Misvak Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Fiyatı?

Misvak Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster misiniz?

Bu makalede ve Misvak Misvak Nedir Misvak Ne İşe Yarar Misvak Kullanımı Misvak Nasıl Kullanılır Misvak Fiy hakkında bilgi bulabilirsiniz.

sinoplukocaOfficial · Misvak Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Fiyatı?

Misvak İslam dini Peygamberi Hz. Muhammed a.s’in sünnetlerinden olan  kullanımı modern tıpta da yer bulmaktadır. Peygamberimizin tavsiye ettiği ve yaşantısında yaptığı her şey bizler için birer örnek teşkil eder. Sünnet denen kavram zaten bir yaşam biçimidir. Hayatı kolaylaştırmak ve sıhhat bulmak adına önerdiği ne varsa bugün tıpta yahut alternatif tedavi metotlarında aktif olarak yararlanılan yöntemlerdendir.

Misvak da başta ağız ve diş sağlığı için son derece şifalı bir uygulamadır. Ancak ilerleyen araştırmalar ve Hz Peygamberin yüzyıllar öncesi bildirdiği hakikatler ışığında günümüzde daha başka şifaları olduğu da bilinmektedir. Diş fırçalamaya alternatif olarak kullananlar olduğu gibi, diş fırçalama alışkanlığına ek olarak günlük rutininde kullananlar insanlar da bir hayli çoktur.

Faydaları pek çok ancak bilinçli kullanımı o denli yaygın olmayan misvak nasıl kullanılır ve nasıl daha iyi verim alınır tüm detayları yazımızın içerisinde. İgrus her içerik ve haber ya da gündemin nabzını tutan konularıyla doğru bilgileri ilgilileri ile buluşturur.

Misvak Nedir, Ne İşe Yarar?

Misvak Nedir, Ne İşe Yarar?

Misvak köklü bir tarihe sahip olan erak ağacının dalından kesilerek elde edilir. Misvak ağacı olarak da bilinen bu ağaç hoş kokusu ile farklı bir özelliktedir. nedir diye net bir bilgi arıyorsanız, insan bedenine olan faydaları sanılandan çok daha fazla olan bir muhteviyata sahip, küçük dallar olarak tanımlanabilir. Faydaları, bilimsel çalışmalar ve içerik araştırmaları neticesinde de kanıtlanmıştır.

İçeriğindeki mineraller, kalsiyum, fosfat, tuz, kükürt, sapolin, oksalat ve silisyum gibi maddeler misvağın antiseptik etki göstermesini sağlar. Aynı zamanda içeriğinde doğal haliyle bulunan yüksek klorür oranı, diş macununa ihtiyaç bırakmadan derinlemesine temizlik ve beyazlık için diş hijyeninde etkilidir.

Ne işe yarar, faydaları nelerdir maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

Ağızda bakteri oluşumunu önler,
Bakteri ve virüs gibi mikroplardan tam koruma sağladığı için diş çürümelerini önler,
Oluşmuş diş çürüklerinin ilerlemesini engeller,
Ağız içi yaralar, aft ve damak hastalıklarını tedavi eder,
Diş eti kanamalarını ve buna neden olan diş eti sorunlarını giderir,
Ağız kokusunu geçirir ve oluşumunu önler,
Ağız ve boğaz kuruluğunu giderir,
Düzenli kullanımda vücudu toksinlerden arındıracağı için cildi güzelleştirir,
Sünnet-i Seniyeyi tatbik ettiğini düşünerek kullanan kişiler bu noktada nafile bir ibadeti yerine getirmiş olurlar.

Nedir, ne işe yarar gibi soruların tamamı aslında binlerce yıl önce verilmiştir. Zira misvak bu doğrultuda Peygamber sünneti olarak kullanılmakta ve salih amel olarak işlenmektedir.

Misvak Nasıl Doğru Kullanılır?

Nasıl kullanılır bilmiyorsanız endişe etmenize gerek yok. Çünkü kullanımı oldukça kolay ve rahatlatıcıdır. Misvak ağacından elde edilen ve kullanıma hazır hale getirilip satılan misvaklara evde de birtakım işlemler uygulanmalıdır. Bu, satın alınan misvağın ne şekilde işlenmiş olduğu ile alakalıdır.

Taze misvak ile kuru misvak arasında hazırlama ve kullanım farkı bulunur. Günlük olarak bir defa kullanmak yeterli olacağı gibi diş ve diş eti ağrısı, çürük sancısı gibi ağız rahatsızlıklarında ihtiyaç duyuldukça kullanılabilir. Kullanımı şayet yeterli vakit ayrılarak uygulanırsa oldukça tatmin edici sonuçlar ortaya çıkar. 

Sıklıkla yapılan büyük hatalardan biri ağızdayken başka işlerle ilgilenmektir. Dişleri ve aralarını fırçalamadan ağızda uzun süre tutmak fayda sağlamayacaktır. Etkili bir genel ağız temizliği sağlamak için 5 dakika boyunca diş fırçalama tarzındaki temizleme hareketleri uygulanmalıdır.

Nasıl doğru kullanılır sorusu bazı püf noktalarını barındırır. Öncelikle kullanılacak misvağın ölçüsü önemlidir. Küçük parmak kalınlığında eni, boyu ise bir karış kadar olması en ideal ebatlardır. Uzun süre kullanım sonucu yumuşayan lifler kesilip kullanılmaya devam edilebilir. 

Bir diğer önemli husus ise misvağın sünnete uygun olarak kullanılmasıdır. Sağ elde tutup, küçük parmak altta, diğer üç parmak üstte ve misvak başı baş parmağa dayanacak surette tutulmalıdır. 

Hz. Peygamber (Sav) : “Dişlerinizi enine misvaklayınız” buyurur.

