Bahtiyar İsminin Anlamı

Bahtiyar İsminin Anlamı Nedir? 

Bahtiyar İsminin Anlamı Bebek bekleyen ebeveynler için doğacak olan bebeğe ne isim verileceği, üzerinde çok düşünülen bir konudur. Dünyaya gelecek olan bebeğe verilecek isim gerçekten de çok önemlidir. Yeni doğan bir çocuğa verilecek isim birtakım özelliklere sahip olmalıdır. Yeni doğan çocuğa konulacak isim çocuğu ömrü boyunca negatif veya pozitif etkisi altında tutacağı için öncelikle ismin anlamı güzel olmalıdır. Çocuğun yaşadığı ortam ve toplumun gelenek ve örfü ile ters düşecek bir isim olmamalıdır. Yani içinde bulunduğu topluma uygun olmalıdır. Manası güzel bir isim vermek peygamber efendimiz tarafından önerilmiş hatta çocuklara verilecek isimlerin manası düzgün ve güzel bir isim olması anne babanın çocuğa karşı vazifelerinden olarak belirtilmiştir. 

Bahtiyar ismi toplumumuzda oldukça sık konulan isimler arasında ilk sıralarda yer alırken “Bahtiyar isminin anlamı nedir?” konusu herkes tarafından merak edilmektedir. Yeni doğan çocuklara isim arayışı içinde olan anne ve babalar bebeklerine koymak istedikleri ismin kökenini de araştırmaktadır.

Hayata gözlerini yeni açan bebeğe verilecek isim anlamsız olmamalı ya da kötü bir anlam içermemelidir. Bahtiyar ismi bahtlı, şanslı, talihli, mesut, mutlu gibi anlamlar içermektedir. Bahtiyar isminin konulduğu belli bir cinsiyet yoktur. Yani Bahtiyar ismi hem kız hem erkek bebeklere konulabilmektedir. Bahtiyar ismi belli bir cinsiyeti ait olmamasına rağmen genellikle erkek çocuklarına daha çok konulduğu görülmektedir. Bahtiyar ismi konusunda merak edilen bir diğer konu ise “Bahtiyar ismi Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu?” olmaktadır. Merak edenler için söyleyelim. Bahtiyar ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyor.

Bu ismi çocuğuna koymayı düşünen ebeveynler “Bahtiyar ismi caiz mi?” diye merak eden birçok insan bu konuyu araştırmaktadır. Bahtiyar ismi hem kulağa çok hoş gelmekte hem de bir saygı hissi doğmasına neden olmaktadır. Yani Bahtiyar ismi koymak caizdir.

Bahtiyar ismi sadece insan ismi olarak kullanılmamaktadır. Ülkemizde bazı yerleşim birimlerinin isminin de Bahtiyar olduğu bilinmektedir. Türkiye’de Bahtiyar ismi sıralama olarak 1975. sıralamada yer almaktadır. Bunun yanı sıra “Türkiye’de kaç tane Bahtiyar ismi taşıyan kişi var?” diye soranlara ise verilecek cevap 11783 kişi olacaktır. Araştırmaların verdiği sonuçlara göre ise Türkiye’de her 6959 kişiden birinin ismi Bahtiyar’dır. 

Bilindiği gibi insanların karakterleri taşıdığı isim ile doğru orantılı olarak farklılıklar göstermektedir. Buna dayanarak Bahtiyar isminin analizi sonucunda bu ismin özelliklerini taşıyan insanların karakteristik özellikleri ise şöyledir; 

Bahtiyar isminin taşıyan insanlar inatçı olarak tanınırlar. Bahtiyar ismini taşıyan kişilere kesinlikle zorlayarak bir şey yaptırılamaz ve son derece annelerine düşkün ve bağlı olan Bahtiyar ismi taşıyan insanlar özgüven sahibi, toplumda belirli ve saygın bir yere sahip olma niteliği taşırlar. Bahtiyar ismini taşıyan kişilerin çalışkan ve azim sahibi olmalarından başka en büyük özellikleri sadakat ve dürüstlük konusunda son derece önem veriyor olmalarıdır.

Bahtiyar isminin analizi yapıldığında ise ortaya şunlar çıkmaktadır. İsmin baş harfi olan B harfi ismi taşıyan kişinin ön sözü ve duygularının çok kuvvetli olduğunu göstermektedir. İsmin 2. harfi olan A harfi ise kişinin olayları algılama duygusunun gelişmiş olduğunu göstermektedir. İsmin 3. harfi olan H harfi Bahtiyar ismini taşıyan insanların sakin hayat tercih ettiğinin göstergesidir. T harfi ise duygularını söylemekte zorlanan ketum bir karaktere sahip olduğu konusunda ipuçları vermektedir. İ harfi ise ismi taşıyan kişinin duygusal ve hassas bir yapıya sahip olduğunu belirtmektedir. Bahtiyar ismi analiz edildiğinde Bahtiyar ismi içinde geçen Y harfi isme sahip olan kişinin geçmişindeki olayları asla unutmayan bir yapısı olduğunu aynı zamanda hassas bir bünyeye sahip olduğunu göstermektedir. Bahtiyar ismini taşıyan kişilerin olayları algılama ve mantıklı düşünme yetenekleri çok kuvvetlidir. Bahtiyar ismini taşıyan insanlar karar verirken çok fazla inceler ve tereddüt ederler. Bu durum onların tamamen her konuda çok hassas ve ince eleyip sık dokuma içgüdüsünden kaynaklı olduğunu göstermektedir. 

Bahtiyar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kalıcı, sürekli
  • 2 – Güçlü El, Sağlam
  • 3 – Bahtlı, talihli, mesut, mutlu
  • 4 – Mesud, Mutlu. Bahtiyar (Ebu Mansur). Büveyhilerin Hükümdarlarından Biri.- Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

bahtiyar-isminin-anlami-6394
Bahtiyar İsminin Anlamı

Bahtiyar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Bahtiyar ismini kullanan 11.820 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Bahtiyar ismini kullanan 2.035 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Bahtiyar ismini kullanan 781 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Bahtiyar ismini kullanan 616 kişi bulunmaktadır.

Bahtiyar isminin Türkiye sıralaması

Bahtiyar en çok kullanılan 988. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 48. isimdir.

Bahtiyar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 37 kişi artmıştır.

Bahtiyar isminin Harf Analizi

Kişiye Bahtiyar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Bahtiyar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Bahtiyar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Bahtiyar isminin anlamını gözden geçirin!

Bahtiyar İsminin Numerolojisi

Bahtiyar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
A: bir
H: on
T: yirmi dört
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 99

Bahtiyar ismiyle bilinen veya ünlü olan bazı kişilere örnekler şunlardır:

  1. Bahtiyar Engin: Türk oyuncu ve komedyen. “Yahşi Batı” ve “Güldür Güldür” gibi yapımlarda rol almıştır.
  2. Bahtiyar Özdemir: Türk futbolcu. Altay ve Antalyaspor gibi takımlarda forma giymiştir.
  3. Bahtiyar Demircan: Türk oyuncu. “Avlu” ve “Kurtlar Vadisi Pusu” gibi dizilerde rol almıştır.
  4. Bahtiyar Kumkumoglu: Türk kickboks sporcusu. Dünya şampiyonlukları ve uluslararası başarıları vardır.
  5. Bahtiyar Yorulmaz: Türk şair ve yazar. Şiir ve yazılarıyla tanınmıştır.

Yukarıda belirtilen kişiler, Bahtiyar ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örneklerdir.

68545