İshale İyi Gelen Yiyecekler

Dışkı üretiminin normalden fazla olmasına gerek olmadığı halde sürekli olarak daha sıvı bir tuvalet ihtiyacı duymamıza ishal deniliyor. Diğer isimleriyle de am..

Dışkı üretiminin normalden fazla olmasına gerek olmadığı halde sürekli olarak daha sıvı bir tuvalet ihtiyacı duymamıza ishal deniliyor. Diğer isimleriyle de amel ve diyare olarak adlandırılıyor. Genel anlamda bir hastalık olarak nitelendirilmeyen, daha çok bir semptom olarak düşünülen ishal öldürücü dahi olabilmektedir. Yetişkinlerde bağışıklık sisteminden ötürü hayati bir risk oluşturması imkânsız denilecek düzeydedir. Fakat 5 yaşa kadar çocuklar için büyük bir hayati tehlikenin başlangıcıdır. İshale sebep olan çevresel faktörler arasında temizlik ve hijyenden tutunda içilen ya da kullanılan suyun temizliğine kadar geniş bir skala bulunmaktadır. Bu sebeple de yılda ortalama 1.5 milyondan fazla bebeğin hayatını kaybettiğini söyleyebiliriz. Eğer ishale iyi gelen besinler konusunda çocuğunuz için bir araştırma yapıyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Yetişkinlerde ishale iyi gelen yiyecekler arasında herkesin bildiği elma püresi, kuru ekmek ve muz gibi düşük lif oranına sahip besinler yer almaktadır. Hatırlayacağınız üzere lifli besinlere ihtiyaç duyduğumuzda ve bunu düzenli olarak yüksek miktarlarda aldığımızda kabızlığa yol açtığını söylemiştik. Düşük lif oranıyla beraber bunu bağırsak dengesini tutana kadar sağlamamız gerekmektedir. Yetişkinlerde görülen ishalin nedenleri arasında %70 oranında üşütme ya da gıda zehirlenmesi dikkat çekmektedir.

İshale Ne İyi Gelir?

İshale ne iyi gelir diye sorulduğunda anında ishalin kesilmesini beklemek tabi ki imkânsız bir reaksiyon. Fakat yine de bunun için etkin bazı durumlar var. İshale iyi gelen besinler farklı vücutlarda farklı tepkimelere sebep olabiliyor. Haliyle ishali bitirip bitirmemesi birazda vücudunuza ve bağışıklığınıza bağlı diyebiliriz. En azından süreç bazındaki değişimlerin kaynağı bu olmaktadır.

Limon Suyu

Satın alınmış olarak değil de limonu sıkarak elde edeceğiniz taze limon suyunun günde 2-3 kez tüketilmesi bir günün sonunda ishal rahatsızlığını bitirebilmektedir.

Pirinç

Pirinç ishal için en önemli etkilerden birisine sahiptir. Çünkü dışkının sertleşmesi için gereken her şey besin değerlerinde mevcuttur. Sulu ishal vakalarında kesinlikle ya pirinç ya da pirinç suyu önerildiğini hatırlatalım. Uyguladıktan sonra muhakkak sindirim sisteminizde bir rahatlama olacağından halk arasında en sık tercih edilen seçenektir.

Elma Püresi

Pirinç gibi elma püresi de çok fazla tercih edilen bir gıdadır. İshale ne iyi gelir sorusunda da hemen herkesin sabit cevabı haline gelmiştir. Fakat elma püresi yaparken kabuklarıyla yapmak sindirim sistemini daha da zorlayacaktır.

Muz

Muzun ishale iyi gelen yiyecekler arasında tam manasıyla bireysel bir etkiye sebep olmayacağını belirterek başlayalım. Yani yalnızca muz yiyerek ishali önleyip bağırsak düzenini sağlayamazsınız. Ancak vücudun mineral ihtiyacını karşılayarak potasyum takviyesiyle ishalden doğan vücut dengesizliğini dağıtabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil ishale iyi gelen bir bitki olarak bilinir ki günümüzde doğrudan zencefil değil de zencefil çayı içilmektedir. Yemekten sonra içmeye özen gösterirseniz ishalin şiddetini azaltarak zaman içerisinde bitmesine yardımcı olabilirsiniz.

Alternatif İshale İyi Gelen Sebze ve Meyveler

İshale iyi gelebilecek sebzeler ve meyveler arasında yoğun bir liste yapılabilir. Örneğin böğürtlen ya da böğürtlen suyu etkili olacaktır. Elma sirkesi yine aynı şekilde bağırsakları temizleyerek ishalin son bulmasını sağlayabilecek bir etkiye sahip. Keçiboynuzu tozu, kepek, sarımsak ve bal sık tüketilmeseler de ishale ne iyi gelir diye merak edenlerin karşısına çıkan alternatifler arasındadır. Havucun 15 dakikada 1 çay kaşığı suyunu içerek tedavi uygulayanlar mevcuttur. Bu tedavinin hemen etkileri görülmese de aradan birkaç gün geçtiğinde azalarak kurtulduğunuzu fark edebilirsiniz. 12265