Misvak Bakımı Nasıl Yapılır?

Misvak Bakımı Nasıl Yapılır?

Misvak kullanmak inceliklere haiz bir uygulama olsa da bakımı da bir o kadar mühimdir. İlk olarak henüz yeni kullanılacak olan bir süre suda bekletilmelidir. Kullanıma hazır olduğun düzenli kullanıldığında fayda sağlar. Ancak düzenli kullanmak da misvak ucunun liflerini yumuşak ve erimeye müsait bir şekle sokacaktır.

Bakımı bu noktada önemli bir ayrıntıdır. Çünkü bakımının iyi yapılmadığı misvaklar doğru bir şekilde kullanılamayacağı için etkisi de minimum olacak ya da hiçbir fayda sağlamayacaktır. Ayrıca ucunun her zaman sert ve liflerinin tel tel ayrılmış olarak kullanılması için kısaltma bakımı mutlaka aksatılmadan yapılmalıdır.

Misvak bakımı nasıl yapılır hususunda bu minik detayları göz ardı etmemelisiniz. Bu basit kurallara riayet ederseniz uzun süre ve yüksek fayda görerek misvağınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Misvak Ne Kadar Suda Bekletilir?

Misvak iki çeşitten oluşur. Taze misvak ucu hafif kesildikten sonra direkt olarak kullanıma uygun bir yapıya gelmiş olur. Taze zaten yumuşak ve olması gerektiği gibi hafif nemlilikte bulunduğundan suda bekletmeye ihtiyaç duyulmaz.

Kuru misvak direkt kullanıma uygun değildir. Ağacın türü ya da bekletilip kurutulması gibi farklılıklar nedeniyle bu çeşidi, kullanılmadan önce suda bekletilmelidir. Kurusu suda ne kadar bekletilir sorusuna kullanmadan önce bir gün yeterlidir diyebiliriz.

Misvak nasıl kullanılır konusunun bir parçası olan bakımı ve öncesindeki suda bekletilme durumu atlanmaması gereken adımlardandır.

Misvak Nasıl Muhafaza Edilir?

Kullanımı doğru olduğunda ağız ve diş sağlığını koruma ve vücuttaki inflamasyonlara kadar pek çok sorunu ortadan kaldırmaya yardım eder. Yani doğru kullanım kadar misvağı doğru bir şekilde saklamak da çok önemlidir. Aynı zamanda hijyenin korunması da misvakta küflenme ya da yumuşama gibi istenmeyen durumları önlemek için son derece dikkatli olunmalıdır.

Nasıl muhafaza edilir diye merak ediyorsanız bunu birkaç temel madde ile ifade etmek mümkündür. Ağız temizlendikten sonra misvak mutlaka iyice yıkanmalıdır. Fakat ıslak kalması da bozulmasına neden olabileceğinden hava alan, nemden uzak ve normal ısıya sahip bir ortamda tutulmalıdır. Ayrıca sürekli kullanımdan dolayı ucu deforme olan misvaklar mutlaka kesilmeli, ucu tekrardan yontularak kullanıma devam edilmelidir.

Misvak Dişleri Beyazlatır mı?

Diş eti hastalıkları ve diş ağrılarında ilaç niteliği taşıyan bir üründür. Diş çürüklerini diş eti çekilmeleri, ağız kokuları ve hatta bademcik enfeksiyonlarında bile hemen etkisini gösteren tesiri yüksek bir temizlik yöntemidir. Etkileri ve rahatlatıcı özelliği bu kısımlarda hemen gözlemlenebileceği gibi uzun vadede sonuç alınan etkiler de söz konusudur.

Diş taşlarını temizleme, aydınlık diş görünümü ve beyazlatma misvağın mutlak faydalarındandır. Ancak bir kullanımda farkı görmeyi beklemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Yani büyük bir iştiyakla dişleri beyazlatır mı merak ve araştırmasında iseniz buna elbette olumlu yanıt alırsınız. Düzenli ve doğru kullanıldığında misvak dişleri beyazlatıp dişteki kahverengi lekeleri de giderir.

Misvak Diş Arkasında Nasıl Kullanılır?

Peygamberimizin sünnette tarif ettiği şekliyle misvaklanmak; “Dişlerin içini, dışını, üst ve alt kısımlarını, ön dişlerin köklerini ve diş aralarını ovuşturarak….” uygulanmalıdır. Hadislerde misvak kullanma adabı ve usulü bu şekilde anlatılır.

Genel olarak diş fırçalarken de yapılan hatalardan biri olan dişleri yüzeysel fırçalamak ya da misvakla temizlemek hiçbir anlam ifade etmez. Diş arkalarını süpürür tarzda fırçalamanın en doğru temizleme yöntemi olduğunu belirten doktorlar, misvak için de aynı kullanım şeklini önerirler.

Peki diş arkasında nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız tıpkı diş fırçasıyla olduğu gibi yanıtı gayet açıklayıcı olacaktır. Hafif ve dairesel hareketlerin ardından enine yönünde kullanılarak diş arkalarına kadar nüfuz etmesi sağlanmalıdır. 

Misvak Fiyatı Ne Kadar?

Misvak ağacı ülkemizde yetişebilecek bir iklim tarzına uygun yapıda değildir. Afrika ve Asya’nın tepe kısımlarında yetişen, tuzlu ve yoğun çöl topraklarını seven bu ağaçlar ülkemize ithal edilir.

Dış ülkelerden temin edilen misvak çubukları hac malzemesi satan yerlerde ya da diş sağlığı merkezleri gibi mekanlarda satılmaktadır. İnternet üzerinden de ulaşılması mümkün olan ürünler farklı baremlerdeki fiyatlardadır.

7 liradan 30 liraya kadar bulmak mümkün.

14898