Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir, Koku Nasıl Giderilir?

Çamaşır makinesi hakkında makalemizi sesli dinlemek ister misiniz?

çamaşır makinesi Evde yapılan işler o kadar fazladır ki makineler bu işlerin kolaylaşması adına üretilmiş olan en iyi yardımcılardır. Özellikle evdeki en önemli makinedir. Gereken temizliği zahmetsiz bir şekilde yapma olanağı veren çamaşır makinelerinin de belli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Çamaşır makinesi nasıl temizlenir sorusunun en doğru cevabı ve çok daha fazlası sinoplukoca.com adresinde.

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Evde en sık kullanılan makinelerin başında gelmektedir. Bu yüzden de belli aralıklarda maruz kaldığı çalışma şartlarından dolayı sıkıntı çıkarması muhtemeldir. Çamaşır makinesinin ilk günkü gibi çalışması için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunların başında çamaşır makinesi kireç önleyici ürünler gelmektedir. Bu ürünlerin kullanılması, makinede zamanla oluşan kirecin uzaklaştırılması anlamına gelmektedir.

Peki nasıl temizlenir, içinde oluşan kirecin belli aralıklarla etkin bir şekilde temizlenmesi gerekir. Makinede biriken kirecin temizlenmemesi, suyu ısıtmamasına ve çamaşırların temiz yıkanmamasına neden olmaktadır. Ayrıca uzun süreli birikme makinenin ömrünü de kısaltan bir durumdur.

Kireci nasıl temizlenir ve bu işlem hangi aralıklarla yapılmalıdır diye baktığımızda; işlemin 3-6 ay arasında yapılması gerektiği söylenebilir. Düzenli ve etkin şekilde tekrar edilen bu temizlik, makinenin performansını arttırdığı gibi tasarruf etmeyi de sağlar. Pekala nasıl temizlenir, oluşan kireci nasıl çözülür cevabı şu şekildedir: 

  • Çamaşır makinesinin içini boşaltılır.
  • Deterjan bölmesine yeteri kadar kireç çözücü konmalıdır.
  • Ön yıkama olmadan 60 derecelik sıcaklıkta, Makine çalıştırılır.
  • Program bittikten sonra, bu işlem herhangi bir ürün ilave edilmeden tekrar edilir. Bu şekilde makine tam olarak temizlenmiş olacaktır.
Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesinin Lastiği Nasıl Temizlenir?

Makine çok fazla kullanıldığı gibi zamanla birçok birikmenin olacağı bölümlere de sahip olan bir makinedir. Çeşitli birikmelerin ve kötü kokuların olduğu bölümlerden biri de çamaşır makinesi lastiğidir.  Çamaşır makinesinin lastiğini temizleme işleminin belli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Bu amaçla kullanılabilecek bazı ürünler vardır.

Makinelerin lastiği nasıl temizlenir, hangi malzemeler kullanılır gibi sorular birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Çamaşır makinesinin körük lastiği kapağın hemen iç kısmında bulunan bir parçadır. Ara kısımlarında saç, madeni para, toka gibi birçok maddeyi bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra bu bölümde zamanla oluşan kir ve bakterilerin sebep olduğu katmanın etkin bir şekilde temizlenmesi, hijyen açısından çok önemlidir.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir konusunda dikkat edilmesi gereken bölümlerin başında körük lastiği gelir. Çamaşır makinesi lastiğinde temizlik yapılmazsa maya ve küf oluşumu söz konusu olabilir. Çamaşır makinesi lastiği küflendi gibi cümleler sarf etmek istemeyenler, lastiği çıkararak sirkeli su veya diş macunu ile iyice silmelidirler. 

Silme işleminin ardından temiz, ıslak bezle durulanmalıdır. Lastik silinip kurutulduktan sonra yerine düzgün bir şekilde takılmalıdır. İyice kuruması için kapak açık bir şekilde 1-2 saat bekletilmelidir. Bu işlem çamaşırların yıkandıktan sonra makineden alındığı zamanlarda da yapılması gerekir.

Çamaşır Makinesinde Oluşan Koku Nasıl Giderilir?

Çamaşır makinesi çok sık kullanıldığından dolayı temizliğine dikkat edilmelidir. Deterjan kalıntıları, makinenin sürekli ıslak bırakılması, biriken kirler, küf zamanla çamaşır makine kokusu denen kötü koku oluşmasına sebep olmaktadır. Çamaşır makinesinde oluşan koku nasıl giderilir sorusuna cevap ararken, sebebini araştırmak önemlidir.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, oluşan koku nasıl giderilir diye bakıldığında hangi bölüme müdahale edilmesi gerektiği bilinmelidir. Eğer koku lastik kısmından kaynaklanıyorsa küf ve kirin sebep olduğu katmanın temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlik sonrasında deterjan gözünün de aynı şekilde silinmesi gerekir. Çünkü deterjan kalıntıları kötü kokuya sebep olabilir.

Çamaşır makinesinin kokusunu gidermek için ne yapmalıyız diye soranlar vardır. Kötü kokuyu önlemek adına tuz, sirke ve karbonat karışımını deterjan gözüne koyup çalıştırmak etkili olacaktır. Bu karşımın etkisinin artması için makinenin yüksek sıcaklıkta çalıştırılması oldukça önemlidir. Birinci aşamadan sonra aynı sıcaklıkta tekrar boş olarak yıkanması temizlik işlemini sonlandıracaktır.

