Kas Çalışmasında Doğru Bilinen Yanlışları Antrenörler Anlatıyor

Kas Çalışmasında Doğru Bilinen Yanlışları Antrenörler Anlatıyor. Farklı antrenörlerin paylaştığı ve en çok dile getirilen yanlış önerileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Fitness dünyasında ve vücut geliştirme konusunda en sık duyduğunuz ama aslında yanlış olan birçok öneri bulunuyor. Size, bu tavsiyelerden en yaygın üç tanesinden bahsedelim. Doğru zannedilen fakat yanlış olan bilgileri düzelterek; hem zamandan tasarruf edecek, hem de çalışmalarınızın sonucunu daha kısa sürede göreceksiniz.

Yanlış 1: Kardiyo Kasları Eritir

Yanlış 1: Kardiyo Kasları Eritir

Kas çalışmasında doğru bildiğiniz yanlış. Kendini vücut geliştirmeye adayan birçok sporcu, kardiyo aletlerinden hayalet görmüş gibi kaçmaktadır. Bunun nedeni ise kardiyonun, kas kütlesi artışını engellediğini düşüncesine kapılmalarıdır.

Kardiyo çalışmaları ile vücudunuz enerji için kaslarınızı kullanmaya başlamaktadır. Fakat bu çok uzun süren kardiyo seanslarının sonunda meydana gelir. Üstelik bunun olması için, depoladığınız tüm enerjinin tükenmesi gerektiği de bir gerçek.

Kardiyo yapmaktan çekinmemelisiniz; hatta tam aksine kardiyo egzersizleri kas kütlesi kazanmanızı bile sağlar. Kardiyo, kalp sağlığına faydası bir yana, büyük kaslar inşa etmenize de imkan tanıyor. Ağırlık antrenmanları yapmadığınız günler ya da ağırlık antrenmanlarınızın sonuna 45 ila 60 dakikalık kardiyo egzersizleri ilave ederek; hem kaslarınızdaki atıklardan kurtulabilir, hem de kaslarınıza daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olabilirsiniz.

HIIT

Yanlış 2: HIIT (Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenmanlar) Antrenmanları, Yağ Yakmanın En İyi Yolu

Kas çalışmasında doğru sandığınız yanlışlardan biri. Oysa yağları yakmanın en geçerli yolu, antrenman yoğunluğunu arttırmaktan geçiyor diyebiliriz. Bu nedenle spor zamanı kısıtlı kişilerin en çok başvurduğu antrenman çalışmasıdır.

Bununla beraber, yağ yakma konusunda diğer egzersizlerin de pabucunu dama atmak doğru değildir. Yapılan araştırmalar, interval antrenmanların oksijten tüketimini arttırmak ve yağ yakmak için iyi bir yöntem olduğunu belirtiyor. Şöyle ki, vücuda giren kalori harcanan kaloriden az olduğu durumda kilo verilebilir. Fakat intervallerin, diğer kilo verme egzersizlerinden daha üstün olduğunu iddia edecek bir bulguya rastlanmadığını söyleyebiliriz.

Çözüm ise oldukça kolay; kilo vermek istiyorsanız, daha az kalori tüketmeye çalışmalısınız. Diyetinize bağlı kalmalı ve günde 400-500 kalori daha az tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kas çalışmasında ne tükettiğiniz de önemli.Beslenme düzeninin yanında, günlük hayatınıza aktiviteler de ekleyebilirsiniz. Sadece çok uzun yürüyüşler, koşular ya da pestilinizi çıkaran ağırlık antrenmanları olarak düşünmemelisiniz! Çok sık yaptığınız ve yaparken eğlendiğiniz antrenmanlardan bahsediyoruz. Evet, interval egzersizler yağ yakma konusunda oldukça etkili bir seçenek. Fakat interval çalışmaları sevmiyor ve bu yüzden yapmaya üşeniyorsanız, “biraz daha az etkili” olan çalışmaları asla bırakmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap