Meyra İsminin Anlamı

Meyra

Meyra İsminin Anlamı Bebek heyecanı içinde olan anne babalar aynı zamanda isim telaşını da yaşamaktadır. Bebeklerinin bir ömür boyu taşıyacakları isim konusunda kararsız kalan anne babalar ismin söylenişi ve kulağa hoş gelen tınısının yanı sıra anlamını da merak ediyorlar. Bu anlamda ise Meyra ismi ile ilgili olarak en sık karşılaşılan soru “Meyra isminin anlamı nedir?” oluyor.

Meyra isminin anlamı ile ilgili olarak nur, ışık, parıldayan ışık anlamları aktarılmaktadır. Aydınlık olan ve ışıltı anlamlarını içeren Meyra ismi kız bebekler için kullanılmaktadır. Kökeninin Farsça ve Arapça olduğu bilinen Meyra ismi hem Arap hem de Türk kültürü içinde sıklıkla karşılan isimdir. Zekâsı ile ve güzelliği ile çevresini aydınlatan olarak da aktarılan Meyra ismi kutsal olan ışık anlamlarında da kullanılmaktadır.

Farsça ve Arapça kökenine sahip olan Meyra ismi ile ilgili bir diğer merak edilen ise “Meyra ismi Kuranda geçiyor mu?” olmaktadır. Meyra isminin Kur’an-ı Kerim’de geçmemek ile beraber kullanımı konusunda caiz değildir ya da konulması önerilmemektedir şeklinde listelenen isimler arasında da yer almamaktadır.

Bir diğer deyişle, Meyra isminin anlamı manevi anlamda yükselişi ifade ederken erdemli olmak, fazilet sahibi olmak ve de iradesi yüksek olan olarak da aktarılır. Güçlü bir karaktere işaret eden Meyra ismi kendinden emin olmayı da ifade eder. İsmin anlamının güçlü olması ise ismin konulma sıklığında da artışa etki etmiştir.

Meyra ismi ülkemizde sıklıkla tercih edilen isimler içinde yer alıyor. Ülkemizde toplamda 3451 kişide Meyra ismi kullanılmak ile beraber son yıllarda kullanımında da artış gözlemlenmiştir. Meyra ismi en çok İstanbul kentimizde yer alıyor. İstanbul’da 775 kişi de Meyra ismine rastlanırken Ankara kentimizde 250 ve İzmir kentimizde ise 200 kişide Meyra ismi bulunmaktadır. Bu sayılarda ise yükseliş devam etmektedir.

Meyra ismi ülkemizde tercih edilen isimler arasında 1737. sırada yer alırken kız çocuk isimleri sıralamasında ise 793. sırada yer almaktadır. Ülkemizde son yıllarda Meyra isminin kullanımında artış gözlemlenmek ile beraber son bir yıl içinde Meyra isminin kullanımında 370 kişilik bir artış gösterdiği belirtilmiştir.

Merak edilen bir diğer konu ise Meyra isminin analizi olup, Meyra isminin çok duygusal ve oldukça heyecanlı bir kişiliği yansıtması gözlemlenirken ani sinirlenmelerine karşın ise kin tutma gibi bir özelliklerinin olmadığı da söylenebilir. Enerjik, güçlü, hayat dolu, heyecanlı kendine güvenen, dürüst ve her daim ön planda olmayı seven Meyra isim analizinde aynı zamanda lükse düşkünlük ve yaratıcı olmaları da yer almaktadır.

Fiziksel görünüşlerine önem veren Meyra isimlilerin olumsuz sayılabilecek olan özellikleri ise fazla sahiplenmeleri, tutucu olmaları, çok fazla kırılgan ve hassas olmaları yer almaktadır. Duygularını açığa vurmaktan kaçınmamak ile beraber bu özelliğini sanatsal alanda kullanmaları ise başarılı olmaları açısında son derece önemli bir etkiyi de beraberinde getirecektir.

Meyra isminin harf analizi içinde M harfi ticarette olan yatkınlığı ifade ederken E harfi ise sıkıntılar karşısında olan mücadeleci yapıya etki eder. İsimde buluna Y harfi geçmişinden ders alan, R harfi tereddüt eden kişiliğini ve A harfi ise enerjik, atılgan ve dinamik bir yapısı olduğuna işaret etmektedir.

meyra-isminin-anlami-9547
Meyra İsminin Anlamı

Çocuklarına Meyra ismini koymak isteyen anne babalar ayrıca Meyra ismine sahip ünlüler ile ilgili de bilgi almak istemektedir. Ülkemizde Meyra ismini taşıyan ünlülerde ilk olarak sahne adını Meyra olarak kullanan Hümeyra Toparlak gelir. Şarkıcı ve söz yazarı olan Meyra dışında bilinen başka bir ünlü araştırma sonucunda bulunmamaktadır.

Meyra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Parıldayan Işık
  • 2 – Nur, aydınlık, ışık
  • 3 – Işıltı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Meyra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Meyra ismini kullanan 3.451 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Meyra ismini kullanan 775 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Meyra ismini kullanan 249 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Meyra ismini kullanan 197 kişi bulunmaktadır.

Meyra isminin Türkiye sıralaması

Meyra en çok kullanılan 1737. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 793. isimdir.

Meyra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 369 kişi artmıştır.

Meyra isminin Harf Analizi

Kişiye Meyra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Meyra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Meyra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Meyra isminin anlamını gözden geçirin!

Meyra İsminin Numerolojisi

Meyra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
Y: yirmi sekiz
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 72

Meyra ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Meyra Dalgıç: Türk şarkıcı. “Aşkıma İhanetin Var” ve “Bir İhtimal” gibi şarkılarıyla tanınır.
  2. Meyra Karabağlı: Türk oyuncu. “Söz” ve “Bir Deli Rüzgar” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listede Meyra ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim daha az yaygın olduğu için daha fazla ünlü Meyra ismini taşıyan kişiye rastlamak zor olabilir.

43768