Kabızlığa Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlığa ne iyi gelir, tıp literatüründe konstipasyon olarak adlandırılır. Bağırsak hareketlerinin normalden az gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkar. Bağırsak hareketlerinin süresi, kişiye, kişinin yaşam şekline, beslenme düzenine gire değişkenlik gösterir. Bazı kişiler, günde 3-5 kez aralığında büyük tuvalet ihtiyacı hissederken, bazılarında bu durum bir hafta içerisinde  3-5 sayı aralığında seyir gösterir.

Kabızlık nedir sorusunun cevabı kısaca bağırsak hareketlerindeki yetersizlik olarak verilebilir. Her insan hayatının belli dönemlerinde bu sorunla karşılaşabilir. Korkulacak bir sağlık problemi değildir. Ancak semptomları ve Kabızlık belirtileri, kişinin günlük yaşamını etkiler. 

Özellikle karın, kasık, mide, bazen bel ve bacaklarda meydana gelen ağrılar hareket kabiliyetini kısıtlar. Hatta uzun süre ayağa bile kalkamayacak kadar rahatsızlık verebilir. Ancak bu durum geçicidir. Kabızlıktan kaynaklı gaz sıkışmaları, büyük tuvaleti yapamamanın verdiği rahatsızlık ile birleşince bu şekilde sonuçlar çıkarabilmektedir. 

Kabızlık sorunu yaşamayan bir insanın standart olmamakla birlikte, günde 2-3 kez büyük tuvaletini yapması normal karşılanır. Ancak 3 gün boyunca tuvalete çıkmamak ciddi bir sorun teşkil eder. Bu durumun devamı ve önlem alınmaması halinde bağırsaklarda problemler ortaya çıkar. Bu durumda kabızlığa ne iyi gelir sorusu önemlidir.  

Kabızlık Nedenleri, Belirtileri

Kabızlık, kendini en başta tuvalete çıkarken zorlanma olarak gösterir. Büyük tuvaleti yapma sayısının azlığı, tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanma, dışkının sert ve küçük parçalar halinde çıkması gibi durumlar söz konusu ise, kabızlık teşhisi doğru olacaktır. 

Tuvalet ihtiyacı küçük de olsa bir kısım görülmesine rağmen hala bağırsaklarda doluluk hissi, göbek ve çevresinde, kasık, üst bacaklar gibi bölümlerde ağrı ve şişkinlik varsa, kabızlık sorunu devam ediyor demektir. 

Karın ve kasıklardaki kramplar, tuvaleti yapamamanın yanında gaz dahi çıkaramama gibi durumlar, bu rahatsızlığın  boyutunun ilerlediğini gösterir. Dışkının kanlı bir şekilde atılması, bağırsak hareketlerinden kaynaklı ağrılar, kilo kaybı gibi kabızlık nedenleri, belirtileri görülüyor ve bu durumlar 2 haftadan fazla sürüyorsa, derhal uzman bir hekimden yardım almak gerekir. 

Kabızlığa Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
Kabızlığa Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık sorunu, günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan hatta bazen imkansız hale getiren bir durumdur. Bu yüzden bu problemi yaşayan insanlar, kabızlık nasıl geçer ya da kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabını merak etmektedir. Kabızlığın en büyük sebeplerinden biri yanlış beslenmedir. 

Düzensiz ve sağlıksız yeme alışkanlığı, bu sorun için tek başına bile yeterli bir nedendir. Bu yüzden bu sorunu yaşamamak veya yaşanıyorsa da tedbir için öncelikle beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve düzene sokulmalıdır. 

Yapılabilecek en faydalı şey bol bol su ve su içeren sıvı kaynaklı gıdalar tüketmektir. Bu sayede bağırsakları yumuşatmak ve kolay sindirimi sağlamak mümkündür. Ağrı ve kramplar engel olmuyorsa, normalden daha fazla hareket etmek faydalı olacaktır. Yeme alışkanlıklarını düzenlerken, listeye lifli sebze, meyve, bakliyat ve tahıllar eklenmelidir. 

Gereğinden fazla kafein alımı ve süt tüketimi, kabızlığı tetikler. Bu nedenle bu alışkanlıklardan uzaklaşmak gerekir. Yemek yerken lokmaları iyice çiğnemeden yutmak, mide ve bağırsak için sorun oluşturarak, sindirimi zorlaştırır. Bu da bağırsak hareketlerini doğrudan etkiler. Bu nedenle lokmalar iyice çiğnenerek yutulmalıdır. 

En önemli adımlardan biri de tuvalet düzeni oluşturmak olacaktır. İhtiyaç hissedilmese bile belli aralıklarla tuvalete gitmek, beyni uyararak tuvalete çıkmanızı kolaylaştırabilir. Bununla birlikte ihtiyaç hissedildiği takdirde tuvalete gitmeyi ertelemek de kabızlık için zemin oluşturacaktır. 

Kabızlığı En Çabuk Ne Geçirir?
Kabızlığı En Çabuk Ne Geçirir?

Kabızlığı En Çabuk Ne Geçirir?

Bu sorun, hareket kısıtlaması ve günlük yaşam aktivitelerini aksatması dolayısıyla kişinin sosyal hayatını büyük ölçüde etkiler. Bu etkilerden kurtulup bir an önce normale dönmek isteyen kişiler de, kabızlığa ne iyi gelir ya da kabızlığı en çabuk ne geçirir sorusunun cevabını ararlar. 

Bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Bunların ilki ve en etkili olanı kuru eriktir. Meyvelerin kurutulmuş halinin kabızlığa olumlu etkileri uzun yıllardır bilinir. Erik ise bunların başında gelir. Kuru eriğin içerisindeki çözünmeyen lif, dışkıdaki mevcut su miktarını arttırır. Dışkıya hacim verir. Erik içerisinde bulunan çözünebilen lifler ise, kısa zincirli yağ asitlerini üretebilmek amacıyla bağırsak kolonlarında fermante edilir. İki işlem bir arada yürütülerek kuru eriğin kabızlık üzerindeki muhteşem etkisini ortaya çıkarır. 

Meyve grubunun bir başka üyesi olan elma da, bu sorun üzerinde etkileri araştırmalar ve istatistikler ile kanıtlanmış bir etkendir. Elma da, içeriğindeki çözünebilen ve çözünemeyen lifler sayesinde, vücuttaki suyu kolon içerisine hapsederek dışkıyı yumuşatır. Dışkının bağırsakta alacağı yolun süresini kısaltır. Kabızlığa ne iyi gelir diyorsanız elma en iyi cevaplardan biri olacaktır. 

Armut ve kivi de, benzer etkiler göstermek suretiyle bu rahatsızlık için oldukça faydalı ve etkili meyvelerdir. Bununla birlikte incir için yapılan araştırmalar sonucunda, incir ezmesinin dışkı ağırlığında artışa ve bağırsaktaki sürenin kısalmasına yarar sağladığı gözlemlenmiştir. 

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Yazımızda belirtmiş olduğumuz meyve grubundaki çözümler, en kısa sürede sonuç alınabilecek yollardır. Bunların dışında kalan ancak en az onlar kadar fayda gösteren birçok besin kaynağı mevcuttur. 

Turunçgiller, pek fazla bilinmese de kabızlığa ne iyi gelir sorusunu araştıranların karşısına çıkar. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında en baş köşede yerini almıştır. Portakal, greyfurt, mandalina gibi meyveleri içerisine alan bu grup, lif oranı oldukça yüksek olduğundan bu sorun için birebirdir. Narenciye sınıfına giren bu yiyecekler, içerdiği flavanol sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Sulu meyve olmaları sebebiyle, vücuda sıvı alınmasını sağlamakla kalmayıp, içerdiği lifler sayesinde alınan suyun kolonlarda biriktirilmesini de sağlamış olur. 

Ispanak ve benzer kategoride bulunan yeşil sebzeler, kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Çok fazla bilinmemesine rağmen, özellikle brokoli ve Brüksel lahanası gibi yeşiller, dışkıya kütle kazandırma konusunda oldukça başarılıdır. 

Enginar, bitkiler arasından yüksek prebiyotik içeriği ile ayrılmıştır. Birçok yerde gözümüze çarpan ve bağırsak hareketlerini düzenlemesi, kolon ve bağırsak sağlığını koruması açısından oldukça önemli olan bu prebiyotikler, enginarın içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Bu nedenle tüketimi halinde kabızlık sorunu için bağırsaklara adeta duvar örecektir. 

Kabızlığa ne iyi gelir sorusuna bir başka cevap da tatlı patatestir. Tatlı patates, içerdiği lifler sayesinde bağırsaklara hafiflik kazandırır. Bu rahatsızlığın belirtilerini ve semptomlarını azaltır. Ağrı ve kramplar için koruyucudur. 

Fasulye, bezelye, mercimek gibi baklagiller, hem en kolay bulunabilen, hem de en sağlıklı lif kaynağıdır. İçerdiği çözünür ve çözünmez lifler sayesinde dışkının dışarı çıkmasında, hacminin artmasında, bağırsakların şu depolamasında ve dışkının bağırsakta ilerlemesinin kolaylaşmasında büyük rol oynarlar. 

Kabızlığa Evde Çözüm

Kabızlığa Evde Çözüm

Kabızlık, genellikle tedavi gerektiren bir sağlık sorunu değildir. Bu nedenle kabızlığa evde çözüm yolları oldukça merak edilmektedir. Bu sorun ile karşılaşıldığında, yapılacak ilk şey bol bol su içmektir. Su tüketimi, bağırsakların ve dışkının yumuşamasını ve hacim kazanmasını sağlar. 

Nane çayı, adaçayı, yeşil çay gibi bitki çayları da dışkıyı dökmede yardımcı olacaktır. Kuru erik, kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler, içerikleri bakımından kabızlığa oldukça faydalıdır. Lifli gıdalar, içerdikleri çözünür ve çözünmez lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. 

Kabızlıktan kaynaklı kramp ve sancıları hafifletecek egzersizler yapmak, ağrılara iyi gelecektir. Keçiboynuzu bitkisini, olduğu gibi tüketmek, ya da çayını demleyerek içmek, rahatsızlığı büyük ölçüde giderecektir. Fasulye, mercimek, bezelye gibi baklagillerin tüketimi, ıspanak, brokoli, Brüksel lahanası gibi yeşil sebzelerin tüketimi ve narenciye meyvelerinin tüketimi de oldukça faydalı olacaktır. 

Bütün bu yöntemler, düzensiz tuvalete çıkma sorunu yaşayan, az miktarda çıkabilen ve kramp gibi sorunları olan kişiler için geçerlidir. Ancak 3 gün boyunca tuvalete çıkılmaması ve dökülen dışkının kanlı olması durumunda, en kısa sürede uzman bir hekimden yardım alınması gerekmektedir. Bütün sorularınızın cevabını sinoplukoca.com sitemizde bulabilirsiniz.

2 yorum

Mehmet goktepe  -  Mart 30, 2022 / 8:58 pm

10 gündür kabızlık çekiyorum nasıl kurtulurum

açlık otu diye bir ot var bir çok aktarda bulunuyor onu mutlaka aklınızda bulundurun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap