İhsan İsminin Anlamı

İhsan

İhsan İsminin Anlamı Yakın zamanda bebek bekleyen anne ve baba adaylarının isim telaşına girdikleri ve internet üzerinde araştırma yaptıkları görülür. Bu bağlamda İhsan isminin anlamı nedir sorusu sıklıkla sorulur. Türkiye’de nadiren karşılaşılan İhsan isminin anlamı; iyilik etme, bağışlama ve bağışlanan şey olarak sıralanabilir.

Günümüzde İhsan isminin anlamı aynı zamanda parlaklık veren ve ışıldayan şey olarak da bilinir. Genellikle yeni doğan erkek bebeklere verilen bu ismin kökeni Moğolca’dır. Moğol toplumlarında yaygın bir şekilde kullanılan bu isim, uzun yıllardır Türk toplumlarında da görülmektedir.

İhsan ismi, sözlükte farklı anlamlarla karşımıza çıkar. Bu ismin sözlükteki anlamı; kağnının iki tekerleğinin birleştiği ağaç ve kurdele olarak gösterilebilir. Günümüzde çok popüler bir isim olmaması nedeniyle pek çok aile bebeğine bu ismi vermek istemektedir.

Yeni doğacak olan bebeklerine islam dininde yer alan bir isim vermek isteyen ailelerin, İhsan ismi Kuran’da geçiyor mu sorusunu sıklıkla sorduğu görülür. İhsan ismi, Kuran-ı Kerim’de geçmez. Ancak Kuran-ı Kerim’de geçmemesi, bu ismin caiz olmadığı anlamına gelmez. Güzel anlamlar içeren bu ismin yeni doğan bebeklere verilmesi islam dinine ters değildir.

Günümüz dünyasında isimlerin analizleri yapılabilmektedir. Bu bağlamda İhsan isminin analizi oldukça merak edilir. İhsan ismine sahip olan kişilerin planlı, mükemmelci, kuralcı, tutumlu ve dikkatli oldukları bilinir. Bu kişilerin olumsuz yönleri ise aşırı hareketli ve dağınık olmak, çabuk inanmak, bağlanmaktan korkmak ve olayları abartmak olarak sıralanabilir. Bu kişiler aynı zamanda köşeli ve belirgin yüz hatlarına sahip olmakla birlikte uzun boylu ve sağlam yapılıdırlar.

İhsan isminin harf analizine gelecek olursak; İ harfinin ince ve hassas ruhu, H harfinin sakin ve durağanlığı, S harfinin hayalperestliği, A harfinin Atılganlığı, N harfinin ise Sağduyuyu çağrıştırdığı söylenir. Kısacası İhsan ismine sahip olan kişilerin hassas ruhlu, sakin, hayalperest, atılgan ve sağduyulu olduğu söylenebilir. Yeni doğacak olan bebeğinize İhsan ismini vermeden önce bu analizlere göz atabilirsiniz.

İhsan ismine sahip olan kişilerin popüler renginin kırmızı olduğu söylenir. Ayrıca bu kişiler iş hayatından kopamazlar ve sürekli çalışmak isterler. Bu nedenle İhsan ismindeki kişilerin işkolik oldukları ve liderlik vasfını taşıdıkları rahatlıkla söylenebilir. Bu kişilerin çoğunlukla soğukkanlı olduklarını da bu bilgiler arasına ekleyelim.

İhsan isminin Türkiye’de çok popüler bir isim olduğu söylenemez. 2022 verilerine göre Türkiye’de yalnızca 83 kişinin ismi İhsan’dır. Bu isme sahip olan kişilerin çoğu İstanbul ilinde ikamet eder. İsmin Türkiye’deki popülerlik sırası ise 6449’dur. Son yıllarda bu ismin yaygın olarak kullanıldığını söylemek mümkündür.

Daha önce yaşamış veya günümüzde hala hayatta olan İhsan ismine sahip ünlüler; İhsan Yüce, İhsan Devrim, İhsan Duran Dağı, İhsan Ketin, İhsan Oktay Anar ve İhsan İpekçi olarak sıralanabilir. Ayrıca F klavyenin mucidi olan İhsan Sıtkı Yener’de bu ünlülere örnek olarak gösterilebilir.

ihsan-isminin-anlami-13561
Ihsan İsminin Anlamı

Yakın zamanda bebek bekleyen ailelerin İhsan ismine benzer isimler konusunda bilgi sahibi olmak istedikleri görülür. İhsan ismine benzer isimler; Aksan, Boysan, Ünsan, Ersan, Onursan, Ulusan, Durusan ve Köksan olarak sıralanabilir. Ayrıca İhsan isminin yanına ikinci bir isim düşünüyorsanız; Alican, Boran, Doğan ve Duman isimlerini listenize ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak İhsan isminin güzel anlamları çağrıştırdığı fakat ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmadığı söylenebilir. Eğer sizler de bebeğinize farklı bir isim koymak istiyorsanız, güzel anlamlar içeren İhsan ismini tercih edebilirsiniz. Bu ismi bebeğinize vermeden önce harf ve karakter analizine göz atmanızı ve kararınızı bu doğrultuda vermenizi öneririz.

Ihsan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Parlaklık Verir, Pırıl Pırıl Eder, Işıldar, Işık Yayar, Parlar Şavkır

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Moğolca
Kuran ‘da geçmiyor.

Ihsan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ihsan ismini kullanan 83 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ihsan ismini kullanan 39 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ihsan ismini kullanan 14 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ihsan ismini kullanan bulunmamaktadır.

Ihsan isminin Türkiye sıralaması

Ihsan en çok kullanılan 6449. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 3232. isimdir.

Ihsan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 19 kişi artmıştır.

Ihsan isminin Harf Analizi

Kişiye Ihsan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ihsan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ihsan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ihsan isminin anlamını gözden geçirin!

Ihsan İsminin Numerolojisi

Ihsan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

I: on bir
H: on
S: yirmi iki
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 61

İhsan ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. İhsan Oktay Anar: Türk yazar. Edebiyat alanında başarılı eserlere imza atmıştır, özellikle “Puslu Kıtalar Atlası” romanıyla tanınır.
  2. İhsan Doğramacı: Türk bilim insanı ve eğitimci. Hacettepe Üniversitesi’nin kurucusu ve Türkiye’nin önde gelen sağlık kurumlarının gelişimine katkıda bulunmuştur.
  3. İhsan Yüce: Türk futbolcu. Galatasaray ve Türkiye milli takımında forma giymiş olan eski bir futbolcudur.

Bu listede İhsan ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim daha yaygın olduğu için daha fazla ünlü İhsan ismini taşıyan kişiye rastlamak mümkündür.

29297