Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir, Neden İz Bırakır, Filtre Temizliği?

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek ister Misiniz?

Bulaşık Makinesi Ev işlerinin kolaylaşması adına tasarlanan makinelerin başında gelmektedir. Zahmetsiz bir şekilde etkin bir Bulaşık temizliği sağlayan bulaşık makineleri, zamanla içinde biriken kireç, yemek artıkları gibi sebeplerden dolayı temizlenmesi gereken makinelerdir. Nasıl temizlenir, hangi aralıklarla bu işlemin yapılması gerekir gibi soruların en doğru cevabı sinoplukoca.com adresinde.

Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz?

Bulaşık makinesinin performansının her zaman en üst seviyelerde olduğunu görmek, kullanıcıları mutlu eden bir durumdur. Fakat bazı zamanlarda, çeşitli sebeplerden dolayı makinenin bulaşıkları temiz yıkamama durumu olduğu gözlemlenebilir. Kirli yıkıyor gibi cümleler duyulmaktadır. Bu durumda sebeplerin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. 

Bulaşıkları her zaman ışıl ışıl görmek hep beklenen ve istenen bir durumdur. Bulaşıkların eskisi kadar parlak ve temiz çıkmadığı zamanlarda ise Neden temiz yıkamaz sorusu akla gelmektedir. Bu duruma sebep olacak birçok faktör bulunmaktadır.

Bulaşık makinesinin bulaşıkları kirli çıkarması durumunda yapılması ve kontrol edilmesi gerekenler vardır. Neden temizlemez sebepleri ve yapılacaklar aşağıdaki gibidir: 

 • Öncelikle makinenin tasfiye borularının ve gider kısmının kontrol edilmesi gerekir. Eğer bir tıkanıklık varsa; kirli su çıkışı düzgün yapılamadığından, bulaşıklara kirli su yapışmaktadır. Bu durum da bulaşıkların kirli çıkmasına neden olmaktadır. 
 • Fıskiyelerin temizlenmesi gerekir. Bu işlem kürdan yardımıyla yapılabilmektedir. Düzgün ve tazyikli su çıkışı olmayan durumlarda bulaşıkların iyi temizlenmediği görülmektedir.
 • Deterjan bölmesinin kirli olması da bulaşıkların kirli ve lekeli çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden düzenli aralıklarla deterjan bölmesi temizliği yapılmalıdır.
 • Şebeke suyunun çok sert olduğu durumlarda da bulaşıklar temiz çıkmamaktadır. Bu durumun verdiği zararı ortadan kaldırmak adına kireç önleyici maddelerden yardım alınmalıdır.
 • Bulaşık makinesinin filtrelerinde zamanla biriken yağlar, bulaşıkların iyi temizlenmesini önler. Bu yüzden zaman zaman temizlenmesi gerekmektedir.
 • Makinenin çıkarılabilen parçalarının düzenli aralıklarla yıkanması gerekir. Parçalarda birikmiş olan yağlar ya da kirler, yıkama sırasında bulaşıklara yapışabilmektedir.
 • Bulaşıkların makineye düzgün yerleştirilmesi, temiz yıkanması açısından oldukça önemlidir. 
 • Makineye tuz ilavesi yapıldıktan sonra kapağın iyi kapatıldığından emin olunmalıdır. Bu şekilde boş olarak çalıştırılmalı ve kapakta veya tabanda var olan tuzlar bu yıkama ile makineden uzaklaştırılmalıdır.
 • Bulaşık makinesinin normal çalışma rutininde, çalışma süresi tamamlanır tamamlanmaz kapağı açılmamalıdır. Bu durum bulaşıklarda buğu ve lekeye sebep olmaktadır.
Bulaşık Makinesi Ne ile Temizlenir?
Bulaşık Makinesi Ne ile Temizlenir

Bulaşık Makinesi Ne ile Temizlenir?

Hijyenik temizliği açısından oldukça önemlidir. Hem yıkama suyunun sıcaklığı hem de tasarruf faktörü düşünüldüğünde, ev ekonomisine ve insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Bu denli faydaları olan bulaşık makinesinin ömrünü uzatmak ve etkin bir şekilde temizleme işini yerine getirmesi adına düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Birçok insan bulaşık makinesinin genel kullanım içinde temizlenmesi gerektiğini düşünmez. Çünkü görünen yerleri temiz ise makine temiz gibi algılanabilir. Fakat makinenin görünmeyen birçok bölümünde, zamanla biriken kalıntı ve yağlar bulunmaktadır. Bu yüzden çeşitli ürünler kullanılarak makine temizliği yapılmalıdır.

Peki Ne ile temizlenir merak konusudur. Geliştirilmiş birçok kimyasal ürünün yanı sıra doğal temizliğe imkan veren malzemelerde vardır. Ne ile temizleyebiliriz sorusunun cevapları şu şekildedir: Deterjan üreticilerinin üretmiş olduğu kimyasal temizleyiciler, sirke, karbonat, soda, limon tuzu, Arap sabunu gibi ürünler kullanılarak temizliği yapılabilmektedir.

Bulaşık makinesi içi ne ile temizlenir diye merak edenlere verilecek en doğru cevap karbonattır. Karbonat bulaşık makinesinin iç temizliği açısından kullanılabilecek çok uygun bir üründür.

Bulaşık Makinesi Neden İz Bırakır?

Bulaşıkları makineden çıkarırken fark edilen lekeler, izler ve buğulu görüntü çok can sıkıcıdır. Bulaşık makinesinin bulaşıkları bu hale getirmesinin bazı sebepleri vardır. Bunun olmaması için bulaşık makinesi neden temizlemez diye araştırma yapılması gerekmektedir. Bulaşık makinesi neden iz bırakır diye bakıldığında karşımıza kullanıcı hataları ya da farklı birçok durum çıkmaktadır.

Bulaşık makinesinin bıraktığı izler çoğunlukla çam bardaklarda fark edilir. Çünkü cam izlerin, lekelerin, çiziklerin ve buğulu görüntünün en kolay görülebileceği bir malzemedir. Bulaşık makinesinin iz bırakmasının sebepleri şu şekildedir:

 • Cam ürünlerin makinede yıkanmaya uygun olarak üretilmemiş olması, yaşanan sorunun öncelikli sebebidir. Makinede yıkanmaya uygun cam ürün seçimi, kullanılan camın uzun yıllar ve daha şık bir şekilde kullanılması adına önemli bir adımdır.
 • Şebeke suyunun çok kireçli ve sert olması, tüm bulaşıklarda olumsuz etki yaratmaktadır. Bunu önlemek adına uygun kireç önleyiciler ve parlatıcılar kullanılmalıdır.
 • Bulaşık makinesine tuz ilavesi yaptıktan sonra, eğer gerekli temizlik yapılmazsa bulaşıklar buğulu bir görüntüye bürünür. Bunu önlemek için tuz haznesinin kapağının kapalı olduğundan emin olmak ve taşan tuzları etkin bir şekilde temizlemek gerekir. 
 • Makinenin çalışma süresi tamamlandıktan hemen sonra kapağının açılması da iz oluşumuna neden olmaktadır. Bulaşık makinesi neden su izi bırakıyor diye araştıran kişilerin öncelikle bunu yapmamaları gerekmektedir.
 • Parlatıcı miktarının doğru olduğundan ve parlatıcının işini iyi yaptığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde bulaşıklar istendiği gibi lekesiz ve parlak çıkmayacaktır.
Bulaşık Makinesi Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?
Bulaşık Makinesi Filtre Temizliği Nasıl Yapılır

Bulaşık Makinesi Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesinin düzenli aralıklarla temizlenmesi demek birçok parçasının da bu temizlik rutinine dahil edilmesi demektir. Bu parçaların başında ise bulaşık makinesi filtresi gelmektedir. Bulaşık makinesi filtre temizliği nasıl yapılır diye bakıldığında karşımız bazı adımlar çıkmaktadır. Bu adımlar şu şekildedir: 

 • Öncelikle makinenin iç taban kısmında bulunan filtrenin çıkarılması gerekir. Filtre çevrilerek kolayca çıkarılabilen bir parçadır.
 • Çıkarılan filtre bulaşık deterjanı ve sıcak su yardımıyla iyice temizlenmelidir. Sonrasında iyice akan suyun altında durulanmalıdır.
 • Temizlenmiş olan filtre düzgün bir şekilde yerine yerleştirilip, çevrilerek sabitlenmelidir.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir, etkin bir bulaşık makinesi filtre temizliği için ne yapılmalıdır? Filtre temizliği, birikmiş yemek atıkları ve yağların uzaklaştırılması açısından oldukça önemlidir. Filtre temizlenmezse zamanla makinenin içinde su birikmesine ve kirli suyun çıkmasına neden olmaktadır. Düzenli filtre temizliği makinenin performansının her zaman üst düzeyde olmasına olanak sağlamaktadır.

Bulaşık Makinesi Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Bunun için kullanılan kimyasalların yanı sıra doğal malzemelerde kullanılabilmektedir. Bunların arasında ilk akla gelen malzeme sirkedir. Bulaşık makinesi sirke ile nasıl temizlenir, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bulaşık makinesini sirke ile temizlemesırasında takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bulaşık makinesinin etkin bir şekilde sirke ile temizlenmesi için öncelikle makinede varsa tüm yemek kalıntılarının uzaklaştırılması gerekmektedir. 
 • Bir kaseye sirke ilave edilip makinenin üst sepetine yerleştirilmelidir. 
 • Bu şekilde boş olarak, yüksek sıcaklıkta çalıştırılmalıdır.

Bulaşık makinesi sirke ile temizlenir mi sorusunun cevabı şüphesiz evet olacaktır. Sirke ile bulaşık makinesi temizliği birçok ev hanımın kullandığı bir yöntemdir. Bulaşık makinesinde zamanla oluşan kirin, yağın temizlenmesine olanak sağlar. Kötü kokuların uzaklaşmasına yardımcı olur ve oluşmasını önler. Makine içindeki bakterilerin ölmesine ve hijyenik bir kullanıma olanak sağlar.

Bulaşık Makinesi Karbonat ile Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizliğinde kullanılan doğal malzemeler, evde her zaman bulunan ürünlerdir. Maliyet açısından ucuz olan bu alternatiflerin başında karbonat gelmektedir. Bulaşık makinesi karbonat ile nasıl temizlenir diye bakıldığında oldukça etkili olduğu görülmektedir.

Bulaşık makinesi karbonat ve sirke ile birlikte çok daha iyi bir şekilde temizlenebilmektedir. Sirke ile temizlenmiş makine, karbonat temizliği ile de desteklendiğinde çok büyük bir temizlik etkisi elde edilir. Genel olarak ayda bir defa uygulanması gereken bu temizlik işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

Bulaşık makinesi öncelikle atıklardan temizlenir.
Sirke ile yüksek sıcaklıkta çalıştırılmış makinenin kapağı açılır.
Bulaşık makinesi tabanına karbonat serpilir ve tekrar yüksek sıcaklıkta ve kısa programda çalıştırılır.

Karbonat genel olarak temizlik açısından birçok alanda kullanılan bir üründür. Kimyasal bir ürün olarak görülse de aslında farklı tuzların bazlarla birleşmesi sonucu oluşan, tuz türevli bir ürün olduğu söylenebilir. Bu yüzden karbonat ile bulaşık makinesi temizleme oldukça etkili bir yoldur. 

1 Yorum

Süper bir makale olmuş elinize sağlık, basit gibi gözüküyor bu konu ama çok önemli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap