Ispanak Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ispanak birçok vitamini içinde barındırdığından hastalıklara da iyi gelir. Vücudun eksikleri tamamlayarak bizlere fayda sağlar. Aşırısı zararlı olabilir.

Ispanak

Ispanak, Etli koyu parlak yeşil veya sarımsı yeşil yapraklı, çok sayıda çiçeği olan tek yıllık otsu bir bitkidir. Bilimsel adı spinacea oleracea’dır. Asya kıtasında yetişen bir bitkidir. Dünya genelinde gıda olarak tüketilir. İçeriğinde vitamin ve mineraller bulunur. Vitamin olarak A, B, C ve E vitaminlerin içerir. Mineral olarak içinde iyot, fosfor ve magnezyum vardır. Aynı zamanda içerisinde demir bulunur. Kış aylarında bolca tüketilen bir sebzedir. Çeşitli şekillerde kullanılan bir sebzedir. Ispanak -5 dereceye kadar dayanabilir. Bu derecenin altındaki soğuklarda zarar görür. İki çeşidi vardır, dikenli ve dikensiz. Dikenli ıspanak türü, tohumları dikenli ve köşelidir. Yapraklı ise mızrak şeklindedir. Dünya genelinde tüketilen dikensiz ıspanak türü ise yaprakları geniş ve tohumları dikensizdir. Ispanağın yaprakları arasında fazla miktarda çamur birikir. Bu yüzden tüketilmeden önce iyice yıkanması gerekir.

Ispanağın Özellikleri Nelerdir?

Ispanağın özellikleri nelerdir sorusu sıklıkla araştırılmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi vitamin ve mineral açısından zengin bir sebzedir. Ilıman bölgelerde yetişir. Bizler ıspanağı bir kış sebzesi olarak tüketiriz. Önemli bir yan etkisi ve zararı bulunmaktadır. Ancak bazı hastalıklara sahip kişilerin daha az miktarda tüketmesi gerekir. Bu hastalıklar arasında mide ülseri, bağırsak problemleri ve eklem iltihabı hastalıkları sayılabilir. Ispanağın ekileceği toprak önceden gübrelenmelidir. Toprak derinden sürülür ve tohum ekim işlemi yapılır. Ekilen tohumlar 15 gün içerisinde çimlenir. Uygun hava şartları da varsa yaklaşık 1,5 ay sonra ıspanak hasatı başlar.

Ispanak Nasıl Saklanır?

Ispanak taze tüketilebileceği gibi daha sonra kullanılmak üzere de saklanabilir. Derin dondurucu da saklanacak olan ıspanaklar poşetlenmeden önce iyice yıkanıp temizlenmelidir. Çünkü ıspanakta çok fazla çamur birikir. Saklanacak olan ıspanak, temizlendikten sonra yemeklik doğranır ve poşete konulur. Eğer derin dondurucu da fazla yer kaplaması istenmiyorsa şoklama işlemi yapılır. Şoklama yapmak için büyük bir tencere içerisindeki kaynayan suya ıspanaklar 2 dakika kaynatılır. Daha sonra soğuk su ile yıkanıp süzülür. Ardından ıspanaklar yemeklik şekilde poşetlere doldurulur. Poşetlerin havası alınır ve ıspanak saklamak için derin dondurucuya konulur.

Ispanak Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ispanağın kullanım şekli farklılık göstermektedir. Yemeklerde kullanılabileceği gibi salatalarda kullanılabilir. Ispanak poğaça, börek yapımında da kullanılabilir. Kış aylarının vazgeçilmez sebzesi olan ıspanak aynı zamanda detoks suyu olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra yüz bakımı için maske olarak da kullanılabilir. Ispanak kullanımı genelde yemek olarak olsa da ıspanaktan lezzetli tatlılar, pastalar da yapılabilir. Ispanak ile yapılan yemekler arasında Malatya’ya özgü ıspanaklı içli köfte örneği verilebilir. Ispanak, kıyma ve soğan ile enfes bir lezzet elde edilir. Aynı şekilde ıspanak boranisi verilebilir. Hatay yöresine ait olan bu yemeğin içinde zengin malzeme listesi vardır. Ispanak, soğan, sarımsak, yumurta, kuşbaşı et, un ve et kullanılır. Tadına doyum olmayan bir yemek ortaya çıkar. Ispanak ile yapılan yemekler arasında bir diğer lezzet olan patates yatağında levrek sayılabilir. Deniz ürünlerinden hayvansal ürünlere kadar ıspanak eklenen yemeklerin tadına doyum olmaz. Hamur işlerinde de ıspanak kullanılır. Ispanaklı mantı bunlardan bir tanesidir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağın faydaları nelerdir sorusunu pek çok insan araştırma konusu yapmaktadır. Ispanak vitamin ve mineral deposudur. İçerdiği demir sayesinde demir düşüklüğü olan kişiler için oldukça faydalı bir sebzedir. Vücut direncini arttırır ve hem bedenen hem zihnen güç verir. Yaş ilerledikçe öğrenme güçlüğü ve zihinsel tembelliğe faydalıdır. Ispanağın faydaları saymakla bitmeyen ıspanak birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Kanser, kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin vücut dirençlerini kuvvetlendirir. Kolesterolü düşürür, yüksek tansiyona faydalıdır. Ayrıca kışın çok fazla görülen soğuk algınlığı için de tüketilmesi faydalıdır. Hamile kadınların tüketmesi hem kendileri hem de bebekleri için faydalıdır. Çünkü içeriğinde fazla miktarda folik asit bulunur. Hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir, hemoroid sorunu için tüketilmesi faydalıdır. Aynı zamanda dişler ve kemikler üzerinde güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Ispanak tüketimi psikolojik olarak sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ispanak bitkisinin faydaları saymakla bitmeyen ıspanağı kış mevsiminde bolca tüketmek gerekir. İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığı için faydalıdır.

Ispanak Nelere İyi Gelir?

Ispanak nelere iyi gelir diye araştırıyorsanız içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde birçok şeye iyi gelir. Örneğin K vitamini açısından zengin olan ıspanak kan pıhtılaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekeri kontrolü sağlar. Yaşlanma karşıtı etkileri de vardır. Ispanağın iyi geldiği konular arasında şunlar sayılabilir; ·       Diş sağlığı ·       Göz sağlığı ·       Kabızlık ·       Tansiyon düşürücü ·       Kolesterol düşürücü ·       Kanserden koruma ·       Sakinleştirici etki ·       Kemik gelişimi ·       Alzheimer hastalığı ·       Demir eksikliği Bunlar gibi birçok rahatsızlığa iyi gelir. Ispanağın ayrıca yaşlanma karşıtı etkisi de vardır.

Ispanağın İçindeki Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

Ispanak vitamin olarak dört adet vitamin içerir. Bunlar A, B, C, E vitaminleridir. Vitamin ve mineral olarak zengin bir içeriğe sahip olan bu kış bitkisi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir içerir. İçinde bulunan mineraller olarak iyot, fosfor, magnezyum sıralanabilir.

Ispanak Kaç Kaloridir?

Kalori olarak ıspanak çok kalorili bir besin değildir. Örneğin yemek yaparken yemeğe eklenen salça, pirinç gibi malzemeler yemeğin kalorisini arttırır. Haşlanmış Ispanak 19 kaloridir. Eklenen diğer malzemeler ile ıspanak kalorisi 133 kalori olur. 1 çorba kaşık yemek yendiğinde alınan Ispanak kalorisi 19’dur. Tüketilen 100 gram Ispanak yemeğinde kalori miktarı 76’dır.

Ispanağın Zararları Nelerdir?

Ispanağın bir zararı var mı sorusuna yoktur diyebiliriz. Büyükten küçüğe herkes tüketebilir. Ama bazı hastaların fazla tüketmeme si gerekir. Örneğin diyabet hastaları tükettiğinde kan şekeri düzeyinde değişiklikler olabilir. Ispanak her zaman pişirildiğinde hemen tüketilmeli ve kullanımdan önce iyice yıkanmalıdır. Ispanak, pürin içerdiğinden fazla tüketildiğinde ürik asite dönüşür. Ürik asit böreklerde biriktiğinden fazla tüketimi zararlıdır. Ayrıca fazla ıspanak tüketimi mide şişkinlik, gaz yapar. Herhangi bir zararı olmayan ıspanak fazla tüketildiğinde sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratır. 48293