Safran Nedir, Neye İyi Gelir?

  Safran birçok kişinin yeni duyduğu, fakat dünya çapındaki en pahalı baharat olarak lanse edilen üründür. Aslında bu denli pahalı olmasıyla sükse yapsa d..

Safran birçok kişinin yeni duyduğu, fakat dünya çapındaki en pahalı baharat olarak lanse edilen üründür. Aslında bu denli pahalı olmasıyla sükse yapsa da son derece faydalı olması ön plana çıkmaktadır. Günümüzde baharatların faydaları arasında değerlendirme yapacak olursak safranı ayrı bir noktaya koymak gerekir. Safran üreticileri ise bu bitkinin pahalı olmadığını, aksine baharat olarak sattıkları ürünün son derece makul fiyatlara denk geldiğini söylemektedir. Safran çiçek olarak açan ve mor renk üzerine mavi desenleri olan bir bitkidir. Üstelik bu bitkinin tam iç kısımlarına doğru sarı tonlarında üç çubuğu vardır. İşte bu çubuklar Safran baharatı için kullanılır. Meşakkatli bir işleyişi olduğundan dolayı fazlasıyla uğraştırmaktadır. Bu sebeple Safran tüketimi birçok ülkede son derece kısıtlıdır. Daha çok zengin ve üst kademelere hitap etmektedir.

Safran Türkiye’de Bulunur Mu?

Türkiye’de Safran yetiştiriciliği vardır ve her geçen gün bunun ilgi olarak daha da arttığını görebilmekteyiz. Ancak bunun Safran baharat fiyatlarına yansıyıp yansımadığı tartışılmaya devam ediliyor. Teorik olarak bakıldığında çiçeğin içerisinde bulunan üç çubuk şeklindeki sarı turuncu bölge baharatın kurutularak imal edildiği kısımdır. Bir safran çiçeğinden bu çubuk şeklindeki uzantılardan üç tane çıkmaktadır.

Peki Safranın kilosu neden bu kadar pahalı?

Temel bir matematikle 1 kilogram Safran baharatı aldığınızda elinize kurutulmuş olarak geçen bu çubuk uzantılardan ortalama 20.000 adet geçer. Bu yaklaşık olarak 7.000’e yakın Safran bitkisinin çiçeğinden el ile hasat yapılması anlamına gelmektedir. Yalnızca el ile hasat yapmak değil, aynı zamanda hasadı yapılan bu uzantıların kurutulduktan sonra baharat formuna getirilme işlemi vardır. Son olarak paketlenir ve tüketiciyle buluşmak için raflardaki yerini alır. İster istemez sağlığımız için gerekli olan pahalı baharata Safran bu aşamaların ardından paha anlamında yükselir. Emeğin karşılığı yönünden düşünülecek olursa aslında gayet makul bir fiyata satılmaktadır.

Safran Çayı Nasıl Demlenir?

Türkiye’de Safran üreticileri yalnızca Safranbolu’da bulunmaktadır. En azından bir süre önceye kadar yalnızca tek bir ilçe ülkemizde yetiştiriciliği üstlenmişti. Son bir yılda bu oran ciddi miktarda artarak daha yoğun bir Pazar payı oluşturmayı başardı. Orijinali Hindistan ve Çin gibi Uzakdoğu ülkeleri olduğundan Safran yaprağı bulmanız uzun sürebilir. Yine de aktarlar bu aşamada size ciddi anlamda yardımcı olabilmektedir. Safran çayı demlemek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Safran olarak tanımlanan çubuk şeklindeki uzantılardan adet olarak 6-7 adet kullandığınızda 1 fincan Safran çayı demleme şansına erişirsiniz. Porsiyona göre miktar arttırılabilir. Kaynayan suda değil, önceden kaynattığınız suda demlendiğini hatırlatalım. Hatta kaynamış olan suyu birkaç dakika dinlendirdikten sonra Safranı içerisine atmalısınız. Safran çayının tadı çok tatlı olmadığından rengi Amber rengi olarak ortaya çıkar. Demlenme süresinin 5 dakikayı geçmediği çayı tatlandırarak içmeniz mümkündür. Demleme işlemini tamamladıktan sonra şeker ekleyerek tüketilebilir. Genelde ise tarçın tercih edilir.

Safranın Yan Etkileri Var Mı?

Bazı hastalıklar için çözüm yolu olarak görülmesine rağmen Safranın zararları yok denmeyecek düzeydedir. Genellikle ilaç kullanan hiç kimseye önerilmediğini belirtmek istiyoruz. Günümüzde Safran kullanımı kalp ve damar rahatsızlıkları ile tansiyon hastalarına verilen ilaçlarla kesişebilmektedir. İlaçlarla ters tepen bir yanı olduğundan olası bir sorun yaşamamak adına doktorunuza danışmadan tüketmemeniz önerilir. Hamile ya da hamilelik bekleyen kadınlar içinde kesinlikle önerilmez. Keza rahim kanamalarını arttıran bir baharat türüdür ve çayında da aynı sonuçlar doğabilir. İster istemez emzirme dönemini yaşayan annelerin sağlığıyla bebeklerinin durumu göz önüne alınarak tavsiye edilmemektedir.

Safranın Yararları

Safranın faydaları arasında ise birçok farklı hastalık ve vücudumuza dair olumlu detay bulunmaktadır. Hatta birçok kişi yararlarını duyduktan sonra Safran bitkisinin ne işe yaradığını öğrenip düzenli olarak kullanmaya başlamıştır. Olası bir kronik hastalığınız ya da hamilelik gibi bir durumunuz yoksa tüketmeniz yararlı olacaktır.

Safranın İyi Geldiği Hastalıklar

Kalp ve damar hastalıkları için verilen ilaçlarla çatışmasının sebebi aynı ana etken maddelere sahip olmalarıdır. Yoksa hastalıkları önleyici doğal bir etki yaratabilmektedir. Kanserli hücreler için tedavi edici bir baharat olup sedef hastalığına maruz kalan kişilere umut aşılmaktadır. Kötü kolesterolü düşürmesinin yanında göz sağlığı için göz operatörlerinin önerileri arasında bulunur.

Psikolojik

Tüm depresyon belirtilerine karşılık iyi gelen bir yönü vardır. Psikolojinizi düzelterek daha verimli bir hale getirir. Özellikle günümüzde yoğun bir kullanım oranı depresif durum içerisinde karamsarlığa kapılanlar tarafından sağlanır.

Ağrı Kesicidir

Regl ağrısına kadar birçok köklü ağrının kaynağını keserek daha rahat olmanızı sağlar.

Enfeksiyonu Önler

Gerek dış yaralanmalarda gerekse iç enfeksiyonlarda bakteri oluşumunu ve üremesini önlediği kanıtlanıştır. Bu sebeple kullanılarak enfeksiyona karşı mücadelede önemli bir rol oynaması sağlanmıştır. 51954