Mermer Ülkemizde Nerelerde Çıkartılır?

Mermer

Kalker ve dolomit kalkerlerin metomorfizma olayı sonrası kristalleşmesiyle oluşan mermer ülkemizde birçok bölgede çıkarılmaktadır.

Yazımızda ve Mermer Mermer çıkartma Mermer madenleri Türkiye’de mermer Mermer yatakları Mermer ocakları ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Mermer
Mermer Ülkemizde Nerelerde Çıkartılır?

Ülkemizin yapısı yeryüzü şekilleri ve coğrafi etkenlerin farklılığı nedeniyle yer altı zenginlikleri oldukça fazladır. Her bölgede farklı mineral ve kayaç çeşitleri bulunmaktadır. Mermer ülkemizin birçok bölgesinde bulunan bir madendir. Mermer eski dönemlerden bu yana mimari ve diğer alanlarda kullanılmak üzere çıkarılmaktadır.

Mermer çeşitleri bakımından da ülkemiz kaynakları oldukça zengindir. En çok mermer çıkarılan iller başta Afyon, İzmir çevresi, Kütahya, Kırşehir, Tokat ve Marmara bölgesi olarak bilinmektedir. Ayrıca diğer birçok ilde de mermer ocakları bulunmaktadır. İzmir, Afyon, Bilecik, Kütahya, Koçhisar, Niğde, Gebze ve Bursa mermer ocaklarının en yoğun olduğu yerler arasındadır. Türkiye mermer rezervi bakımından önde olan ülkeler içerisinde yer almakta ve mermer dış ticarette önemli bir maden olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir