Kahve Makinesinin Kireç ve Kiri Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları

Kahve Makinesinin Kireç ve Kiri Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları. Kahve makinelerinin günden güne farklı bir boyuta evrildiğini söylemek mümkün. Özellikle son dönemlerde kendi kendini temizleyebilen makineler bile çıkmaya başladı.

Kahve kültürünün ülkemizde yeri son derece ayrıdır. Üstelik Türk kahvesi dışında tüketilen kahve miktarında gözlemlenen artış ciddi seviyelere ulaştı. Makine kullanımının artmasıyla beraber temizliği açısından da bazı detaylar dikkat çekmeye başladı.

Genel hatlarıyla kahve makinelerinde tüketilen kahvelerin lezzet bakımından müthiş bir ahenk yakaladığı biliniyor. Çünkü özel filtre sistemleri sayesinde kahve çekirdeklerini çok güzel öğütebiliyor.

Ayrıca metal ya da plastik aksamlar kahve için lezzeti belirleyen bir faktöre dönüşüyor. Her ne olursa olsun su ve kaynama noktası söz konusu olduğundan kireçlenme kaçınılmaz bir sonuç olarak görülüyor. Ayrıca kahve ile alakalı olarak kirlenmeler meydana geliyor ve temizlenmesi gerekiyor.

Kahve Makinesinin Temizliği

Kahve Makinesinin Temizliği

Kahve makinesinin kirlenmesi durumunda temizlenmesi gayet normaldir. Fakat hem daha leziz hem de daha sağlıklı bir biçimde tüketmek istiyorsanız makineyi belli aralıklarla zaten temizlemeniz elzemdir. Makine aparatlarını her kullanım sonrasında yıkamanız tavsiye edilmektedir. Tabii ki komplike makinelerde bu süreç biraz daha uzayabiliyor.

Özellikle hassas malzemelerden üretilmiş olan kahve makinelerinde filtre kısımları çok narin bir biçimde temizlenmelidir. Örneğin kahve makinelerinin filtre kısımları en çok kirlenen bölümlerdir.

Bu bölümler sürekli olarak tüketilen kahveden dolayı renk değişimine uğrarlar. Ancak her makine için aynı temizleme ölçütünden söz etmek mümkün değil. Bazıları bulaşık makinesinde yıkanabilir olmakla birlikte bazıları elde yıkanması önerilerek sunulur.

Hatta bazen bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olsa bile el ile yıkanması tavsiye edilebilir. Makinenin filtre kısmının ardından en önemli bölüm ise kahvenin bardağınıza dolduğu bölümdür.

Bu bölüm direkt olarak sıcak suyla temas halinde olduğu için gözle görmeseniz bile içeride kireç yapısı oluşmaktadır. Bu kireç yapısı ise doğrudan kahvenin akışını engellemektedir.

Daha yavaş dolan bir kahve fincanı görüyorsanız artık cihazınızın bu kısmının kireçten tıkanmaya başladığını anlayabilirsiniz. Hemen parçayı çıkararak sirkeli suyla temizlemeniz önerilir. Yine sirke ve su karışımının içerisine karbonat ya da limon tuzu atarak daha başarılı bir temizleme işlemi yapılabilir.

Su haznesi bulunan bir kahve makinesi kullanıyorsanız su ve sirke karışımını su haznesine doldurun ve ısınması için çalıştırın. Normal demleme işleminin henüz yarısına gelmişken durdurmanız gerekiyor. Bu sıcaklık temel anlamda temizliği için yeterli olacaktır. Ardından 15 ile 20 dakika arasında bir sürecin geçmesi gerekiyor.

Süreç geçtikten sonra su haznesini çıkararak bol suyla güzelce durulayarak temizliğini tamamlayın. Sadece su doldurduktan sonra tekrardan demleme işlemine başlayın ancak bu demleme işleminin ardından suyu boşaltarak tekrardan durulayın. Ardından parçaları takarak temizlenmiş kahve makinenizde demleme işlemini yaparak en lezzetli kahveyi yudumlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap