İdrar Renginiz Sağlığınız Hakkında İpuçları Veriyor

İdrar renginiz sağlığınız hakkında ipuçları veriyor aslında uzmanlar idrar renginize bakarak vücudunuzdaki yaşanan olumlu ya da olumsuzluklar hakkında bilgi ed..

İdrar renginiz sağlığınız hakkında ipuçları veriyor aslında uzmanlar idrar renginize bakarak vücudunuzdaki yaşanan olumlu ya da olumsuzluklar hakkında bilgi edinebileceğinizin altını çiziyorlar. Sağlıklı bir insanın normal idrar rengi açık sarı ve tonlarıyla farklılık gösteriyor yani kişiden kişiye daha açık sarı ya da biraz daha koyu olabilir. İdrar metabolizmamızın ürettiği ve oldukçada steril sayılabilecek bir yapıya sahip bir sıvıdır. İdrarımız yediğimiz içtiğimiz, aldığımız ilaçlar ve bedenin yaşadığı hastalıklardan etkilenerek renk değişikliğine uğrayabilir. İdrara rengi veren aslında ürokrom isimli bir renk hücresi pigmenttir.

Anormal idrar renkleri size ne gibi durumları işaret ediyor olabilir?

Yeşil, mavi, kırmızı, pembe, turuncu gibi ilginç renklerde idrar oluşumları genelde aşırı şekilde baskın beslendiğiniz renkli besinlerden kaynaklıdır. Bazen de kullanılan ilaçlar idrar renginizde bu renkleri ortaya çıkarabilir. Besinlerde genelde kuşkonmaz yeşil ve mavi renk idrara, yaban mersini turuncu idrara, kırmızı pancarsa kırmızı ya da pembe idrara neden olabilir. Bağırsak için kullanılan laksatif etkiye sahip ilaçlarda idrarın kırmızı olmasına neden olmaktadır.

Hastalık habercisi idrar renkleri:

Kırmızı ve pembe idrar rengi: İdrar yollarınızda kan olması büyümüş prostat, taş ve hatta böbrek kanserinin bir işareti olabilir.

Bulanık idrar:

Bulanık idrar enfeksiyon yaşadığınızı gösteren bir renktir. Aynı zamanda böbrek taşı oluşumunun da belirtisi olabilir.

Turuncu idrar:

Sarılık hastalığını işaret edebileceği gibi vücudun susuz kaldığını da göstermektedir.

Köpüklü idrar:

Köpüklü olan idrar aşırı proteili beslendiğinizi göstermektedir. İdrar sarı renkten koyu sarıya dönen bir renkteyse yeterli sıvı tüketmediğinizin bir işaretidir bol su tüketerek idrar renginizi kontrol edebilirsiniz. Açık sarıdan farklı olarak su rengi yani renksiz idrar genelde en sağlıklı beden analizinin yapıldığı idrar rengidir. Vücudun yeteri kadar su aldığı gösteren bu idrar rengi aşırı su tüketenlerde ise su zehirlenmesinden kaynaklı ortaya çıkan idrar rengidir. Aşırı ya da yeterli su içmediğinizi düşünmüyorsanız ve idrar renginiz su benzeri renksizse bu diyabet işareti bir idrar rengi olabilmektedir. İdrar sadece rengiyle değil birçok farklı yönüyle ele alınarak dikkat edilmelidir. İdrarınızı sık yapıp yapmadığınız önemlidir ne sıklıkla yaptığınızı not edin. İdrar yaparken acı, yanma gibi şikayetlerinizin olup olmadığını önemseyin. İdrarınızı yaparken kesik ya da uzun şekilde yapıp yapmadığınızda önemlidir. İdrar yaparken zorluk çekip çekmediğinize dikkat edin bazen çok sıkışır fakat tuvalette idrar miktarı sıkışmaya göre daha az olduğu durumlar yaşanabilir. Her gece idrar sürelerinizi takip edin. Ne sıklıkla gece idrar yapığınız önemlidir. İnsanların normal idrar miktarları vardır fakat siz sıvı içmediğiniz halde daha sık tuvalete gidiyorsanız. İdrar kaçırdığınız oluyor ya da idrara sıkışıyorsanız tüm bu şikâyetleri önemseyin idrarla ilgili yaşadığınız tüm değişiklikler bedenin size verdiği sinyaller olabilir doktora giderek erken tanı ile hastalıklarınızdan haberdar olabilirsiniz. 33357

1 Yorum

İbrahim Can  -  Nisan 8, 2024 / 6:09 pm

Yazı tarzınız çok akıcı ve anlaşılır.

Yorumlar kapalı.