İnterval Antrenmanda Bilmeniz Gereken Bazı Hususlar

İnterval Antrenmanda Bilmeniz Gereken Bazı Hususlar. Metabolizmayı normal antrenmanlara oranla, daha fazla hızlandıran interval antrenmanlar hakkında bilmemiz gereken pek çok şey var. Normal antrenman çalışmalarında yağ yakımı antrenman ile sonra ererken, interval antrenman sistemi ile vücudunuz antrenman sonrasında da yağ yakımına devam eder.

İstikrarlı bir şekilde uygulamanız halinde interval antrenmanlar; gün boyu hızlanan metabolizmanız sayesinde, kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır.  Vücudunuzu yüksek tempolara alıştırmanıza yardımcı olan interval antrenmanlar, kısa ve yoğun şekilde yapılmasından dolayı performansınızı da arttırmaya yardımcı olacaktır.

İnterval Antrenman Çalışması

İnterval Antrenman Çalışması

İnterval antrenman çalışmaları da, diğer antrenman gibi belirli setler halinde uygulanmaktadır. Her bireyin performansı, dayanıklılığı ve nabız gibi bazı verileri farklı olduğundan, kendiniz için en uygun olan çalışma sürelerini belirlemelisiniz.

İnterval antrenmanlar; 5 dakikalık bir ısınma çalışması ile antrenmana başlayıp, 1 dakika boyunca yüksek tempolu, 2 dakika boyunca orta tempolu olarak çalışmanızı sürdürmeniz şeklinde yapılır. Bu antrenmanlar kısa ancak yükse yoğunluklu antrenmanlar olduğundan, verimliliği maksimum derece de arttıracaktır.

İnterval Antrenmanlar ile Kalori Yakımı

İnterval Antrenmanlar ile Kalori Yakımı

Koşu, bisiklet, yüzme gibi farklı tür sporlarda interval antrenmanlar uygulamak mümkün. Bu nedenle ne kadar kalori yakacağınızda, tercih ettiğiniz spor türüne göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca kişilerde farklılık gösteren metabolizma hızı, vücut yağ oranı, kilo fazlalığının miktarı gibi bazı değişkenler de sabit bir sonuç oluşmasını engellemektedir.

Bireylerin kendi beden yapılarını bilmeleri, bu doğrultu da bir beklenti içine girmeli daha gerçekçi sonuçlar ortaya koyacaktır. Herhangi bir metabolik rahatsızlığınız varsa, sizinle aynı çalışmayı yapacak arkadaşınızdan daha yavaş sonuçlar alabilirsiniz. Ancak interval antrenman uygulamaların, diğer antrenmanlara oranla çok daha hızlı sonuç verdiğini ve yağ yakımı konusunda daha verimli olduğunu da belirtmekte yarar var.

İnterval Antrenmanın Yararları;

Bu antrenman çeşidi, özellikle yağ yakmak hedefleyen bireylerin tercihidir. Vücuttaki kas kütlesini de arttıramaya yardımcı olan interval antrenmanlar, aynı zamanda metabolizma üzerinde de oldukça büyük etkilere sahiptir.

Belirli aralıklar ile yavaşlayan ve hızlanan setler ile uygulanan interval antrenmanlar, vücuttaki dayanıklılık seviyesini de en üstlere taşımaktadır. Kaslı, dayanıklı ve daha güçlü bir bedene sahip olmak için düzenli interval antrenmanları yapabilirsiniz.

Kısa ve yoğun tempolu bu program, vücudunuzu şaşırtacağı için yağ yakımını da hızlandırmayı kolayca yapacaktır. Kalp sağlığına da olumlu etkileri olduğu kanıtlanmış interval antrenmanlar, hızlı bir şekilde forma girmek isteyenler için ideal bir çalışma olduğunu belirtelim.

İnterval Antrenmanlarda Bilmeniz Gerekenler

İnterval Antrenmanlarda Bilmeniz Gerekenler

  1. Antrenmanlarınızda tercihiniz ağırlık çalışmak ise interval antrenmanını; ağırlık çalışmalarınızın sonrasında yapmanız daha yararlı olacaktır.
  2. Antrenmana başlarken, ısınma koşu yapmayı ihmal etmemelisiniz. Minimum seviyede bir hızla koşuya başlamalı ancak tempoyu giderek arttırmaya özen göstermelisiniz.
  3. İnterval antrenmanınızın verimli olması için ısınma sonrasında ara vermeden, hemen antrenmana başlamanız gerekmektedir.
  4. Antrenmanı tamamladığınızda kaslarınızın rahatlayıp, gevşemesini sağlamak için mutlaka soğuma koşusu yapmalısınız. Böylece kaslarınızda oluşacak kramp ve ağrıları da engellemiş olacaksınız.
  5. Kişisel limitlerinizi öğrenmeniz ve en verimli interval antrenmanı yapmanız için bir nabız ölçer edinmeniz yararınıza olacaktır.
  6. Isınma ve soğuma zamanlarında belirli bir süreye kendinizi odaklamadan, vücudunuzun tepkileri doğrultusunda en iyi süreleri belirlemeli ve çalışmalarınızı bu şekilde devam ettirmelisiniz.
  7. İnterval antrenmanlarda, düşük tempo yaparak tamamladığınız sürelerin vücudunuzun toparlanması ve kendine gelmesi için önemli olduğunu unutmamalısınız.
  8. Kalp sorunu olan bireylerin, interval antrenman programına başlamadan önce doktor onayı almaları gerekebilir. Kalp ve nabız artışını yükselten bu antrenmanlar, kontrolsüz uygulandıklarında önemli sağlık sorunlarına da neden olabilirler.
78900