Kahve Olmadan Asla Mı Diyorsunuz? O zaman Okuyun

Kahve Olmadan Asla Mı Diyorsunuz? O zaman Okuyun Siz de sabahları kahve içmeden ayılamıyorum diyenlerdenseniz, kahvesiz asla yapamam mı diyorsanız;

Devamlı yaşadığınız uykusuz gecelerin ardından, sizi zinde tutan tek şey kahve ise endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok demek olduğunu söyleyebiliriz. Kahve aşkınız, metamfetamin bağımlılığıyla eşdeğer bir şey olmadığı anlamına gelir.

Pek çok kişi gibi kahvenin sadece tadından hoşlanıyorsanız, yine endişelenmeniz gereken bir şey yok olduğunu bilmelisiniz. Kafein, sinir sistemi, tansiyon ve kalp merkezi üzerinde uyarıcı rol oyması ile tanınmaktadır. Bu durum antrenmanlarda kendinizi daha fazla zorlamanıza neden olur. Hatta düzenli antrenman yapan insanlar için kafeini hayatlarından çıkarmak kendileri için kötülük yapmak olacağını de belirtmekte yarar var.

Yapılan birçok araştırma sonrasında, antrenman öncesi içilen kahvenin, performansı ve gücü arttırdığı kanıtlanmış olduğunu söyleyelim. Dahası, yapılan çalışmalar, antrenman öncesi kahve tüketen kişilerin gün içerisinde, iştahlarını kontrol etmede daha başarılı olduğunu tespit etmiştir. Fakat tüm gün boyunca kahve içmek, kafein hassasiyetinizi azaltacağı için performans üzerindeki artışı da etkisiz kılmasına sebep olacaktır. Bu nedenler, sabahtan akşama kadar kahve içmek yerine kafein kaynağınızı daha akıllıca kullanmak adına antrenmanlarınızdan önce alacak şekilde planlamanızı tavsiye ediyoruz.

Uzmanların önerdiği üzere günlük kafein sınırı 400 mg. olduğundan, içerken kontrollü olmanız gerekiyor. Bu demek oluyor ki ortalama olarak dört bardak kahveye denktir. Antrenmandan hemen önce 100 ile 400 mg kafeini alarak performans ve gücünüzün arttığını fark edebilirsiniz.

kahve olmadan asla

Kahve olmadan Kafeinin bir diğer önemli yanı ise kabızlık giderici bir etkiye sahip olmasıdır diyebiliriz. Fakat kahve tüketiminin fazla olması durumunda vücudunuzdaki su azalacağından dolayı dehidrasyon yaşamanız da mümkün. O nedenle kahve tüketimini daima kontrol altında tutmanızı öneriyoruz.

Tüm bunların beraberinde, kafeini geç saatlerde aldığınız taktirde uyku düzeninizde bozukluklar yaşayabileceğinizi de belirtelim. Antrenmanın ardından gerekli yenilenme ve dinlenme için uykuya muhtaç olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Şayet önerilen uyku saatlerinde uyumakta zorluk çekiyorsanız, geç saatlerde kahve tüketimini bırakmalı ya da kafeini daha az olan kahvelere yönelmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap