Mukabele Ne Anlama Gelir, Nasıl Yapılır? Mukabeleyle Hatim Mümkün mü?

Mukabele, en çok Ramazanda karşılaştığımız bir durum olsa da Recep ve Şaban ayında da gerçekleştirilir ve faziletleri de oldukça fazladır. Mukabele ne anlama gelir, Ramazan ayında yapmanın sırları nelerdir? Hatim yapmak mümkün mü?

Mukabelenin kelime manasına baktığımızda karşılıklı ya da yüz yüze okumaktır. Yüce Kitabımıza bakara ya da akıldan okunduğu sırada okuyan kişinin yüzüne bakılır ve o kişi izlenir. Özellikle Ramazan ayında mukabele sıklıkla yapılır. Bu aylarda yapılmasının sevabı ve sırları daha çoktur.

Kur’an- Kerim’i okurken bir harfine bile katbekat sevap kazanıyoruz. Böylesi sevabı kaçırmak istemeyenler bazen camilerde bazen evlerde mukabele yapmaktadır. Ramazan geldiği zaman ilk gün bir cüz okunur ve bayram gelmeden tamamlanır. Toplu olarak okumaya mukabele ismi verilmektedir. Müminler, bir cüz paylaşarak Ramazan sonuna kadar hatim indirmiş olurlar.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadiste şunları dile getirmiştir: Kur’an-ı Kerim’i güzel sesleriniz ile süsleyin. Zira nağmeli şekilde okunan Yüce Kitabımızın güzelliği katbekat çoğalacaktır. Kitabımızı gerekli koşulları yerine getirerek uzatıp okumak gerekir. Tabii, bu okuma şarkı olacak konuma da gelmemelidir.

Kur’an-ı Kerim’in Cüzleri Tamamlandıktan Sonra Ne Yapılır?

Rabbimiz bizlere cümlelerini Kitabımızla bizlere iletmiştir. Kur’an-ı Kerim tamamlanmasının ardından hatim duasından evvel Bakara-Nas-Fatiha okunmalıdır. Bakara en uzun süre olduğu için 1-2-3-4-5. Ayetleri okumak sünnettir. ALLAH’ın Resulü, Nas Suresini söyledikten sonra Fatiha’ya geçer ve ardından da Bakara Suresinin ilk ayetinden başlar “ve ulaike humu’l-müflihun”a olan bölüme kadar okumayı sürdürür ve hatim duasını da bitirdikten sonra doğrulurdu.

Mukabele ile Hatim Mümkün mü?

Mukabeleyi canlı olarak dinlemek, sanal ortamda sesli olarak izleyip dinlemek de sevaptır. Hatim sevabı verilse de eğer okumayı yapanlar arasında yoksa hatim sayılmaz. Mukabele içinde bulunup okuyan kişi hatim etmiş sayılır.

42448