Affogato Kahvesi Nedir? Yemeklerde Kullanılır mı? Faydaları ve Zararları

Affogato bir İtalyan kahve çeşitidir. Dondurmalarda kullanımı yaygındır. Enerji verici faydaları vardır. İştahı azaltma gibi zararları bulunur.

Affogato

Affogato, İtalyanca boğulmak anlamına gelmektedir. Genellikle boğulma durumlarını ifade etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Bu makalede ve Affogato Kahvesi Affogato Kahvesi Nedir Yemeklerde Affogato Kahvesi Kullanımı Affogato Kahvesi Faydaları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Boğulmak ile kahve arasında tuhaf bir ilişki kurmaktadır affogato. Afogato kahvesi, bardak boyutunda bir kap içerisinde konulan dondurmanın üzerine sıcak espresso dökülmesi ile hazırlanmaktadır.

İsmini de bu işlemden yanı dondurmanın kahveye boğulmasından almaktadır. Dondurma kahvenin içerisinde boğulduğu için bu kelime ile tanınmaktadır. Kimilerine göre affogato bir tatlı olarak adlandırılırken kimileri içinse bir içecektir.

Espressonun verdiği acı tat ve dondurmanın aroması bir araya buluştuğunda ortaya çıkan lezzet birçok kişi açısından vazgeçilmezdir.

  Eşsiz bir ferahlık sağladığı dile getirilmektedir. Affogato isteğe bağlı olarak dondurma kahvenin içerisinde tamamen eritilerek ya da önce dondurma sonra kahve şeklinde tüketilebilmektedir.

Affogato Nasıl Saklanır?

Affogato hızlı tüketilmesi gereken bir besin olduğundan uzun süre saklanması mümkün olmamaktadır. En uzun saklama süresi, dondurmayı ve kahveyi ayrı ayrı saklamak ve tüketim anında birleştirmektir.

Affogato Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Affogato yemeklerde nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı birkaç basit adım ile verilebilmektedir. İnce çekilmiş kahve espresso makinesinin içerisinde yerleştirilir.

Ardından su eklenir ve kahvenin demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra henüz sıcakken içerisinde bir top vanilyalı dondurma ilave edilir ve bu şekilde tüketime sunulur.

Affogato genel olarak hafif ve serinletici bir tatlı olarak görülmektedir. Kullanımı için mutlaka ince çekilmiş kahve tercih edilmelidir. Eğer kalın çekilmiş bir kahve kullanılırsa kıvam ve tat istenilen şekilde olmamaktadır

Affogato Faydaları

Affogato içeriği ile birçok farklı açıdan fayda sağlamaktadır. Hem espresso  ile hem de vanilyalı dondurma ile fayda sağlamaktadır. Affogato faydaları şu şekilde sıralanabilir;

·        Oldukça düşük kalorilidir ve özellikle spor yapanlar için enerji arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

·        Dondurma içerisinde bulunan fosfor ve kalsiyum sayesinde hem diş hem de kemik sağlığına iyi gelmektedir.

·        Vanilyalı dondurma içerisinde D ve A vitaminleri barındırmaktadır.

·        Vanilya antioksidan etkisi yaratmaktadır.

·        Vanilyanın içerisinde manganez, magnezyum, potasyum, çinko ve demir bulunmaktadır.

·        Kalbi korur.

·        Kolesterol seviyesini düşürülmesinde etkilidir.

·        Espresso kilo vermede etkilidir. Kilo vermek isteyenler için tavsiye edilir.

·        Spor sırasında yüzde beş oranında daha az yorula sağladığı ispatlanmıştır.

·        Aynı zamanda özellikle spor yapanlarda meydana gelen kas ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

Affogato Nelere İyi Gelir?

Affogato hem içeriğindeki besin değerleri ile hem de içerisinde barındırdığı farklı vitaminler ile birçok fayda sağlamasının yanında farklı rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Affogato nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

·        İçerisinde bulunan C, E, D, B12 ve K vitaminleri ile kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu sayede kan akışını hızlandırır.

·        Antioksidan özelliği ile organ ve sinirlerin fonksiyonu ile bağışıklık sistemini düzenlemektedir.

·        İçerisinde bulundurduğu yağ ,karbonhidrat ve protein ile enerji sağlamakta ve yorgunluğa iyi gelmektedir.

·        Mineral kaynağıdır, diş ve kemik sağlığının korunmasında etkilidir.

·        Kalp ve böbrek sağlığına destek olur.

·        Stresin azaltılmasına imkan tanır.

Affogato İçindeki Vitaminler

Affogato hem kahve ile hem de dondurma ile içerisinde birbirinden farklı mineraller bulundurmaktadır.

Affogato içindeki vitaminler şu şekilde sıralanabilir; A, C, E, D, B12. Affogato tüketimi ile vücuda alınan vitaminler insan sağlığına her zaman olumlu etkiler sağlamaktadır. Aynı zamanda affogato içerisinde manganez, magnezyum, potasyum, çinko, demir gibi birçok farklı mineral barındırmaktadır.

Affogato Kalorisi

Affogato kalorisi bakımından diğer içeceklere ya da tatlılara göre nispeten daha düşük bir değere sahiptir. Affogato kalorisi 148 olarak belirlenmiştir.

Affogato Zararları

Affogato insan sağlığına birçok farklı noktadan fayda sağlamasına rağmen, tüketimde bazı zararların ortaya çıkmasına da sebebiyet verebilmektedir. Özellikle aşırı tüketimde ortaya farklı sağlık sorunları çıkabilmektedir. Affogato Zaraları şu şekilde sıralanabilir;

·        Espresso bazı insanlarda kalbe giden kan akışını yavaşlatabilmektedir. Bu durum kalp için zararlı etkiler oluşturabilir.

·        İçerisindeki kafein miktarı ile kardiyovasküler sisteme zarar verebilmektedir.

·        Dondurma yüksek miktarda şeker içerdiğinden kan şekerinin yükselmesine sebebiyet verebilir.

·        Hormon dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilir.

·        Laktoz intoleransı bulunan kişiler için dondurma tüketimi zarar verici olabilir.

·        İçerisinde bulunan yüksek kalsiyum miktarı iştahın azalmasına sebep olabilir.

·        Böbrek ağrıları, bulantı ya da depresyon gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

·        Aşırı tüketimde gerek fazla şeker gerekse de kafein ciddi zararlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle uygu problemi yaşayanlar için aşırı derecede kafein alımı uykusuzluğun olumsuz etkilerini ciddi derecede arttırabilir. Aynı şekilde şekerin enerjiye dönüşümü beraberinde uykusuzluk problemlerini getirebilmektedir.

96084