Kakao Lekesi Nasıl Çıkar?

Kakao Lekesi Nasıl Çıkar? Kakao günlük hayatta sıkça el altında bulunan, pasta, kek, kurabiye yapımında ve süslemesinde kullanılan bir gıdadır. Birçok zaman ev..

Kakao Lekesi Nasıl Çıkar?

İçeriğimizde ve Kakao lekesi Lekesi nasıl çıkarılır Lekeleri çıkarma yöntemleri Kakao lekesi temizleme Gi detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kakao günlük hayatta sıkça el altında bulunan, pasta, kek, kurabiye yapımında ve süslemesinde kullanılan bir gıdadır. Birçok zaman ev hanımlarının imdadına koşar. Sütü sevmeyen çocuklara bile sütü sevdirmesini sağlayan kakao büyük yardımcıdır.

Kakaolu pasta denildiğinde mesela canı çekmeyen pek az insan vardır. Bu kadar çok sevilen ürünlerde kullanılan kakao oldukça sık kullanılır. Paketinde toz formunda bulunan kakaonun kullanılacağı sırada bir yerlere bulaşması oldukça kolaydır.

Kullanırken bir anlık dalgınlık sonucu kakao lekeleriyle karşılaşabiliriz. Ve kakao lekesi zamanında müdahale edilmezse, yanlış işlem uygulanırsa kalıcı bir lekeye dönüşebilir. Ama bu lekeyi  bulaştığı yerden zarar vermeden temizlemek mümkündür ve birkaç tüyosu var.

Tuz İle Temizleme


İlk olarak tuz yardımıyla temizleme bir yöntemdir. Kakao koyu renkli bir maddedir ve bulaştığı yerden kakao yağını almazsak bu renk daha da koyu görünecektir.

Bu lekeli bölgeye tuz dökülür ve üzerine bir kumaş parçası veya peçete kapatılarak bu yardımcı maddelerin kakao yağını emmesi beklenir. Kumaş veya peçete lekenin üzerine biraz bastırılır.

Kakao yağının bir kısmı emildikten sonra geriye kalan lekede deterjanlı suyla yıkanmalıdır.


Nişastaİ le Temizleme


Kakao lekesini çıkarmada etkili olacak bir diğer yöntemde nişastadır. Nişasta kakao lekesini hapseden, kakaoyu hangi formda olursa olsun emen bir maddedir. Nişastada aynı tuz gibi kakao lekesinin üzerine dökülür ve bir süre beklenir. 

Bekleme sürecinin ardından nişasta lekenin büyük birçoğunu çıkartacaktır. Geride kalan nişastada çözülmüş kakao lekesi de deterjanlı suyla yıkanıp çıkmaktadır.


Sodalı Deterjan İle Temizleme


-Kakao lekesi için kullanılan diğer bir yöntemde sodalı deterjandır. Bu yöntem için sodalı deterjan ılık su ile karıştırılarak bir karışım yapılır. Yapılan karışım kakao lekesi bulaşmış bölgeye uygulanır ve bir gece boyunca bekletilir.

Bir sonraki gün karışım suyu değiştirilerek lekeli bölge 1-2 dakika boyunca güzelce silinir. Ardından su ile yıkanıp leke çıktıktan sonra silinen bölge kurulanır.

Fakat bu yöntemi uygulamak için kakao lekesinin hafif olması ve üzerinden uzun zaman geçmemiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu yöntemle kakao lekesini çıkartırken istenilen sonuç elde edilmez.

28612