Muhterem İsminin Anlamı

Muhterem İsminin Anlamı Nedir?

Muhterem İsminin Anlamı Türkiye’de hem erkek hem de kadın ismi olarak kullanılan Muhterem ismi, son dönemlerde oldukça büyük bir merak haline geldi. Eski dönemlerde sıkça kullanılan bu isim akıllara “Muhterem isminin anlamı nedir?” sorusunu getirmeye başladı. Bu ismi en yaygın anlamıyla ifade etmek gerekirse; saygı duyulması gereken kişiler için türetilmiş bir sıfat olarak tanımlanabilir. Daha eski dönemlerde de günümüzde de saygın bir kimseden bahsederken isminin başına “Muhterem” kelimesi eklenebilir. Bir hürmet sembolü olan bu ismin anlamı “Zat-ı Muhterem” kalıbından da akıllara gelebilir. Çok daha geçmiş dönemlerde yalnızca erkeklerin kullandığı bu isim, zamanla kadınların da kullanabildiği unisex bir isim haline gelmiştir. 

Muhterem ismi çok eski zamanları çağrıştıran bir isim olduğu için “ Muhterem ismi Kur’an’da geçiyor mu?” sorusu da büyük bir önem kazandı. Kur’an-ı Kerim içerisinde “muhterem” kelimesini içerek herhangi bir ayet ya da sure bulunmuyor. Bu ismin Arapça olması, Kur’an-ı Kerim’de geçebilmiş olma ihtimalini düşündürse de araştırmalar sonucu Kur’an içerisinde böyle bir kelimeye rastlanmadığı görülüyor. Ancak kelime kökeni çok eski olduğundan ve ilk kullanıldığı coğrafyanın da bu Arapça kelimeyi çok sık kullandığından dolayı peygamber efendimiz Hz. Muhammed’den (s.a.v.) bahsederken isminin veya peygamber sıfatının başında çokça kullanıldığı bilinir. Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.v.) ailesine mensup herhangi bir üyeden bahsederken de bu sıfat kullanılır. 

Muhterem ismi anlam olarak İhtiram ismi ile benzer özellikler gösterir. Ancak Muhterem’in kullanımı daha yaygındır. Buna sebep olarak hem fonetik oluşu hem de Muhterem isminin anlamı verilebilir. Özellikle toplumsal anlamda kadınlar haklara sahip oldukça ve değer görmeye başladıkça kız bebekler de bu ismi almaya ve taşımaya başladı. Bu durum ismin anlamı ile doğrudan ilişkilendirilir. Çünkü bu isim çok uzun bir dönem boyunca isim olarak değil, sıfat olarak kullanılmış ve sadece memleketin ileri gelen insanlarına atfedilmiştir. 

Muhterem isminin son dönemde daha sık araştırılması ve daha çok ön plana çıkmasının sebeplerinden bir diğeri ise Muhterem ismine sahip ünlüler olarak bilinir. Özellikle nostaljinin benimsenmesi ve eski dönem yıldızlarının ön plana çıkması bu isme duyulan ilgiyi arttırmıştır. Bu isme sahip ünlülere örnek olarak oyuncu Muhterem Nur, siyasetçi Muhterem Aras verilebilir. Bu ismin ünlü kişilerde kullanımı ile birlikte daha fazla yeni doğan bebeğe verildiği gözlemlenmiştir. 

Her ismin bir etkisi olduğu gibi Muhterem isminin de konulduğu kişiye sağladığı bir enerji vardır. Muhterem isminin analizi yapıldığında ortaya çıkan sonuçlara göre bu isim; sekiz harften oluşmakta ve bu harflerin arasında öne çıkan harf ise iki defa kullanılan “M” harfi olmaktadır. Bu harfin kişiye sağladığı katkı; mantık ve idrak olarak bilinir. Bu isimde iki kez geçen bir diğer harf ise “E” harfidir. E harfi, ifade gücünü, kültürel yeteneği ve ışıltıyı ifade eder. İsminde “E” bulunan kişilerde öne çıkma eğilimi yüksektir. İsimde “E” dışındaki tek sesli harf olan “U” ise zenginliği çağrıştırır. Bunun sebebi harfin fonetik enerjisinden ziyade görünümüdür. U harfinde dış bükey bir profil söz konusudur ve böylece farklı bir iç açıya sahiptir. Burası biriktirme, toplama enerjisi taşımaktadır. İsimde bağlayıcı bir etkiye sahip olan “H” harfi; gücü ve adaleti simgeleyen simetrik ve eşit görünümlü bir harftir. Aynı zamanda bir basamağı da andırdığı için kişiye mücadeleci bir kimlik katar. “T” harfi; sınır tanımaz bir kimlik oluştururken isimde yer alan son sessiz harf “R” ise; her alana farklı ölçütler ile yayılan iyi bir enerjiyi simgeler. 

muhterem-isminin-anlami-83550
Muhterem İsminin Anlamı

Muhterem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Süslenmiş, süslü
  • 2 – Gül
  • 3 – Saygın, saygıdeğer
  • 4 – İhtiram olunmuş. Saygıdeğer, sayılan

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Muhterem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Muhterem ismini kullanan 10.299 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Muhterem ismini kullanan 1.614 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Muhterem ismini kullanan 508 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Muhterem ismini kullanan 493 kişi bulunmaktadır.

Muhterem isminin Türkiye sıralaması

Muhterem en çok kullanılan 1079. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 526. isimdir.

Muhterem isminin Harf Analizi

Kişiye Muhterem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Muhterem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Muhterem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Muhterem isminin anlamını gözden geçirin!

Muhterem İsminin Numerolojisi

Muhterem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
U: yirmi beş
H: on
T: yirmi dört
E: altı
R: yirmi bir
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 124

Muhterem ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Muhterem Nur: Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. Usta bir oyuncu olarak birçok önemli rolde yer almıştır.
  2. Muhterem Duygu: Türk müzisyen. Türk halk müziği sanatçısı olarak tanınmış ve birçok albüm çıkarmıştır.
  3. Muhterem Cemali: Türk gazeteci ve yazar. Türkiye’de yayın yapan çeşitli medya kuruluşlarında köşe yazarlığı yapmıştır.

Bu listede Muhterem ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim daha az yaygın olduğu için daha fazla ünlü Muhterem ismini taşıyan kişiye rastlamak zor olabilir.

20517