Trafik İşaret Levhaları Neye Göre Sınıflandırılır?

Trafiğin aktif bir biçimde ulaşımı sağlayabilmesi,

Trafiğin aktif bir biçimde ulaşımı sağlayabilmesi, bunu hem kolay hem de güvenilir biçimde gerçekleştirebilmesi için çeşitli kurallara tabii olduğunu söylemek gerekir. Kuralları sürücülere ve yayalara bildiren tabelalara ise trafik işaret levhaları denir.

Bu yazıda ve Trafik İşaret Levhaları Sınıflandırma Trafik Kuralları Yol Güvenliği Trafik İşaretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trafik
Trafik İşaret Levhaları Neye Göre Sınıflandırılır?

Güncel olarak trafik işaret ve levhaları pek çok farklı sınıfa ayrılabilir. Bunlar söz konusu olan trafik kuralına istinaden, o an gerçekleşmiş bir gelişmeyi bildiren ya da genel bilgi amaçlı konulabilir. Trafik levhaları üçgen, yuvarlak, altıgen ya da eşkenar olarak farklı şekillerde üretilirler. Üzerlerinde ise bazı semboller ve simgeler bulunur.

Trafik işaretleri sınıfsal olarak uyarıcı ve hatırlatıcı, bilgilendirici olabilir.

  • Tehlike uyarı işaret levhaları

Aktif olarak gidilen yolda hem karayoluna hem de karayolu çevresine dair çeşitli tehlikeleri bildiren tabelalardır. Uyarı amaçlı konulur.

  • Trafik tanzim işaret levhaları

Kullanılan yolda sürücülerin uyması gereken kısıtlamaları, çeşitli yasakları ve aynı zamanda mecburiyetleri açıklayan tabelalardır. Trafiğin düzenli bir biçimde akması ve güvenliği sağlamayı amaçlayan uyarılardır.

  • Trafik bilgi işaret levhaları

Yol ile beraber aynı zamanda yola yakın yerleşim yerlerinin, yol civarındaki hizmet binalarının ve çevre hakkında bilgilerin aktarıldığı tabelalardır. Bilgilendirme amacı taşırlar.

  • Duraklama ve park etme işaret levhaları

Yolun durulabilecek ya da park edilebilecek noktalarını belirleyen, nerelerde duraksama ya da park yapılamayacağını gösteren tabelalardır. Trafiğin akışını riske atabilecek olan duraklamalara ve parklara müsaade edilmez.

  • Erişme kontrollü kara yolu işaret levhaları

Burada ise yolda yapılan çalışmalar, o an için geçerli olan düzenlemeler hakkında bilgilere rastlanır. Kara yollarındaki uygulamaları kapsar.

Trafik İşaret Levhalarının Sınıfları ve Şekilleri

  • Dikdörtgen ve Kare Trafik Levhaları

Trafiğe dair ihtar ve ikaz eden tabelalardır. Trafiğin düzenlenmesi ana amaçtır. Bu açıdan düzenleyici tabelalar olarak adlandırılabilirler.

  • Eşkenar Dörtgen Trafik Levhaları

Bilgi verme amaçlı olarak çeşitli tehlikeli durumları sürücülere aktaran tabelalardır. Uyarıcı tabelalar olarak sınıflandırılır.

  • Yuvarlak Trafik Levhaları

Hem sürücülere hem de yaya ve yolculara bilgi veren tabelalardır. Bilgilendirici tabelalar olarak sınıflandırılabilir.

  • Üçgen Trafik Levhaları

Yol ile ilgili bilgilerin yanı sıra trafik kurallarına dair de bilgi veren trafik levhalarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir