Kahve neye iyi Gelir? Yararları, Nasıl Tüketilmeli, Faydaları?

Kahve Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster misiniz?

Kahve neye iyi gelir? Bunun cevabı oldukça fazladır. Cilt sağlığına yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Yorgunluk ve stres giderici özelliğinden, astım ve diyabeti iyileştirmeye yardımcı etkisine kadar sayılacak çok fazla faydası vardır. Pek çok faydası bilinen kahvenin yararları, zararları ve nelere iyi geldiği sinoplukoca.com’da ayrıntılarla sizlere anlatılmaktadır.

Kahve Çekirdekleri Nasıl Tüketilmeli?

Kahve çekirdekleri güçlü antioksidanlarla doludur. En çok bulunanları sağlığı geliştiren bir polifenol ailesi olan klorojenik asittir. Araştırmalar, klorojenik asidin diyabet riskinizi azaltabileceğini ve iltihaplanma ile mücadele edebileceğini göstermektedir. Bazı denemeler, kanserle mücadele özelliklerine de sahip olabileceğini öne sürüyor.

Çekirdeğini çiğnemek, ağzınızın iç yüzeyinden daha hızlı kafein emilimine yol açar. Çekirdekler bütün olarak tüketildiğinde kahvenin hem olumlu hem de olumsuz etkileri artar. Bu nedenle, çekirdeklerini ölçülü tüketmek gerekir.

Çekirdekleri nasıl tüketilmeli? Çiğ olan yeşil kahve çekirdeklerinin yenmesi pek hoş değildir. Acı, odunsu bir tada sahiptirler ve çiğnemeleri zor olabilir. Kavrulmuş çekirdekleri biraz daha yumuşaktır. Çikolata kaplı, kavrulmuş çekirdekleri genellikle atıştırmalık olarak tüketilir. 

Kahve çekirdekleri yemek için güvenlidir. Bununla birlikte, çekirdekleri ölçülü tüketmek tavsiye edilir. Çünkü besin değeri sıvı kahvelere göre daha konsantredir. 

Kahve neye iyi Gelir? Yararları, Nasıl Tüketilmeli, Faydaları?

Günde ne kadar kahve içmek gerekiyor?

Bir fincan kahvenin yaklaşık 95 mg kafein içerir. Günde 1 veya 2 fincan içmek sağlık açısından faydalıdır. 

Bununla birlikte, günde çok daha yüksek miktarlarda kafein (400-600 mg) (yaklaşık 4-6 fincan) çoğu insanda herhangi bir olumsuz yan etkiye sebep olmamıştır.  Ancak fazla tüketmek uykusuzluk ve uzun vadede asabiyete yol açmaktadır.  Kahvenin yararları bakımından günlük en az 1 fincan kahve tüketimi önerilmektedir. Ancak geç saatlerde içilmesi uykusuzluk sorununa yol açtığı için sabah saatlerinde içilmesi önerilmektedir. 

Şekersiz Kahve Neye İyi Gelir?

Şekersiz Kahve Neye İyi Gelir?

Kahve içmek, tip 2 diyabet ve karaciğer hastalığı riskinin azalması gibi çok sayıda sağlık yararı vardır. Şekersiz kahve neye iyi gelir?  Kahve, dünyada en çok tüketilen içecektir. Psikoaktif madde olan kafein içerir. Başlı başına sağlıklı olsa da ona şeker ekleyerek kolayca zararlı bir içeceğe dönüşebilir. Kahveyi faydasız hale getirmenin en iyi yolu, içine bir demet şeker koymaktır. Eklenen şeker, tartışmasız modern diyetin en kötü bileşenlerinden biridir. Kahvenin yararları ve alınan faydaların etkisini azaltır. Şeker, esas olarak yüksek fruktoz içerir. Bu yüzden obezite ve diyabet gibi her türlü ciddi hastalıkla bağlantılıdır.

Şekersiz kahve adenozini bloke eder. Nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin salınımını artırır. Bu da daha enerjik ve uyanık hissettirir.

Bu şekilde acı kahve kendinizi yorgun hissettiğinizde aktif kalmanıza yardımcı olur. Bu yüzden Anadolu’daki adı “yorgunluk kahvesi” olarak anılır. Vücut enerjisini ve egzersiz performansını ortalama olarak %11–12 arttırır. 

En önemlisi kafein olmak üzere bir dizi uyarıcı içerir. Kafein metabolizma hızınızı arttırır. Aynı zamanda kişiyi daha uyanık kılar.

Türk Kahvesinin Faydaları

Kahvede kafein dışında bulunan başka bir uyarıcı; Teofilin maddesidir. Bu madde bazı tıp ekollerinde astımı tedavi etmek için kullanılmıştır. Türk kahvesinin faydaları karbonhidrat emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Tek bir fincan kahve şunları içerir:

Riboflavin (B2 vitamini): Referans Günlük Alımın (RDI)% 11’i.
Pantotenik asit (B5 vitamini): Günlük ihtiyacın% 6’sı.
Manganez ve potasyum: Günlük ihtiyacın% 3’ü.
Magnezyum ve niasin (B3 vitamini): RDI’nin% 2’si.

Kahvenin yararları arasında en çok bilineni sakinleştirici etkileridir. Kahve vücut içindeki uyarıcı etkileriyle ünlüdür.  Bu kahvede bulunan antioksidanlar sayesindedir.

Kahve İçmenin Cilde Faydaları

Kahve içmenin sakinleştirici, dinçleştirici, diyabeti düzenleyici (acı kahve) etkisi vardır. Bununla beraber bazı kanser oluşumlarını engelleyici etkisi vardır. Bunun dışında kahve içmenin cilde faydaları da oldukça fazladır. Bunlar maddeler halinde belirtilmiştir. 

Selülit azaltma

Kahve ciltte selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Kahve, cildin altındaki kan damarlarını genişletir. Genel kan akışını iyileştirerek selülit azaltmanın anahtarıdır. Bu da selülit görünümünü azaltmaya yardımcıdır.

Bu cilt bakımı yönteminin en iyi şekilde bir kahve ovma yoluyla kullanılacağı düşünülmektedir. Çünkü pul pul dökülme aynı zamanda cildi yumuşatır ve düzgün bir görünüm sağlar.

Yaşlanma karşıtı faydalar

Doğrudan cildinize kahve sürmek güneş lekelerinin, kızarıklığın ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Kahve içmek ile yaşlanma etkilerinde azalma arasında doğrudan bir ilişki bulunmuştur.

Cilt kanseri için B-3 Vitamini

Kahve, trigonellin adı verilen önemli bir bileşiğin parçalanması sayesinde zengin bir B3 vitamini kaynağıdır. Bununla birlikte, trigonellin, kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra vitamini ayrılır. Deri kanserlerini önlemede yararlı olabilir. Muhtemelen diğer deri büyümelerini de önlemeye yardımcıdır. 

Azaltılmış iltihaplanma- Deri pigmenti

Anti-enflamatuar etkiler, klorojenik asit yanı sıra kahvedekş melanoid iltihapları önler. Ayrıca iltihaplanma ile bağlantılı olabilecek deri pigment renk farklılıkları azaltmakla da bağlantılıdır.

Akne tedavisi

Yara veya sık cilt enfeksiyonları durumunda, düzenli kullanımı, zararlı bakterilerden kaynaklanan sorunlarla mücadeleye yardımcı olabilir. Kahve hem anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Telvesinin doğal pul pul dökülmesiyle birleştiğinde, tüm bu faydalar toplu olarak sivilceyle savaşır.

Koyu halkalar

Göz altındaki inatçı koyu halkaların tedavisine de yardımcı olur. Kahvede bulunan kafein içeriğinin koyu halkaları giderir. Bunun nedeni kan damarlarını genişletmeye yardımcı olmasıdır.

Güneş sonrası bakım

Kahvenin aynı yaşlanma karşıtı faydaları, güneş sonrası bakım için de kullanılabilir. Buradaki anahtar, güneş yanığı olan cildinizin beğeneceği yatıştırıcı bir bakım yapmaktır.

Kahvenin Zayıflamaya Etkisi

Kahvenin Zayıflamaya Etkisi     

Kafein, dinlenme metabolizma hızınızı artırır. Bu da dinlenme sırasında yaktığınız kalori miktarını artırdığı anlamına gelir.

Kahvenin zayıflamaya etkisi vardır. Kahve tek başına kilo vermeye neden olmaz. Metabolizmayı artırarak ve iştah kontrolüne yardımcı olarak kilo kaybını teşvik etmektedir.

Kilo alma riskinizi en aza indirmek için ilave şeker alınmamalı.  Yüksek kalorili katkı maddeleri kesilmelidir. Kahvenin yararları arasında enerji yükseltici etkisi vardır. Günlük bir fincan kahve tüketmek, güne başlamak için sağlıklı bir yoldur.

Uzun vadede kahve ve kilo verme mümkündür. Kısa vadede kafein metabolizma hızını artırabilir ve yağ yakımını artırabilir. Ancak bir süre sonra insanlar etkilere karşı toleranslı hale gelir ve çalışmayı durdurur. Uzun vadede iştahınızı azaltma ve daha az yemenize yardımcı olma olasılığı vardır.

Kahvenin iştah azaltıcı etkisi var mı ?

Kafein iştah azaltıcı bir etkiye sahiptir. Kafein tüketimini takiben bir öğünde bireylerin daha az yemelerine neden olmaktadır. Kafein ayrıca günümüzün ticari yağ yakıcı takviyelerinin çoğunda bulunur. Dahası, yağ dokularındaki yağları harekete geçirmeye ve metabolizmayı artırmaya yardımcı olur.

Kahve, yağ dokusundaki yağı harekete geçirmeye yardımcıdır. Kafein, yağ hücrelerine doğrudan sinyaller gönderir. Yağları parçalamalarını söyleyen sinir sistemini uyarır. Adrenalin olarak da bilinen epinefrin, kanınızdan yağ dokularına geçerek yağları parçalar. Kanınıza bırakmalarını işaret eder. 

Tabii ki, yağ asitlerini kanınıza bırakmak, tek başına yetmez. Diyetinizle tükettiğinizden daha fazla kalori yakmadığınız sürece yağ kaybetmenize yardımcı olmaz. Bu durum, negatif enerji dengesi olarak bilinir. İgrus sitesinden yağ yakımı konusunda daha detaylı bilgilere ulaşınız.

Daha az yiyerek veya daha fazla egzersiz yaparak negatif enerji dengesine ulaşabilirsiniz. Bir diğer tamamlayıcı strateji ise kafein gibi yağ yakıcı takviyeleri almaktır. Kafein, kandaki epinefrin (adrenalin) seviyelerini yükselterek, yağ asitlerinin yağ dokusundan salınmasını sağlar. Dinlenirken kalori yakma hızınıza dinlenme metabolizma hızı (RMR) denir. Metabolizma hızınız ne kadar yüksekse, kilo vermeniz o kadar kolay olur. Böylece kilo almadan daha fazla yiyebilirsiniz.

Araştırmalar, kafeinin RMR’yi% 3-11 arttırdığını  ve daha yüksek dozların daha büyük etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kahvenin yararları metabolizmadaki artışın çoğu yağ yakımındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap