Ağırlık Kardiyo Çıkmazında Kurtulmak için Egzersiz Planı

Ağırlık Kardiyo Çıkmazında Kurtulmak için Egzersiz Planı. Ağırlık kaldırmayı çok seviyor olabilirsiniz. Hatta düzenli olarak ağırlık çalışıyor ve vücut geliştirme yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuzdur. Ancak kardiyo çalışmaları ilginizi çekmiyor da olabilir.

Fitness salonunda harcadığınız zamanın çok azını bile kardiyoya ayırmak, zorlukla inşa ettiğiniz kasların erimesini sağlayan gereksiz bir aktivite olarak düşünmenize neden olabiliyor. Fakat o kasların daha belirgin hale gelmesini sağlamak için kardiyo çalışmalarını da ihmal etmemeniz gerekiyor.

Sizin hedefiniz sadece daha iri kaslara sahip olmaksa, evet yaptığınız ağırlık antrenmanları sonucu bu mümkün olabilir ancak trapezle deltoid kaslarınız birbirinden ayrılamayacağını da bilmelisiniz. Yağsız ve hacimli bir vücut için kardiyoya ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız!

Üstelik kardiyovasküler egzersizler kalp sağlığı için de çok önemli bir yere sahiptirler. Sağlıklı bir kalbe sahip olmanız, kaslarınıza daha verimli oksijen ve kan akışı sağlayacağını da belirtelim. Bu durumda daha etkili bir kas gelişimi istiyorsanız; Kardiyo şart!

Hem sağlıklı bir kalbe sahip olmak, hem de ağırlık antrenmanlarından daha fazla verim almak için size bir takım ipuçları ile yardımcı olalım;

Kardiyo ve Ağırlık Antrenmanlarını Farklı Günlerde Yapın

Kardiyo ve Ağırlık Antrenmanlarını Farklı Günlerde Yapın

Yoğun ağırlık antrenmanları yapan kişiler, sonrasında kardiyo yapmanın kas gelişimi üzerinde olumsuz bir durum yaratacağını düşünerek büyük bir yanılgıya düşüyor. Oysa bu durum tamamen nasıl kardiyo yaptığınızla ilgili olarak değişiyor. Ağırlık antrenmanları ve kardiyo arasında vücudunuza zaman tanımayı öğrenmelisiniz. Kardiyo antrenmanlarınız kas gelişiminizi olumsuz yönde etkilemeyecektir. Şöyle ki, bacak antrenmanlarından sonra kardiyo yapmak bacak kaslarınızın gelişimi açısından çok akıllıca tercih değildir. Fakat aynı çalışmayı iki gün sonra yaparsanız, herhangi bir kas kaybı yaşamak durumunda kalmazsınız. Şayet ağırlık ve kardiyo antrenmanını aynı gün yapmak zorunda kalma durumunuz olursa, ağırlık antrenmanında çalıştırdığınız kasları etkilemeyecek bir kardiyo egzersizi seçmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin; sırt antrenmanı yaptıysanız, kardiyo olarak kürek egzersizini seçmemeli başka bir egzersiz tercih etmelisiniz. Hatırlamanız gereken en önemli nokta, her zaman ilk önce ağırlık antrenmanı yapmak olmalıdır.

Kardiyo mu Ağırlık mı? Hedefinizi Belirleyin

Kardiyo mu Ağırlık mı? Hedefinizi Belirleyin

Etkili bir kas gelişimi için ağırlık antrenmanlarınızı dönem dönem değiştirmeniz gerekliliği, kardiyo antrenmanlarınız için de geçerli olduğunu bilmelisiniz. Çalışmalarınızın sıklığını, tempoyu ve süreyi de değiştirmeniz yararınıza olacaktır. Sadece kas hacmini büyütmeye odaklandığınız dönemlerde ise kardiyo çalışmalarınızı haftada 1-2 gün 10-15 dakika ile sınırlandırmanız gerekebilir. Böylece enerjinizi belli bir seviyede tutarak ve sadece kas gelişimine yoğunlaşmanızı sağlayacağını fark edebilirsiniz. Fakat öncelikli olarak yağ yakmak istiyorsanız, kardiyo sayısını haftada 4 güne çıkartmanızda sakınca bulunmuyor. Bununla beraber, kardiyo rutininizi sürekli değiştirmeniz de oldukça önemli olacaktır.

Yüksek Yoğunlukta Çalışın

Vücudun 20’nci dakikadan sonra yağ yakmaya başladığı iddiaları mutşaka kulağınıza gelmiştir. Hemen altını çizelim ki bu tamamen gerçek dışı tespittir. Vücudunuz yüksek yoğunluklu egzersizlerde düşük yoğunluklu egzersizlere göre daha çok enerji harcadığını biliyoruz. Bu nedenle daha kısa sürede daha fazla yağ yakmanız mümkündür. Yüksek yoğunluklu hareketin hemen sonrasında, aktif dinlenme şeklinde olan interval antrenmanlar yapmanız gerekiyor. Böylece hem kalbiniz, hem de yağ yakımınız için en sağlıklı yolu tercih etmiş olacaksınız.

Doğru Tercih Yapın

Doğru Tercih Yapın

Bilmelisiniz ki; vücudunuz ağırlık antrenmanlarının ardından, kaslarınızı yenilemek ve geliştirmek için oldukça fazla mesai harcayacaktır. Üstelik yüksek yoğunluklu ve yıpratıcı bir kardiyo antrenmanıyla zorlamaya gerek duymamalısınız. Beton gibi sert zeminlerde koşmak yerine yüzme, bisiklet gibi egzersizleri tercih etmeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap