Kadife Çiçeği Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kadife çiçeğinin çayı ve yağı kullanıma uygundur. Tansiyon dengeleyici ve hormon düzenleyici faydaları bulunmaktadır. Fazlası zararlı olabilir.

Kadife Çiçeği

Kadife çiçeği bilinen diğer adıyla “Tagetes erecta” bitki familyalarınından Tagetes ailesine ait otsu sınıfta bir bitkidir. Çok eski çağlardan beri insanların, fonksiyonel açıdan zengin olan gıdalara önem vermesi ile birlikte daha çok Uzakdoğu ülkelerinde sağlıklı beslenme tercihi olan bir bitki de Kadife Çiçeği olmuştur.

Sağlık için kullanılmasının yanında gıda sanayisi ve tekstil gibi alanlarda da sık başvurulan bir bitkidir. En fazla boyalarda, bahçe süslemelerinde ve esans yapımlarında bu çiçekten faydalanılır. Kadife çiçeğinin doğal bir şekilde yetiştirileceği bölgelerin başında Akdeniz Bölgesi gelir.

Sıcaklık dendiğinde akla ilk gelen bu bölgede yetiştirilen Kadife çiçeğinin kuru ciltleri yumuşatma etkisi açısından önemlidir. Kadife çiçeği yaprakları çeşitli yağlar ile ezilerek vücut için faydalı hale getirilir. Neredeyse her derde deva olan bu çiçeğin ana vatanı Meksika’dır.

Kadife Çiçeği Nasıl Saklanır?

Kadife Çiçeği

Mucize çiçek kadife çiçeği, bahar aylarının başlangıcında Mart ve Mayıs aylarında ekildikten sonra kış aylarına kadar çiçek açmasıyla bilinir. Turuncu, açık sarı ve kahverengi tonlarına sahip katmerli taç yaprakları olan, göze çok hoş gelen bir çiçektir.

Kadife çiçeği, çok fazla seçici olmayan ve güneşi oldukça seven bir bitki olduğundan bakımında en dikkat edilmesi gereken konu güneş görmesidir. Onlarca çeşide sahip bu harika bitkinin orta dereceye sahip hafif ve nemli bir toprak üzerinde yetiştirilmesi yeterli olacaktır. Bitkinin çiçek açmasını sağlamak için killi toprak gerekir.

Çok sevilen Kadife Çiçeği nasıl saklanır diye soranlar oldukça fazladır. Bu bitkiyi aldıktan sonra balkonunuzda ya da ev içinde saksıda yetiştirebilirsiniz. Burada en önemli noktalardan biri de güneşten sonra toprağın hava almasıdır. Bu nedenle onlar için aslen en uygun yer bahçedir.

Kadife Çiçeği Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Görüntüsü ve işlevleriyle mucize bir çiçek olan bu Kadife Çiçeği yemeklerde nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız bu çiçeğin yağı ve çayının üretilerek kullanıldığını bilmelisiniz.

Bitki çayı olarak tüketildiğinde çok faydasını göreceğiniz bu çay özellikle kadınların özel günlerinde ağrı dindirme ve menstrual döngüyü düzeltme gibi faydaları ile bilinir.

Aynı zamanda bu çiçekten elde edilen çay günde üç defa içildiği zaman kuvvetli bir boğaz enfeksiyonu önleyicisidir. Tahrişlere olan faydası ile bilinen kadife çiçeği, aynı zamanda iyi bir ağrı dindiricidir.

Bitki çayı şeklinde tüketimleriniz için bir çay kaşığı kurutulmuş kadife çiçeğini, bir bardak kaynar su içinde beş on dakika demlemeniz yeterli olacaktır. İyi bir idrar söktürücü ve kan temizleme özelliği olan bu mucizevî çiçeğin renk verici özelliği onu baharat yapımında kullanılan iyi bir madde yapar.

Kadife Çiçeği Faydaları

Pek çok faydaya sahip Kadife çiçeği faydaları arasında en fazla bilineni ağrı kesici niteliğe sahip olmasıdır. Bu çiçekten krem yapıldığında ve ağrıyan bölgelere sürüldüğünde var olan spazmları çözme ve rahatlatma işlevine sahiptir.

Aynı zamanda hormonlar üzerindeki düzenleme etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Regl düzesizliklerini bertaraf eden bu çiçek ayı zamanda mükemmel bir adet söktürücüdür.

Kozmetik ürünlerinin birçoğunda kadife çiçeğinin yağından faydalanılır. Bunun sebebi kadife çiçeğinin doğal ve başarılı bir cilt nemlendiricisi olmasıdır.

İyi bir tansiyon dengeleyici ve vücudun kansere karşı savunmasını sağlayan bir savaşçıdır. Kadife çiçeği düzenli periyotlarda dişlere uygulandığı zaman plak oluşumunu önemli derecede azaltır. Bilinen diğer bir özelliği de mikrop kırıcı oluşudur.

Öte yandan bir takım alerjilere karşı önleyici ve savunucu etkisi bulunur. Zeytinyağı ile birlikte kadife çiçeğinin taç yapraklarını ezip karıştırarak varis bulunan bölgelerinize sürerseniz bu sorununuza iyi gelebilir.

Kadife Çiçeği Nelere İyi Gelir?

Sayısız faydası olan bu harika bitkinin iyi geldiği problemler saymakla bitmez. Kadife Çiçeği nelere iyi gelir başlığı altında çok sayıda fayda saymak mümkündür. En başta kaşıntılı ayak mantarlarına iyi gelen etkisi ile bilinen bir bitkidir.

Deri üzerindeki pigment lekeleri, yaşlılık lekeleri, kan çıbanları gibi problemlerde kadife çiçeğinin öz suyu bu sorunlu deriye uygulanırsa iyi gelir. Ezik, yanık ve yara gibi problemlerde de tedavi sürecini hızlandırarak kolayca iyileşmeyi sağlar. Aynı zamanda bebek bezlerinden kaynaklanan isilik sorunlarına iyi gelir.

Öte yandan on iki parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığına karşı harika bir destek olarak öne çıkar. Kadife çiçeği içerisinde elde edilen yağ ile böcek ve arı sokmalarına karşı çözüm uygulanabilir. İyi bir nemlendirici olmasının yanında yağlı ciltleri de dengeler ve sivilce oluşumunu önler. Siğillere de faydalı olan çiçeğin antibiyotik özelliği de bulunur.

Kadife Çiçeği İçindeki Vitaminler

Yenilenebilir özellikte olan çiçeklerin insan metabolizması üzerindeki etkilerini ve kimyasal bileşen kompozisyonlarını bilmek çok önemlidir.

Yenilenebilir kategorideki çiçeklerin ana bileşeni yüzde seksenden fazla olmak üzere sudur. Diğer bileşenler protein, yağ, antibiyotik, karbonhidrat, diyet lifi, mineral ve vitaminlerden oluşur.

Yenilebilir bir çiçek olan Kadife Çiçeği içindeki vitaminler ise bolca C vitaminden oluşan bir vitamin türüdür. Bu özelliği ile Flavonoid ve antibiyotik yönünden zengin olma yönüyle soğuk algınlığının yol açtığı semptomlara iyi gelir. Var olan antioksidan etkisiyle yaşlanma geciktirici özelliğe sahiptir ve detoks özelliğine sahiptir.

Kadife Çiçeği Kalorisi

Kadife Çiçeği kalorisi de pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Kadife çiçeğinin toplam protein miktarı ortalama olarak 10,2285, toplam yağ miktarı ortalama 6,2645 gibi bir değer ile saptanmıştır.

Kadife çiçeğinin çeşitlerine göre değişebilecek bu oranlara bakıldığında kalori olarak çok düşük olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda Kadife çiçeğinin antioksidan etkisinin kilo vermeye yardımcı ve aktioksidan etkisi ile vücuda detoks etkisinin olduğu düşünüldüğünde kalorisi hiç yok denecek kadar azdır.

Kadife Çiçeği Zararları

Kadife çiçeği, faydaları ile adından çok söz ettirse de yanlış şekillerde kullanıldığında Kadife çiçeği zararları denebilecek olumsuz durumlar yaratabilir. Bilinen ve çok yaygın bir yan etkiye sahip olmasa bile papatya türünde bileşikgillere hassasiyeti olan kişilerin çok tüketmesi halinde olumsuz yan etkilere sebep olabilir.

Ancak bu faydalı bitki uygun durum ve dozlar ile uygulandığında herhangi bir yan etkiyi doğurmaz. Hamilelik ve emzirme gibi dönemlerde kadınların bu bitkiden tüketilmesi tavsiye edilmez. Aynı zamanda sakinleştirici özelliğe sahip ilaçlar ile birlikte alındığı zaman bazı tepkimelere yol açabilir.

Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi ile anestezik ilaç kullanan kişilerde olumsuz etkilere sebebiyet verebilir. Cerrahi operasyonlardan en az iki hafta olmak üzere bu çiçeğin tüketiminin kesilmesi önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap