Kakao lekesi nasıl temizlenir?

Kakao lekesi nasıl temizlenir? Yağ oranı çok yüksek ve renk pigmentleri oldukça yoğun olan kakao maddesi ham madde olarak kullanıldığı gıdalar üzerinden bir le..

Kakao lekesi nasıl temizlenir?

Bu içerikte ve Kakao Lekesi Temizleme Lekesi nasıl çıkarılır Kakao lekesi çıkarma Temizlik yöntem konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Yağ oranı çok yüksek ve renk pigmentleri oldukça yoğun olan kakao maddesi ham madde olarak kullanıldığı gıdalar üzerinden bir leke oluşturduğumda çıkarılması son derece zor bir hal almaktadır.

Başta çikolata ve sonrasında kakaolu tüm içecekler olmak üzere kullanılan bu maddelerden kıyafetlere halılara zemine ya da herhangi bir alana sıçrayan lekelerin çıkarılması oldukça zordur.

Bu nedenlerden ötürü kakaonun bulaşmış olduğu alanları leke bulaşır bulaşmaz temizlemeniz son derece önemlidir. Birkaç saatlik bir bekleme kakaonun kumaş liflerine sızmasını sağlayacağından dolayı temizlik çok zor olacaktır.

Kakao lekeleri nasıl çıkarılır?


Leke oluştuğu anda önlemek için hemen temizlemeye başlıyorsanız işiniz daha kolay olacaktır. Lekenin yayılmasını engellemek için lekenin üzerinde kalan kakao parçalarını hızlı bir şekilde bir bıçak yardımıyla kazanmamız gerekiyor.

Ardından kumaşı soğuk su altında bir süre bekleterek lekenin açılmasını sağlamalısınız. Lekeyi iyice açtığınızdan emin olduktan sonra hangi kumaş türüne bulaştığına göre ona paralel bir sıvı deterjan kullanarak temizleme işlemine başlarsınız.

Bir sünger yardımıyla kakaolu bulaşmış olduğu lekenin üzerine hafifçe dileyerek deterjanı köpürtün. Daha sonrasında süngerle çitileme işlemi yapmaya başlayarak deterjanı lekenin içerisine bolca uygulayın. Bu işlemlerin ardından su ile duymadığınız da lekesi çıkartmış olursunuz.

Kurumuş kakao lekesi üzerinden vakit geçtiği için oldukça zor bir şekilde çıkarılmaktadır.

Az bir miktarda amonyak ile iki su bardağını karıştırarak bir çözelti ortaya çıkartın. Hazırladığınız bu çözelti lekenin üzerine direkt olarak uygulayın ve renk değişimi gibi bir problem yaşamamak için uygulamadan önce kumaşın ufak bir yerinde test yapmayı ihmal etme.

Eğer beyaz renkli bir bölgeye bulaştıysa kakao lekesi ağartıcı kimyasal deterjanlardan uzak durarak üzerine oksijenli su ya da suda eritilmiş bir karbonat yardımıyla müdahale edebilirsiniz.

Karbonatlı suyu karıştırarak 10 dakika su içinde beklettikten sonra leke açılır açılmaz ovalama işlemiyle lekenin çıkarılması için çitilemeye devam edin. Kakao lekesini gidermek için kullanacağınız en mantıklı yöntem soğuk su ile lekenin mümkün olduğu kadar açılmasını sağlamaktır.

Alkol ve sabun bazı temizlik deterjanları kakao lekesinin daha kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Bu nedenlerden dolayı bu tarz deterjanları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

17982