Çamaşır Makinesi Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi temizliği, temiz çamaşırlar demektir. Bu yüzden etkin bir şekilde yapılması sağlık açısından da oldukça önemlidir. Çamaşır makinesi temizliğinde kullanılan birçok kimyasal olmakla birlikte doğal olan ürünler de bulunmaktadır. Bunların başında ise beyaz sirke ile çamaşır makinesi temizliği gelmektedir. Sirke mikrop kırıcı özelliği ile oldukça temizleyici bir üründür.

Çamaşır makinesi sirke ile nasıl temizlenir, bunun için hangi sirke kullanılmalıdır merak konusudur. Çamaşır makinesi sirke ile yapılacaksa, bunun için beyaz sirke kullanılması daha doğru olacaktır. Makinenin deterjan gözüne ilave edilen sirke yüksek sıcaklıkta çalıştırılan makinenin iç kısımlarının çok iyi bir şekilde temizlenmesini sağlar. 

Çamaşır makinesinin parçaları da sirkeli su ile silindiği takdirde oluşan kötü kokunun önüne geçilmiş olur. Etkin bir temizlik için bu adımın unutulmaması gerekir. Sirke küf ve kokuya neden bakterileri öldürdüğü için oldukça etkili bir temizleyicidir.

Sirkenin etkisini arttırmak adına tuz ilavesi de yapılmalıdır. Tuz ile birlikte mikrop kırma ve temizleme etkisi maksimum düzeye çıkmaktadır. Bu ürünler ilave edildikten sonra 60-80 derece arasında yapılan yıkama işlemi en az 1 saat kadar sürecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu işlemin düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Porçöz Çamaşır Makinesi Temizleyici Nasıl Kullanılır?

Çamaşır makinesi çok sık kullanıldığından, zaman zaman temizlenmesi gereken bir makinedir. Etkin bir temizlik için geliştirilmiş olan ürünler piyasada oldukça fazladır. Bu ürünlerin birçoğunda kullanma talimatı bulunmaktadır. Ürünlerden maksimum verim almak adına bu talimatlara uyulması çok önemlidir.

Çamaşır makinesinin temizliğinde kullanılan ürünlerden biri de Porçöz çamaşır makine temizleyici ürünüdür. Porçöz çamaşır makinesi temizleyici nasıl kullanılır, etkili bir temizlik için yeterli midir? Çamaşır makinesini temizlemeye yönelik olarak geliştirilmiş olan ürünler oldukça etkilidir. Belli aralıklarla kullanılması gerekmektedir.

Etkili bir makine temizliği için Porçöz temizleyicisi gibi ürünlerden yardım alınmaktadır. Bu temizleyiciler makine boşken deterjan gözüne konup yüksek sıcaklıklarda çalıştırılarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Makinenin lastiğinin ve deterjan gözünün temizliğinde de kullanılmaktadırlar. Ürün tek kullanımlık olup silme dışında kalan miktarın tamamı deterjan gözüne konmalıdır. 

Çamaşır makine temizleyicisi başka bir ürün ile karıştırılmamalıdır. Başka kimyasallar ya da ürünler ile ne tür bir tepkime içine gireceği bilinmediğinden sakıncalı olabilir. Temizleyicinin tek başına kullanılmaması makinede geri dönülmez hasarlara yol açabilir. Temizleyici kullanımı sonrası makine yüksek sıcaklıkta kalan kalıntıların uzaklaştırılması için tekrar çalıştırılmalıdır.

Çamaşır makinesi temizleyicilerinin birçok faydası vardır. Temizlik işlemi sonrası makinede oluşmuş kötü kokudan eser kalmaz. İç aksamları da etkin bir şekilde temizlendiği için çamaşırlar daha temiz yıkanır. Güzel kokan ve hijyenik çamaşırlar için makine temizliğinde temizleyiciler önemli rol oynamaktadır. 3 aylık periyotlarda makine temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Çamaşır Makinesi Doğal Yolla Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi temizliğinin çok gerekli olduğu bir gerçektir. Hijyenik bir yıkama ortamı için, kötü kokulara maruz kalmamak için makine temizleme rutini olmalıdır. Çamaşır makinesinin temizlenmesinde, buna yönelik olarak geliştirilmiş ürünler olsa da bazı kişiler makinenin doğal yolla temizleme yöntemleri aramaktadırlar.  

Makineler doğal yolla nasıl temizlenir diye bakıldığında karşımıza hemen her evde bulunan ürünler çıkmaktadır. Bu ürünler kimyasal madde içermediğinden doğal temizliği hedefleyen kişiler için oldukça uygundur. Evde bulunan ürünler olmasının yanı sıra temizleme potansiyelleri de oldukça yüksektir. Makinenin doğal temizliği için kullanılacak ürünler şu şekildedir: 

Karbonat
Limon tuzu
Soda
Tuz
Sirke

1 Yorum

Birçok konuda çözümler üreten yazılarınız mevcut. Elbette hepsine yorum yazmam mümkün değildir. Hepsi için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap