Kolüvyal Topraklar Nasıl Oluşur Ve Nerelerde Görülür?

Kolüvyal toprak nedir ve nasıl oluşur? Kolüvyal topraklar nelerde görülür hakkındaki bilgileri sizler için derledik. 

Bu yazıda ve Kolüvyal Topraklar Toprak Oluşumu Toprak Türleri Toprak Bilimi Toprak Oluşum Süreci hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolüvyal topraklar bir alandan başka bir alana taşınan toprakları. Özellikle eğimli yamaçlardan taşınan çeşitli toprakların bir araya gelmesi ile kumlu, çakıllı toprakların oluşması kolüvyal toprakları meydana getirmektedir.

Genellikle toprak kaymaları nedeniyle yamaç eteklerinde biriken kolüvyal topraklar aynı zamanda  verimli topraklar olmaktadırlar. Özellikle dağ yamaçlarında kolüvyal torpaklara sıklıkla rastlanmaktadır. 

Kolüvyal topraklar yüksek yamaçların eteklerinde toplanarak eğimden dolayı dağ üstünde olan toprak özelliğinin yamaç yüzeyine inmesi nedeniyle farklı özellik göstermektedirler. Özellikle bu tür topraklara dağlık alanlarda, sıra dağ eteklerinin diplerinde daha sık rastlanmaktadır. Ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesi’nde, Karadeniz Bölgesi’nde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. 

Kolüvyal
Kolüvyal Topraklar Nasıl Oluşur Ve Nerelerde Görülür?

Eğimli yamaçlarda yağış nedeniyle toprak malzemenin dağların eteklerinde birikmesi sonucu oluşan kumlu toprağa kolüvyal depo denilirken bu kumlar üzerinde oluşan toprağa da kolüvyal toprak adı verilmektedir. 

Kolüvyal depo özelliğinde fizyolojik derinlik de fazla olmasına rağmen bu kumlu toprağın su tutma kapasiteleri düşüktür. Böyle toprakların en yaygın olanları dağların eteklerinde bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinde Toros Dağlarının eteklerinde bu özellikte fizyolojik derinliği çok fazla kolüvyal topraklar yer almaktadır. 

Bozdağlar’ın kuzey ve Aydın Dağlarının güney eteklerinde ise çok kalın kolüvyal depolar yer alır. Kolüvyal depoların toprakları verimli olması nedeniyle  Aydın Dağlarının güney eteklerindeki kumlu-çakıllı kolüvyal depolar üzerinde kaliteli incir yetiştirilebilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir