Ensar İsminin Anlamı

Ensar

Ensar İsminin Anlamı Yakın zamanda bebek bekleyen anne ve baba adaylarının, bebeklerine isim belirlemek istedikleri ve Ensar isminin anlamı nedir sorusunun cevabını araştırdıkları görülür. Ensar ismi; yiğit kimse, yardımcı, koruyucu ve savunucu anlamlarına gelir. Erkek bebeklere verilen bu ismin kökeni ise Arapça’dır.

Arap kültüründe Ensar isminin anlamı değişkenlik gösterebilir. Bu kültürde Medineli müslümanlara Ensar ismi verilmiştir. Ensar ismi Arapçada yardım edenler, yardımcılar anlamına gelir. Sıfat olarak ise herkesi seven ve herkese yardım eden anlamları bulunur. Bu nedenle Arap ülkelerinde yeni doğan bebeklere yaygın bir şekilde bu ismin verildiğini söylemek mümkündür.

Günümüzde Ensar ismi Kuran’da geçiyor mu sorusu sıklıkla sorulur. Bu isim, islam dini açısından oldukça önemli bir kelimedir. Mekke’den Medine’ye gerçekleştirilen hicret sonrasında Ensar kelimesi ortaya çıkmış ve yardımını esirgemeyen Medineli müslümanlara Ensar denilmiştir. Bu bağlamda Ensar isminin Kuran’da defalarca geçtiği söylenebilir.

Bu ismin kullanımı Türkiye’de de oldukça yaygındır. 2022 yılı verilerine göre Türkiye’de toplamda 22.623 kişinin ismi Ensar’dır. Bu kişilerin neredeyse tamamı erkek olmakla birlikte çoğunluğu İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşamaktadır. Bu isim popülerlik sıralamasında ise 658. sırada yer alır. Son yıllardaki veriler göz önüne alındığında, bu ismin gün geçtikçe daha popüler bir hale geldiğini söylemek mümkündür.

Sizlerin de bildiği üzere isim analizleri günümüzde büyük önem taşır. Bu nedenle Ensar isminin analizi pek çok kişi tarafından merak edilir. Ensar ismine sahip olan kişilerin özgürlükçü, sıcakkanlı, dışa dönük, arkadaş canlısı ve iyimser oldukları söylenebilir. Ancak bu kişilerin duyguları bastırma, kolay incinme ve kuşkucu olma gibi olumsuz özellikleri de bulunur.

Ensar ismine sahip kişilerin fiziksel özelliklerine gelecek olursak; bu kişilerin kalın ve gür saçlara sahip oldukları, sağlıklı göründükleri, yüzlerinin geniş ve açık olduğu, büyük ve yuvarlak gözlere sahip oldukları söylenebilir. Ayrıca bu kişiler oldukça dik ve enerjik bir duruşa sahiptirler.

İsim analizi yapılırken dikkat edilen bir diğer nokta ise isimde yer alan harflerdir. Ensar isminde yer alan harflere göz atacak olursak; E harfinin mücadeleciliği, N harfinin sağduyuyu, S harfinin hayalperestliği, A harfinin enerjik olmayı, R harfinin ise tereddütlü birini çağrıştırdığı söylenebilir. Yani bu isme sahip olan kişiler, mücadeleci ruhlarının yanı sıra sağduyulu ve hayalperesttir. Ayrıca bu kişilerin enerjik oldukları ve sürekli bir şeylerden tereddüt ettikleri söylenebilir.

ensar-isminin-anlami-60183
Ensar İsminin Anlamı

Yeni doğan bebekler için isim belirlerken ilgili ismin kimler tarafından kullanıldığı da araştırılır. Günümüzde Ensar ismine sahip ünlüler; Almanya’da yaşayan Türk futbolcu Ensar Baykan ve Ardahan ilinde milletvekili olan Ensar Öğüt’dür. Ayrıca dizilerde veya filmlerde Ensar ismine sıkça rastlanılabilir.

Ensar isminde bir çocuk sahibi olan ailelerin, yeni doğacak çocuklarına Ensar ismine benzer isimler aradıkları görülür. Ensar ismine benzer isimler; Hazar, Nevzar, Çağlar, Diyar, Gülibar, Minşar, Afşar, Zülfizar ve Nigar olarak sıralanabilir. Ayrıca Rüzgar ve Kutlar isimleri de bu isim ile benzerlik gösterirler.

Ensar ismini ikinci isim olarak düşünen anne ve baba adaylarının, Ensar isminin önüne getirebileceği pek çok uyumlu isim bulunur. Bunlar; Eyüp, Abdullah, Burak, Talha, Ebubekir ve Emir olarak sıralanabilir. Sizler de bebeğinize iki isim birden koymak istiyorsanız, bu isimlere göz atarak kararınızı verebilirsiniz.

Ensar isminin Türkiye’de ve Arap ülkelerinde sıklıkla kullanıldığını söylesek yanlış olmaz. Özellikle son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılan bu isim, güzel anlamlar çağrıştırdığı için sizlerin de dikkatini çekmiş olabilir. İsmin anlamlarına ve karakter analizlerine göz atarak yeni doğacak olan bebeğinize Ensar ismini verebilirsiniz.

ensar-isminin-anlami-86481
Ensar İsminin Anlamı

Ensar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yiğit Erkek, Yiğit Kimse, Yiğitler Yiğidi,
  • 2 – Yardımcılar, koruyucular, müdafiler, muavinler
  • 3 – Medineye Hicretle Mekkeli Muhacirlere Yardım Eden, Medineli Müslümanlara Verilen Ad. Kuran-I Kerimde Çok Geçen Kelimelerden Birisidir.
  • 4 – Savunan kimse.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Ensar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ensar ismini kullanan 22.623 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ensar ismini kullanan 5.471 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ensar ismini kullanan 884 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ensar ismini kullanan 668 kişi bulunmaktadır.

Ensar isminin Türkiye sıralaması

Ensar en çok kullanılan 658. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 299. isimdir.

Ensar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.401 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Ensar isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ensar isminin Harf Analizi

Kişiye Ensar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Ensar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ensar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ensar isminin anlamını gözden geçirin!

Ensar İsminin Numerolojisi

Ensar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
N: on yedi
S: yirmi iki
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 67

Ensar ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler şunlar olabilir:

  1. Ensar Altay: Türk futbolcu. Beşiktaş ve Türkiye milli takımında forma giymiştir.
  2. Ensar Baykan: Türk boksör. Türkiye’yi uluslararası boks müsabakalarında temsil etmiştir.
  3. Ensar İslamoğlu: Türk müzisyen. Bağlama çalan ve şarkılar yazan bir sanatçıdır.
  4. Ensar Gül: Türk güreşçi. Serbest stil güreş dalında başarılar elde etmiş ve Türkiye’yi ulusal ve uluslararası arenada temsil etmiştir.

Bu listedeki kişiler, Ensar ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Ensar ismini taşıyabilir, ancak genellikle isim nadir kullanılan bir isim olduğu için sayıları sınırlı olabilir.

54141