Aziz İsminin Anlamı

Aziz İsminin Anlamı Nedir?

Aziz İsminin Anlamı Aziz ismi ülkemiz de sıkça kullanılan bir isimdir. Genellikle eski çağlarda ve büyüklerimize verilmiş olan bu isim günümüz de nadirde olsa çocuklara da veriliyor. Aziz isminin anlamı nedir? Bu ismin güzelliğinden anlamının güzelliğinden ötürü anne ve babalar erkek çocuklarıma bu ismi vermeyi tercih ediyor.

Aziz ismi oldukça fazla kullanılan ve genelde erkeklere verilen bir isimdir. Bu isim erkek ismi olmasına rağmen çok nadir olarak kızlarda da kullanılabiliyor. Aziz ismine verilere bakılarak yani istatiksel olarak bakıldığı zaman ortalama bir düzeyde kullanıldığı görülüyor. Aziz isminin anlamı nedir merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Ülkemizde ortalama olarak kullanılan bu isminin bir anlamı olduğu, anlamının ne olduğu merak ediliyor. Aziz isminin TDK’ deki anlamı ermiş kişi, eren, sevgi açısından üstün tutulan, muazzez kişi anlamına geliyor. Aziz isminin analizi yapılacak olursa bu isim insanlar ile arasında uyum sağlayan bir isimdir. Bu isimde olan bireylerin içlerinin ve dışlarının bir olduğu görülebilir. 

Aziz isminin anlamı nedir sorusu merak edilen bir sorudur. Bu isme sahip olan bireyler de  yalan yer yoktur. İsim analizlerine göre bu isme sahip olan kişiler daha sakin ve daha anlayışlı oluyor. Bunun yanı sıra daha zeki bir kişiliğe de sahip oluyorlar. Cümle içerisinde de bu ismin kullanıldığını görmek mümkündür. 

Aziz isminin anlamı nedir? Aziz ismi, dilimize Arapça’dan gelmiş olan bir kelimedir. Bu kelimenin kökeni Arapçadır. Halk arasında yaygın bir şekilde kullanılan bu isim önceleri daha fazla kullanılıyordu.

Bu isim verilen çocuklar akıllı uslu birer çocuk olurlar. Genellikle erkek çocuklarına aziz ismi verilir. Aziz isminin kişilik analizi de dikkat çekiyor. İnsanlar çocuklarına bir isim vermeden önce her şeyi detaylı bir şekilde inceliyor ve araştırıyorlar. Daha sonra ise uygun olan isimleri çocuklarına veriyorlar. Aziz isminin anlamı nedir? Aziz ismini koyacak olan kişiler, kişilik analizlerine bile dikkat ediyor. Aziz isminin kişilik analizleri şu şekilde olabiliyor.

Numara bakımından bakıldığı esnada bu isme denk gelen sayının 71 olduğu görülüyor. 7 ile 1 sayısı toplandığı zaman 8 ortaya çıkar 8 sayısı ise farklı özellikleri yansıtıyor. Her rakam ve sayı farklı özellikleri belirtiyor. 8 sayısı ise, liderlik vasıflarını taşıyorlar. Aziz isminin anlamı nedir Bu isme sahip olan kişiler daha çok liderlik özellikleri gösterirler. Bu insanların daha baskın olduğunu görebilirsiniz.

Kendilerine has olan bir düşünce yapısına sahiplerdir. Son derece zeki, hassas kalpli, sempatik ve sevecenler. Sorumluluk almaktan geri durmazlar. Sorumluluk sahibi bireylerdir. Aziz ismine benzer isimler ise oldukça azdır. Kadınlarda Aziziye ismi kullanılıyor. Ancak Aziz ismine yakışan pek çok isim bulunuyor. Bunlar şöyle sıralanabilir; bu isme en çok yakışan isim Azim ismidir. Bir başka yakışan isim ise Can ismidir. Han ismi de kullanıldığı görülüyor. Aziz Bora, Aziz Efe, Aziz Mert gibi değişik şekillerde bu ismin kullanıldığını görmek mümkündür. Aziz ismi caiz mi? Sorusu da merak edilen bir başka sorudur. İnsanlar çocuklarına bir isim vermeden önce bu şekilde çeşitli araştırmalarda bulunuyorlar.

Aziz ismi Kuran -ı kerim’ de geçen bir isim değildir. Ancak kullanılmasında da bir mahsur yoktur. Erkek çocuklarına bu isim koyulabilir. Aziz isminin anlamı nedir? Aziz ismine sahip olan bireylerin kişilik özelliklerine bakıldığı zaman kitap, dergi, makale gibi şeyleri okumayı çok seven bireyler olduğu görülebiliyor. Güneşli havayı ve güneşte aktiviteler yapmayı da oldukça fazla severler.

Atılganlardır. Pek çok özellikleri sayesinde enerjik oldukları bilinir. Yerlerinde sabit bir şekilde duramaz sürekli bir meşguliyet ararlar. Kırılgan ve çok duygusal olan bir yapıya sahiplerdir. Aziz ismine sahip olan ünlüler ise Aziz Sancar’dır. 

Aziz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 11 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Onur Sahibi Yüce, Ermiş
 • 2 – Saygınlığıyla Sonsuza Dek Anılacak Olan Kişi
 • 3 – Mağlup Edimesi Mümkün Olmayan, Muhterem, Çok Nurlu, İzzet Ve Şeref Sahibi Demektir.
 • 4 – Muhterem, sayın
 • 5 – Sevgili.
 • 6 – Evliya, veli, ermiş
 • 7 – Az Bulunur.
 • 8 – Ermiş, eren
 • 9 – Sevgide üstün tutulan.
 • 10 – Kur’an’da geçen Allah’ın 99 adından biridir. İzzetli, onurlu, mağlup edilemeyen, herşeye galip olan anlamlarına gelir.
 • 11 – Allah’ın izzetli kıldığı, mü’min. – Aziz (İmadettin Abulfeth Osman el-Aziz): Selahaddin Eyyubi-’nin II. oğlu. Kardeşi el-Efdal, Melik iken kendisi Şam’ı terkederek Mısır Eyyubileri hükümdarlığını ilan etti. Fakat daha sonra kardeşiyle barıştı. Kur’an-ı Kerim’de Âl-i İmran ve Yusuf surelerinde geçmektedir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

aziz-isminin-anlami-15835
Aziz İsminin Anlamı

Aziz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Aziz ismini kullanan 54.204 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Aziz ismini kullanan 9.735 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Aziz ismini kullanan 2.321 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Aziz ismini kullanan 2.359 kişi bulunmaktadır.

Aziz isminin Türkiye sıralaması

Aziz en çok kullanılan 318. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 152. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Aziz isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aziz isminin Harf Analizi

Kişiye Aziz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Aziz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Aziz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Aziz isminin anlamını gözden geçirin!

Aziz İsminin Numerolojisi

Aziz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Z: yirmi dokuz
İ: on iki
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 71

Aziz ismi, farklı kültürlerde ve bölgelerde kullanılan bir isim olduğu için, birçok ünlü kişi bu ismi taşımaktadır:

 1. Aziz Nesin: Türk yazar, mizahçı ve toplumcu düşünür. Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir.
 2. Aziz Sancar: Türk-Amerikalı moleküler biyolog. 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibidir.
 3. Aziz Yıldırım: Türk iş adamı ve spor yöneticisi. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanıdır.
 4. Aziz Behich: Avustralyalı futbolcu. Türk asıllıdır ve Milli Takım’da forma giymektedir.
 5. Aziz Bouderbala: Fransız komedyen ve oyuncu. Fransa’da tanınan bir stand-up komedyeni olarak bilinir.
 6. Aziz Shavershian (Zyzz): Avustralyalı fitness modeli ve internet fenomeni. Fitness topluluğunda büyük bir takipçi kitlesi bulunmaktadır.

Yukarıdaki kişiler, Aziz ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örneklerdir.

26598