Ispanak Zehirli Olabilir Mi? Temizleme Teknikleri Neler?

Ispanak bilhassa demir yönünden yüksek bir içeriğe sahip olduğu için çocuklara sık sık yedirilmektedir. Bunun izlenilen çizgi filmlerle doğrudan etkili olduğu söylenebilir.

Tabii ki sağlıklı bir yiyecek olmakla beraber demirden çok daha yüksek miktarda minerallere ve vitaminlere sahip olduğunu söylemek gerek. İçeriğindeki demir miktarı oldukça standart bir seviyede olduğu için kat ve kat fazlası kalsiyum, magnezyum, fosfor ve özellikle potasyuma sahiptir.

Ispanak İçerisindeki Vitaminler

Ispanak İçerisindeki vitaminler, çinko, folat, A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Besin lifi yönünden tavsiye edilen sebzelerdendir.

Aynı zamanda lezzetiyle yemeklerden soslara ve mezelere kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Doğal olarak bu kadar lezzetli bir sebzenin zehirli olma ihtimali kafalarda bir soru işareti yaratabilir. Aslında iyi temizlenmesi ve ayıklanması ıspanak için en önemli unsurlardan birisidir.

Ispanak
Ispanak

Ispanak Nasıl Temizlenmeli?

Zehirli Ispanak Nasıl Kolay Temizlenir Biliyor musunuz? Son zamanda Ispanak ile ilgili çıkan haberlerde zehirlenme vakalarının artması bu konu üzerine bazı araştırmalar yapılmasını sağladı. Aslında bu araştırmalar çok çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Buna göre Ispanak zehirli bir yapıya sahip değildi. Fakat ıspanağa karıştırılan yabancı otlar zehirlenmeye yol açtı. Keza çok kez yıkanması ve güzel temizlenmesi gereken bir sebze olarak pek çok kişi saatler uğraşıyor.

Fakat bu temizlenme aşamasının es geçilmesi durumunda arasına karışan yabancı otlar zehirlenme gibi bir reaksiyona yol açabiliyor. Temizlik aşamasını birkaç ana gruba ayırmak ise mümkün.

Çünkü bir kez yıkanarak ıspanağın temizlenmesi pek mümkün değil. Toprak kalıntılarından arınmış olsa bile masaya gelecek bir besin olduğu için derinlemesine temizlenmesi şart.

Ispanakları temizlemek için öncelikle yıkama aşamasını aklınızdan çıkarın. İlk olarak büyük bir kabın içerisine su doldurun ve tüm ıspanakları içerisine boca edin. Ardından ıspanakları bol suyun içerisinde güzelce yıkamaya başlayın.

Ellerinizle tek tek tüm ıspanakları elden geçirmeniz işinize yarayacaktır. Ardından süzerek ıspanakları ayrı bir kaba alın. Su dolu kabı boşaltıp temizledikten sonra tekrardan su doldurun ve içerisine bir miktar sirke ilave ederek bu kez sirkeli suyla güzelce yıkayın.

Bu aşamaları geride bıraktıktan sonra sirkeli su olan kaptan aldığınız ıspanakları dilerseniz musluk altından geçirerek farklı bir kaba alabilirsiniz. Çünkü kesim işlemine başlamadan önce sirke kokusunun çıkmasını istiyorsanız bu yıkama işlemi önem arz ediyor.

Aldığınız temiz kabın içerisine su koymanıza gerek yok. Fakat ıspanakların diri kalması için suya ihtiyaç duyduklarını da bir püf noktası olarak eklemek istiyoruz.

Yani musluk altında yıkadıktan sonra da yine su dolu bir kaba alabilirsiniz. Kesim işlemi biraz zaman alacağı için bu süre zarfında ıspanaklar diriliğini kaybetmemiş olur.

2 yorum

Harika, konu hakkında bilgilendim emeği geçen herkese çok tşk ederim.

Ispanak hakkında bir çok şey öğrenmeme vesile olduğunuz o yüzden özellikle yorum yapmak istedim, sizi devamlı takip edeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap