi olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle tansiyon problemnleri yaşayan bireylerin kahve tüketimini sınırlı tutması gerekmektedir. Tansiyon hastlarının yanında taşikardi vb. Kalp rahatsızlıkları olan bireylerin de kahveden uzak durması önerilmektedir.

Kansızlık sorunu yaşaya kişilerin de kahve tüketimi konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Bunun yanında kahvenin doğurganlığı etkilediği de bilinmektedir. Doğurganlığı etkilediği gibi düşük yapma riskini de arttırdığı bilindiği için hamilelikte kahve tüketilirken dikkatli olunması gerekmektedir.

Emziren annelerin kahve tüketmesi önerilmemektedir. Çünkü kahvenin içerisindeki kafein kana karıştığı için annenin sütüne de karışacaktır. Bunun sonucunda bebeklerde uykusuzluk ve huzursuzluk görülebilmektedir. Bebek büyümeye başladığında anneler az miktarda kahve tüketebilirler.

Ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıkları yaşayan bireylerin kahve tüketmesi sakıncalıdır. Kahve midedeki asidin salgılanmasını uyardığı için bu rahatsızlıkların kötüleşmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu bireylerin kahve tüketimi konusunda hekimlerine başvurmaları önerilmektedir.

Kahve İçince Vücutta Neler Oluyor?

Kahve İçince Vücutta Neler Oluyor?

Kahve herkesin her gün tükettiği bir içecektir. Peki kahve içince vücutta neler oluyor Daha önce hiç merak ettiniz mi? Kahvenin vücudumuza pek çok etkisi olduğu biliniyor. Kahve içtikten 10 dakika sonra kafein kana karışıyor ve kalp atışları hızlanmaya başlar. Yaklaşık 20 dakika sonra daha odaklanmış ve daha dikkatli hissetmenizi sağlar. Böylelikle daha az yorgun hissedersiniz.

Kahve tükettikten 30 dakika sonra daha fazla adrenalin salgılamaya başlarsınız. Bu nedenle sporcular kahveden 30 dakika sonra spor yapmaya başlarlar. Daha sonra vücudunuzdaki serotonin seviyesi yükselir. Serotonin mutluluk hormonu olarak bildiğimiz hormondur. Bu sayede daha enerjik ve mutlu hissedersiniz.

Kahve ile kana karışan kafein kahveyi içtiğiniz dakikadan itibaren vücudunuza pek çok etkide bulunur. Kahve tükettikten 4 saat sonra vücudunuzun yağ yakmaya başladığı araştırmalar sonucu elde edilen verilerden biridir. 6 saat sonra ise vücudunuz su ve mineralleri kaybediyor.

Günde Ne Kadar Kahve İçilmeli?

Büyüklerimiz her şeyin azı karar çoğu zarar demiştir. Bu söz hayatın her alanında geçerli olduğu gibi kahve tüketiminde de geçerlidir. Her besin fazla tüketildiğinde zararlı olabilmektedir. Bu nedenle yenilen yiyeceklerin içilen içeceklerin miktarına dikkat etmek önemlidir.

Günde ne kadar kahve içilmeli? Bu sorunun cevabı her bireyin özelliklerine göre değişiklik gösterse de genel olarak günde 3 kupadan fazla kahve içilmemesi önerilmektedir.

Türk Kahvesi Günün Hangi Saatinde İçilmeli?

Türk Kahvesi Günün Hangi Saatinde İçilmeli?

Türk kahvesi kendine has aroması ve tadıyla bizlerin oldukça fazla tercih ettiği bir kahve türüdür. Genellikle sabah saatlerinde veya akşam yemeğinden sonra Türk kahvesi tüketmek ülkemizde oldukça yaygın bir olgudur.

Peki Türk kahvesi günün hangi saatinde içilmeli? Uzmanlara göre birçok kişinin yaptığı en büyük yanlış sabah gözlerini açar açmaz kahve içmektir. Çünkü sabah 08.00 – 09.00 civarında vücudumuz kortizol salgılıyor, kortizol sayesinde vücudunuz sizi kendi kendine uyandırıyor. Bu saatlerde kahve tüketmeniz sonucu kahvedeki kafein bu mekanizmayı bozuyor.

Bu nedenle saat 08.00 – 09.00, 12.00- 13.00 ve 17.30 – 18.30 civarında kahve içilmesi önerilmemektedir. Çünkü bu saat dilimlerinde kortizol seviyesi zirveye çıkıyor.

 Zayıflatır Mı?
Urban lifestyle oncept. Lovely asian girl sitting coffee table, drink cappucino flirty gazing camera and smiling as listening boyfriend, talking to her date at fancy cafe, city streets on background.

Aç karnına Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet yapan, kilo vermek isteyen birçok kişinin sıklıkla sorduğu bir diğer soru da aç karnına kahve içmek zayıflatır mı? sorusudur. Kahve içmek sindirim sistemini hızlandırıp yağ yakımını artırır. Bu nedenle spor öncesi aç karnına kahve içilip yapılan sporun daha fazla kalori yakmayı sağladığı bilinmektedir.

Bu yazımızda kahvenin zararları, aşırı kahvenin zararları,  kahve vücudumuza neler yapar, günün hangi saatlerinde kahve tüketilmelidir gibi sorularınıza sinoplukoca.com olarak yanıt verdik. Kahvenin yararları gibi daha pek çok gündelik hayatınızda dile getirdiğiniz düşündüğünüz sorularınız için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap