Karşıdan Karşıya Geçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Trafik Kuralları

Trafikte kazaların çoğu dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır. Trafik kuralları sadece araçlar için belirlenen kurallar değildir. Yayalarda trafiğin bir parçasıdır ve uyulması gereken kurallar vardır. Bunun için yayalara özel hazırlanmış işaretler ve tabelalar kullanılır. Yayaların en çok dikkat etmesi gereken kurallardan biri de karşıdan karşıya geçmektedir. En çok kaza yayaların karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmamasından ve kurallar uymamasından kaynaklanmaktadır.

Bu makalede ve Karşıdan karşıya geçmek Trafik kuralları Yaya geçidi Güvenli geçiş Dikkat etmek Trafik ış hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karşıdan
Karşıdan Karşıya Geçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Karşıdan karşıya geçerken yayanın ilk olarak yaya yolu olan bir yeri tercih etmesi şarttır. Daha sonra önce sağa sonra sola bakarak araç trafiğini kontrol etmelisiniz. Size yaklaşan bir araç yoksa yolun ortasına ilerleyebilirsiniz. Yolun ortasına geldiğinizde tekrar sağa sonra sola bakarak trafiği kontrol ettikten sonra ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde güvenli olarak karşıya geçebilirsiniz. Hem zemin ve ışık olan yollarda bu yöntemi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eğer etrafınızda ışık ve hem zemin yoksa bu kez banket kenarlarını kullanarak karşıya geçmelisiniz. Yayanın trafikteki güvenliği için bunlar mutlaka uygulanmalıdır. Kurallara uygun bir şekilde hareket ederek trafikte olabilecek kaza olasılığını en aza indirmiş olursunuz.

Karşıdan karşıya geçmek için yaya alt ve üst geçitlerini kullanmak en güvenilir yöntemdir. Bulunduğunuz konumda alt veya üst geçit var ise mutlaka bu yolu tercih etmelisiniz. Eğer alt, üst geçidi olmayan bir konumdaysanız bu kez yukarıda belirttiğimiz kurallara uygun bir şekilde geçişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Karşıdan Karşıya Geçerken Uyulması Gereken Maddeler:

  • Trafik işaretlerine uygun bir şekilde geçiş sağlamalısınız. Yayalar için yeşil ışık yanmadan karşıya geçmemelisiniz.
  • Yolda trafik polisi var ise mutlaka onun yönlendirmesine uygun şekilde karşıya geçmelisiniz.
  • Var ise yaya alt ve üst geçitlerini kullanmayı tercih etmelisiniz.
  • Mutlaka güvenli geçiş noktalarından karşıya geçmelisiniz.
  • Herhangi bir şekilde güvenli geçiş noktası bulamıyorsanız önce sağa sonra sola bakarak kurallara uygun bir şekilde yolun ortasına ilerleyerek, tekrar sağ ve sola bakarak karşıya geçmelisiniz.
  • Karşıdan karşıya geçerken ani hareketlerde bulunmamalısınız. Koşmamalı ve olabildiğince arabaların trafikteki hareketlerini kontrol ederek, dikkatli bir şekilde ilerlemeye özen göstermelisiniz.

Bu kuralları uygulayarak güvenle karşıdan karşıya geçebilirsiniz.

SsJl2zqz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir