Karabiber Ve Karabiber Tohumu Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Karabiber, birçok yemeğe kullanılan, lezzetli baharatlıdır. Aynı zaman birçok hastalıklara iyi gelir. Sağlığa olan faydaları da kanıtlanmıştır.

Karabiber baharatı sözlük anlamıyla, ana yurdu Hint yarımadası olan bir baharat. Ağaç üzerinde yetişen taneleri meyve olarak tüketilen bitkinin çiçekleri sarkık başak durumunda, meyveleri ile yuvarlak şekilde görülür. Kısa boylu olan bitki türünün sadece yuvarlak taneleri yenirken, yaprakları veya dalları ise tüketilmez.

Bu yazıda ve Karabiber Karabiber Tohumu Karabiber Faydaları Karabiber Tohumu Faydaları Karabiberin Sağlığa E ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Karabiber 700 farklı türü olan bir bitki çeşididir. Hindistan’a özgü bir baharattır ve tropik bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Karabiber, geçmişten günümüze hem ilaç olarak kullanılmış hem de yemeklere lezzet katmıştır. Biberin henüz yeşil olan ve olgunlaşmayan demetlerinden üretimi yapılmaktadır.

Karabiber taneleri toplandıktan sonra bir süre sıcak su içerisinde haşlanır. Böylelikle dış kabuğu incelir ve kurutma aşamasında siyah rengini alması kolaylaşır. Daha sonra kurutma işlemi de gerçekleştirilir ve dış çeperi buruşuk bir hal alır. Tane karabiber olarak kullanılabileceği gibi bu aşamadan sonra isteğe göre bir değirmende öğütülerek toz halde de kullanılması mümkündür.

Hint yarımadasının yanı sıra Amerika’nın ekvator bölgesinde yetişen karabiber ağacına sıcak iklim ülkeleri olan Malezya, Brezilya, Endonezya ve Batı Afrika’da da rastlanabilir.

Sarmaşık türünde olan bitki duvara tırmanarak yükselir ve bu şekilde büyüyerek zaman içinde meyve verir. Tropik ve subtropik bir bitki olan karabiber tanesi, kurutularak ve öğütülerek sofralarda yer alır. Türkiye’de Antalya’da ve diğer Akdeniz kentlerinde sınırlı üretimi bulunan bitki, ülkemizde daha çok yurt dışından tedarik edilir.

 

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

 

Karabiberin faydaları nelerdir? Karabiberin geçmiş tarihteki kullanım alanlarına baktığımızda ilaç olarak kullanımının yaygın olduğunu görürüz. Uyku problemleri, kabızlık gibi sindirim sorunları, güneş ve cilt yanıkları, ağız yaraları ve diş ağrıları bu kullanım alanlarından bazılarıdır.

Geçmişte kullanıldığı gibi sindirim sistemine sağladığı yararlar ile günümüzde de kullanılmaktadır. Vücudunuzda hidroklorik asit salgılanmasını sağlayarak mide ve bağırsak sağlığını koruyucu bir etki sağlar. üksek miktarda C vitamini içeriyor olması karabiberi çok değerli kılmaktadır.

Doğal bir antibiyotik görevi gören karabiber hastalığa yakalanmamanız için sizi korur. Antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzdaki hücrelerin deforme olmasını ve hücre hasarlarını önler.

Bu özelliği de kanserli hücrelerin vücutta oluşmasını önler ve kansere karşı koruyucu bir etki sağlar. Tane Karabiber yutmak, birçok rahatsızlığa karşı önleyicidir. Mideyi ve bağırsakları temizleyici bir etkisi vardır ve tane karabiberi yutma işlemini hızlı kilo vermek isteyenler de yapabilirler.

Ayrıca tane karabiber yutmak sigara içme isteğini azaltır. Sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden biridir. Karabiberin kadınlara sağladığı faydalar da mevcuttur. Geçmişte ve günümüzde stres azaltıcı etkisiyle kullanılan karabiber, kadınların PMS dönemlerinde rahatlatıcı bir etki sağlar.

Karabiber Zayıflatır Mı?

Karabiber koklamak, içerisindeki piperin bileşiminden dolayı hapşırmanıza neden olmaktadır. Uzmanlara göre içerisindeki piperin bileşimi yağ hücrelerinin çoğalmasını engelleyici bir özelliğe sahiptir. Anı zamanda yağ yakımını hızlandırıcı bir etkisi de vardır. Bu yüzden zayıflama tedavilerinde kullanımı yaygındır.

 

Tane Karabiber Nasıl Kullanılır?

 

Kış aylarında sıklıkla kullanılan baharatlardan olan karabiberi toz veya tane olarak kullanabilirsiniz. Keskin tadını ve acı oluşunu göze alarak kullanmanızda fayda vardır. Az bir miktarı bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

 

Karabiberin Zararları Nelerdir?

 

Karabiber acı bir baharattır. Bu yüzden aşırı tüketildiğinde bir takım etkilere sebep olabilir. Mide yanması bunlardan biridir. Midesi hassas olanlar bilhassa dikkatli tüketmelidir.

Buruna karabiber kaçması nefes ve solunum yollarını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde vücut bazı gıdalara karşı daha hassastır. Bu yüzden uzak durulmasında fayda vardır ancak yemeklerde az miktarda kullanılmasında bir sakınca yoktur.

 

Karabiberin Tüketim Sırları

 

–        Karabiberin içerdiği bol ve kaliteli C vitamini sayesinde doğal antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde karabiber birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.

–        Karabiber bakterilerin neden olduğu hastalıklara iyi gelir. Aynı zamanda özellikle sindirim sistemi organlarının bakterilerden hasar görmesini engelleyebilir. Kabızlık, ishal gibi durumların tedavisinde ise karabiber etkisi gözlenmiştir.

–        Karabiber genel anlamda sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olduğu gibi, sindirim sistemi organlarının hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Karabiber ayrıca gıda tüketimi öncesi bir uyarı olarak hidroklorik asit salgılayarak sindirim sürecini kolaylaştırır ve dolayısıyla, bağırsak ve mide ile ilgili hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

–        Karabiber şaşırtıcı bir şekilde öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Antibakteriyel özellikleri ayrıca solunum bozukluklarının tedavisi için ilaçlarda ve tıp alanında kullanılmaktadır. Bunun dışında grip hastalığının da hızla atlatılmasına yardımcı olabilir. Hastalık esnasında çorbaya, çaya veya ıhlamura katılarak tüketilebilir.

–        Karabiberin antioksidan ve antibiyotik özelliklerinden bahsetmiştik. Bu özelliği karabibere kanserle mücadele gücü katmaktadır. Kanser hastalıklarının bir çoğuna serbest radikallerin neden olduğu günümüz modern tıp tarafından ispatlanmıştır.

Karabiber serbest radikallerin hareket kabiliyetlerini azaltarak bünyeye verdiği hasarı minimuma indirir. Böylece birçok kanser çeşidine karşı vücudu korur ve kansere yakalanma riskini azaltır. Bunun dışında zararlı güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanserine yakalanma riskini azaltır.

–        Karabiber metabolizmayı hızlandırma ve canlandırmaya ciddi anlamda katkı sağlar. Bunun için istenmeyen fazla kaloriyi yakar ve karın yağlarının azalmasını sağlar. Karabiber özellikle obeziteye karşı çok etkilidir.

Ayrıca düzenli olarak tüketilmesi durumunda mide ile alakalı şikayetleri ciddi anlamda azaltabilir. Fakat bu durum sağlıklı kişiler için geçerlidir.

–        Düzenli olarak karabiber tüketimi cilt sağlığı için de faydalıdır. Cilde zarar veren serbest radikallerin öldürülmesi ve terleme yoluyla veya diğer yollarla bünyeden atmasını sağlar.

Özellikle yaşlanma sonucu meydana gelen kırışıklıkların oluşmamasına veya oluşan kırışıklıkların doğal yollarla giderilmesine ciddi anlamda katkıda bulunabilir.

–        Karabiber aynı zamanda diş sağlığı için etkili bir besin kaynağıdır. Dişlerin çürümesini engelleyici özelliği vardır. Diş çürümelerinden kaynaklanan ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir.

–        Karabiber zerdeçal gibi metabolizma hızlandırıcı baharatlarla karıştırıldığında sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarının önüne geçen, hazmı kolaylaştıran bitki yemeklerin içinde veya çaylara katılarak tüketilebilir.

 

Karabiber Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 

Karabiber ve karabiber tohumu metabolizmayı güçlendirdiği için birçok hastalığa yakalanmayı engeller:

–        Karabiber tohumu İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesini önleyen karabiber, kepek sorununun da üstesinden gelir. Karabiber öğütücü kullanılarak ezilen meyveler saç diplerine maske olarak uygulandıktan sonra saç güzelce arındırılır, birkaç denemenin ardından saçların yenilendiği gözlemlenebilir.

–        Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı da karabiber ve karabiber tohumunun faydaları olduğu bilinir.

–        Grip ve öksürük için ise şifa kaynağıdır. Karabiber pekmez karışımları, karabiber limon karışımı veya karabiber bal öksürük için şifa olurken, özellikle tavuk suyuna atılan karabiber de hastaların üst solunum yolu problemleri ile savaşmasına yardımcı olur. Ancak alerjik reaksiyon gösteren kişilerin yoğun kullanım öncesi doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

–        Kansere karşı koruyucu olduğu belirtilen karabiberin antibakteriyel özelliğine özellikle cilt kanseri için dikkat çekilir.

–        Serbest radikallerin cilde zarar vermesini önleyen karabiber, cildin zarar görmesine de engel olmaktadır.

–        Ciltte egzama gibi sorunları olanların maske öncesi doktorlarından onay alması tavsiye edilir.

–        Karabiberin yemeklere katılarak destek besin olarak alınabileceği belirtilirken, direkt tedavi ürünü olmayacağının ise sıklıkla vurgusu yapılmaktadır. Hastaların tedavi sırasında ürüne başvurmadan önce doktorlarına danışmasında fayda görülür.

 

97119