Namaz Kılarken Nereye Bakılmalı? Secdeye Yatarken Gözleri Kapatmak

Namaz ibadetini yerine getirenlerin en çok karşılaştığı sorunlardan birisi gözlerinin baktığı noktadır. Buna dair pek çok farklı görüş olduğu gibi insanların bilinçsiz olması da ciddi bir sorun yaratabiliyor. Tabii ki bunun için sünnetlere odaklanmak önem arz ediyor. Örneğin sünnetler arasında yer alan davranışlardan birisi namaz kılarken bakışlarımızın secdede olmasıdır.

Buna bağlı olarak kıbleye doğru dönerek kıldığımız namazlarda rükû sırasında ayak uçlarımıza bakmakta herhangi bir sakınca yok iken aynı zamanda karşımıza doğru yani kıbleye doğru bakmakta da bir sakınca bulunmuyor. Tüm bu karmaşanın sebebi ise bundan kaynaklanıyor. Aslında rükû esnasında ayak uçlarına bakan ile kıbleye doğru bakan arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Dolayısıyla namaz kılarken temiz bir biçimde edilmiş niyet, sonrasında da namazın kusursuz bir huşu ile eda edilmesi kabulü için yeterli olacaktır.

  • Namaz esnasında ayakta iken secdeye bakmak sünnettir.
  • Rükû esnasında ayak uçlarınızın üst kısmına bakabilirsiniz.
  • Oturduğunuz esnada dizlere bakılabilir.
  • Namaz biterken selam verme esnasında sola doğru selam verirken sol omza, sağa doğru selam verirken sağ omza bakılmalıdır.

Namaz esnasında aklınızda ya da kalbinizde başka bir şeyin olmayışı, direkt olarak Allah’a yönelmek ve namazınıza odaklanmak önemlidir. Bu aşamada bir diğer önemli kriter ise farklı şeyler düşünmemekten geçer. Aynı zamanda gerek selam verirken gerekse namazın diğer adımlarında kesinlikle etrafa bakmak, başka biriyle ya da başka bir şeyle ilgilenmek hata olacaktır. Eğer namaz esnasında esnemeniz gerekiyorsa ağzınızı mümkün mertebe kapalı tutmanız ve sessiz olmanız önerilir.

Mescid-i Haram’da Namaz Kılarken Nereye Bakmalı?

Namaz kılarken Kâbe’de iseniz ve Mescid-i Haram’da namaz eda edecekseniz nereye bakmanız gerektiği konusunda soru işaretleriniz olabilir. Kâbe’nin ihtişamı karşısında gözünüz sürekli olarak Kâbe’ye takılabilir. Ki burada öncelikli olarak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in kıyam esnasında secdeye doğru baktığı rivayetini vurgulayalım.

Pek çok kaynakta da bu yüzden namaz kılarken secdeye bakılması sünnet olarak kabul edilir. Ancak aynı şekilde peygamber efendimiz tarafından namaz kılarken gözün görebileceği ve o an karşınızdaki doğrultuda olan bir noktaya bakmanın kerahet yaratmadığı da ifade edilmiştir. Bu demek oluyor ki Mescid-i Haram’da namaz kılarken secdeye bakmak yerine Kâbe’ye bakmanızın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Secdede Gözleri Kapatılabilir Mi?

Namaz kılarken gözleri yummak her ne kadar o an yüksek bir konsantrasyonu akla getiriyor olsa da aslında mekruh sayılmaktadır. Bunun nedenini ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) secdeye bakmanın sünnet oluşundan ve sevabından dolayı açıklama gereği duymuştur. Eğer secde esnasında ya da namaz süresince gözler kapatılırsa secdeye bakma sünneti yerine getirilemez. Bu durumda da bunun sevabından faydalanılamaz. ‘’Her kim ki namaza duruyorsa gözlerini kesinlikle kapatmasın’’ buyuran peygamberimiz burada Müminlerin sevaptan Mahrum olmamasını dilemiştir.

Tabii ki namaz esnasında farklı bir durum oluşması, dikkatinizi dağıtacak bir şeye şahit olmanız ya da görmek istemediğiniz bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda gözlerinizi kapatmanızda bir mahsur yok. Burada Allah’a yönelmenize engel olacak, sizi huşudan ayıracak olan durumun önüne geçmeniz mümkün olabilir.

83826