Kabızlıktan Kurtulmanın En Kolay Yolu! Doğal ve Bitkisel Çözüm

Kabızlıktan Kurtulmanın En Kolay Yolu! Doğal ve Bitkisel Çözüm. Bağırsak hareketlerinin ağır ya da tembel çalışmasının genel tanımına kabızlık denir. Tıp dilinde konstipasyon olarak isimlendirilen bu rahatsızlık sanıldığından çok daha fazla zorlayıcı bir durumdur. Herkes hayatı boyunca en az bir kez ve hatta yaygın olarak birkaç ayda bir defa da olsa kabızlık problemiyle karşı karşıya kalabilir. Ancak kabızlık problemi her zaman çok ciddi sorunlara yol açmaz. Yine de hayati hastalıkların semptomlarından biri olarak değerlendirilmiyor olsa da göz ardı edilmemelidir.

Kabızlık tanımının yapılabilmesi için kişide aranan birtakım dışkılama öyküsü ve genel dışkılama düzeni bilinmelidir. Çünkü bağırsak hareketlerinin normalitesi kişiden kişiye farklılık göstereceğinden şahsi bir değerlendirme gerekir. Bazı kişiler gün içinde üç defa büyük tuvaletini yaparken bazıları da haftada sadece bir iki kez büyük tuvalete çıkabilir. Her iki örnek de normal kabul edilebilir.

Ama üçü günü aşkın bir süredir tuvalete çıkılmaması söz konusu ise burada kabızlıktan bahsedilebilir. Yani haftada üç kezden daha az dışkılama varsa kabızlık da hayatın bir parçası olmuştur.

Hem bedenen hem de psikolojik olarak insanların kötü hissetmesine neden olan kabızlık giderilmesi zor olmayan bir problemdir. Fakat kesin tedavi, ilaçlardan ziyade daha farklı yaklaşımlar ile mümkün olacaktır. Kabızlıktan kurtulmanın en kolay yolu ve bitkisel doğal yöntemleri merak edenler için; bu yazımız tam size göre!

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlıktan kurtulmanın en kolay yolu birkaç madde halinde sıralanabilir. Fakat bu noktada esas yapılması gereken kalıcı olarak bağırsak hareketlerini düzene sokabilmektir. Yine de pek çok insanın uzunca bir süre tuvalete çıkamayınca şişkinlik, keyifsizlik, kilo alma gibi şikayetlerle depresif bir hale büründüğü herkesçe bilinmektedir. Bu nedenle sürekli ve çok sık olmasa da kabızlığı ortadan kaldırıp tuvalete çıkmayı sağlayacak doğal metotlardan yararlanılabilir.

Kabızlık nasıl geçer sorusunun yanıtı net bir biçimde yaşam şeklini değiştirmektir demek en doğrusu olacaktır. Birtakım laksatif ya da müshil formundaki ilaçlar semptomatik tedavide etkili olsa da kesin çözüm değildir. İlaçları kullandıktan sonra düzenli bir beslenme, hareketli bir hayat ve stresten uzak bir zihin ile yola devam edilmezse kabızlık tekrar ortaya çıkacaktır.

Üstelik sürekli kullanılan kabızlık ilaçları bağırsakları tembelliğe alıştırır. İlaç ya da bitki çaylarına alışan bağırsaklar dışkıyı atmak için her zaman bu maddelere ihtiyaç duyar hale gelir. Bu ise kabızlık sorununda tam bir kısır döngü oluşturur.

Lif bakımından zengin meyveler, sebzeler, baklagiller, zeytinyağı gibi besinleri sofradan eksik etmemek kabızlıkta son derece yarar sağlar. Ayrıca ölçülü tüketilen bitki çayları ve tempolu yürüyüşler yapmak gibi kaliteli bir yaşam şekli oluşturmak, kabızlık için ve önlemede de etkilidir.

Kabızlık Ne Kadar Sürer?

Kabızlık Ne Kadar Sürer?

Kabızlık tanımının kişiden kişiye göre değişebileceği bilinse de genel olarak tehlike çanlarının çaldığı süreçler de vardır. Yenilen içilen gıdalar, stres, uykusuzluk, mental yorgunluk, hareketsiz bir yaşam kabızlığı tetikleyeceği için yaşanılan durumun akut ya da kronik mi olduğu da belirlenmelidir.

Metabolizmanın çalışma hızına göre değişen kabızlık, ne kadar uzun sürerse zorluğu da o denli artar. Çünkü 2-3 günden fazla bir süredir bağırsaklarda beklemiş olan dışkı iyice sertleşecektir. Tuvalete çıkma esnasında can acıtıcı hatta kanamalara dahi sebep olabilecek durumlar oluşacağı için dışkılama tedavisi geciktirilmemelidir.

Bazı kişiler belli zamanlarda kabızlık yaşayıp hiçbir müdahaleye gerek duymadan tuvalete çıkabilirler. Ancak bazen günlerce, haftalarca süren kabızlık vakaları olabileceğinden mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

Kabızlık Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Kabızlık belirtileri karın ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı, gaz çıkaramama, karın ve midede kramp gibi tipik bulgularla ortaya çıkar. Zaten en belirgin bulgu da büyük tuvaletin yapılamamasıdır. Bu da iki versiyondadır. Bir durumda kişi tuvaleti olsa da dışkılamada zorlanma, dışkılayamama, makatta ağrı gibi yakınmalardan söz eder. Diğerinde ise haftalardır tuvalete çıkmamasına rağmen hastanın tuvalete çıkma ihtiyacının oluşmadığı bulgusu görülür.

Şekli ya da uzayan durumlardaki süresi ne olursa olsun şikayetler önemsenip kabızlık için kesin bir hayat düzenleme çalışması yapılmalıdır. Çünkü sık sık tekrarlayan kabızlıklar hem anlık şikayetlere hem de uzun vadede ortaya çıkabilecek hastalıklarla daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Kabızlık ne zaman tehlikeli olur diye bir zaman biçmek gerekirse tüm hekimlerin ortak görüşünden bahsetmek elzemdir. Buna göre haftada bir kez tuvalete çıkmak mutlaka düzeltilmesi gereken bir sorundur. Şayet bir haftadan uzun süreler boyunca büyük tuvalete çıkılamıyorsa bir hekimden tıbbı yardım almak hayati önem taşır.

Çünkü tuvalete çıkmamak, dışarı atılması gereken besin artıklarının, vücudun geri emilim yapması ile toksik bir etkinin ortaya oluşmasına yol açar. Bu da zehirlenmelerden bağırsak düğümlenmelerine ve uzun vadede çeşitli kanserlere kadar sebebiyet verebilmektedir.

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

Kabızlık dikkat edilmesi ve çözülmesi gereken bir sorun olsa da amansız bir hastalık değildir. Bağırsaklarımız ikinci beynimizdir ve aslında terbiye edilip nasıl çalışmaları gerektiği öğretilebilir. Kabızlık çözümleri son derece kolay yöntemlerden oluşsa da uygulama noktasında istikrar ve kararlılık ilk şarttır.

Kabızlıktan kurtulma yolları:

  • Her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak,
  • Posalı gıdalar tüketmek,
  • Asitli ve katkı maddeli yiyeceklerden uzak durmak,
  • Limon, bal ve baharatları günlük yeme düzeninde bulundurmak,
  • Günde 2-3 litre aralığında su içmek,
  • Kaygı ve stresli bakış açısından uzaklaşmak,
  • Gerektiğinde müshil gibi ilaçları kullanmak

Hem kabızlığı geçirmede hem de engellemede bir numaralı yöntemlerdir.

nasıl Giderilir?

Uzun Süreli Kabızlık Nasıl Giderilir?

Yıllardır nükseden kabızlık sorunları kişiyi hem bedenen hem ruhen hem de sosyal hayat bazında oldukça rahatsız eder. Aslında basit ancak radikal değişiklikler kabızlığı tedavide kesin çözüm olduğu gibi genel olarak sağlıklı yaşamın bir parçasıdır.

Uzun süren kabızlık kilo artışına, obeziteye ve bağırsakta meydana gelen başka sorunlar ile hastalıklara da yol açabilmektedir. Bu nedenle bir hekim desteği almak hangi aşamada olduğunuzu belirlemede önemli bir adım olacaktır. Ancak eğer ara sıra maruz kalınan kabızlık söz konusuysa kendi başınıza bilinçli bir şekilde davranıp bu sorunu yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Öncelikli olarak kendinizi ve metabolik sisteminizi doğru tanımanız gerekmektedir. Hangi besinlerin size iyi geldiği, hangi sporun bağırsaklarınızı çalıştırmaya yaradığı veya günün hangi saatinde tuvalete oturma alışkanlığını benimsediğinizi keşfetmelisiniz.

Uzun süren kabızlık nasıl giderilir diye reçete mahiyetinde bir öneri sunmak gerekirse öncesinde bitkisel yöntemlerden sonuç alamadığınızdan emin olmak gerekir. Denemenize rağmen fayda etmeyen doğal yöntemleri bir süre beklemeye alıp hemen sonuç olacağınız fitil gibi tıbbi ilaçlara başvurabilirsiniz. Doktorunuzun size önerdiği bir ilaç bağırsaklarınızda kısa süre içerisinde rahatlama sağlamaya yardımcı olacaktır.

dışkı yapamama sorununa hareketle çözüm

Kabızlıktan Kurtulmak için Hareketler

Kabızlıktan kurtulmanın en kolay yolu ilaç gibi yaklaşımlar olsa da uzun vadede tedavi edici nitelikte bir öneri için uygulanması gereken egzersizler vardır. Egzersiz yapmak ve yürüyüş yapmak herkes için önerilen bir yaşam şeklidir. Ancak bağırsak tembelliği yaşayanlar için ise hareketli bir hayat sürmek olmazsa olmaz bir rutin oluşturma önerisidir.

Kabızlıktan kurtulmak için hareketler başta yürüyüş olmak üzere pek çok egzersizi kapsar. Spor yapmak sadece kilo vermek ya da iyi bir fizik için değil aynı zamanda sağlık için önemlidir. Bağırsak sağlığımız genel sağlığımızı da etkilediği için spor şarttır.

Mide ve alt karnı çalıştıracak egzersizler oldukça faydalı olacaktır.

Kabızlığa Bitkisel Çözümler

Kabızlığa Bitkisel Çözümler

Kabızlığa bitkisel çözümler bol meyve ve sebze yemek ile başlar. Posadan zengin, bol su içilen, kuru meyveler ile desteklenen bir beslenme şekli kabızlığa iyi gelecektir. Ayrıca ballı su, limonlu su ve sinameki çayı gibi ilaveler de laksatif etkiye sahiptir.

Kabızlığa Hangi İlaç İyi Gelir?

Kabızlık ilacı ihtiyaç halinde faydalanılacak ve genelde kesin olarak tedavi mekanizması olmayan ilaçlardır. Ancak sıkıntılı bir hale gelmiş vakalarda kullanımı elbette zarar değil fayda sağlar. Piyasada en sık rastlanan Bekunis bitkisel tablet, Libalaks lavman, Magnesie Calcinee toz müshil gibi markalar en bilinenlerdendir. Fakat elbette bunlar kesinlikle bir hekim gözetiminde reçete edilip kullanılabilecek ilaçlardır.

Kabızlığa hangi ilaç iyi gelir diye bir öneride bulunmak tek başına doğru değildir. İgrus her zaman faydalı bilgileri bilimsel veriler ile sunsa da ilaç tavsiyesi yapılan bir site olmamıştır. Burada sadece bilgi amaçlı öğretici paylaşımlar yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap