Hibiskus Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Kalorisi, Faydaları ve Zararları

Hibiskus çayı hazımsızlığa iyi gelir. Soğuk algınlığını önlemede faydaları vardır. Kalorisi azdır, diyette kullanılır. 2 taneden fazlası zararlıdır.

Hibiskus Çayı

Hibiskus çayı kurutulmuş hibiskus bitkisinin kısımlarından yapılır. Bu çay koyu kırmızı renkte faydalı bir içecek olarak tüketilir. Kızılcık gibi tatlıdır ve mayhoş bir aroması vardır. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilen hibiskus çayı sağlık için oldukça faydalıdır.

İlk olarak Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya’da görülen hibiskus, günümüzde birçok ülkede yetiştirilir.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu faydalı bitkinin çeşitli kısımlarını gıda ve ilaç olarak kullanırlar. Ülkemizin pek çok bölgesinde yetişen bu bitki çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Hibiskus Çayı Nasıl Saklanır?

Hibiskus çayı mutfaklarda sıklıkla bulunan bir çay çeşididir. Vücudu rahatlatarak strese iyi gelir. Ancak saklanırken dikkat edilmesi gerekir.

Bu çayı saklarken çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan uzak tutulması gerekir. Bitkiyi ocak kenarlarında bulundurmamak gerekir. Oda sıcaklığında tutulabilir.

Hibiskus Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Hibiskus çayı yemeklerden çok demlenilerek tüketilen bir çaydır.  Bu çayın aroması ve keskin kokusu vardır. Tek başına ya da yeşil çay, tarçın, limon, ıhlamur ve adaçayı gibi diğer bitkisel çaylarla birlikte de demlenebilir. Hibiskus çayı demlemek için bir tatlı kaşığı kuru hibiskus bitkisi ve sıcak su yeterli olacaktır.

Bir diğer çay ise hibiskus kuruları ile yapılan çaydır. Yapılan çay daha sonra buzdolabına alınır ve iyice soğutulur. İsteğe göre nanelerle ya da limon ile tatlandırılabilir.

Hibiskus çayı birçok ülkede kullanılan sevilerek içilen bir çaydır. Vücudumuz için oldukça fazla yararı vardır. İlaçlar kullanmak yerine doğal çaylar sayesinde bedeninize yatırım yapabilirsiniz.

Hibiskus kullananlar yaklaşık 1 ay içinde bu çayın faydalarını görebilirler. Ayrıca bu bitkiyi aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz.

Hibiskus Faydaları

Hibiskus çayının vücut için faydaları oldukça fazladır. Gün içinde ya da akşamları kısa sürede hazırlayarak tüketilebilir. Hem yapımı oldukça basittir hem de ekonomi açısından hibiskus çayı fiyatları oldukça düşüktür.

·       Hibiskus çayı faydaları arasında kan basıncını sayabiliriz. Bu çayın yüksek tansiyon hastalarının tedavisini desteklediğine dair çalışmalar vardır. Aynı şekilde kan şekerinin düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar. Ancak bu çay hekim kontrolünde tüketilmelidir. Ayrıca içeriğinde yer alan bileşenlerin idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu düşünülür.

·       Antioksidan bileşikler içeren hibiskus çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde karaciğerin serbest radikaller tarafından hasar görmesine engel olabilir. Gün içinde hibiskus çayı tüketmek karaciğerin görevini tam yapabilmesine yardımcı olabilir.

·       Antioksidan bileşenleri sayesinde kanser hücresi oluşumuna engel olabileceği düşünülen hibiskus çayı özellikle mide kanserinin tedavisini destekleyicidir.

·       Yüksek oranda C vitamini, fenol bileşenler, mineral ve vitaminler içeren hibiskus çayı, sindirim sisteminin çalışmasını düzenler.

·       Hazımsızlık, gaz ve şişkinlik problemlerinin giderilmesinde destek olan çay, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık gibi sorunların görülmesini engeller.

Hibiskus Çayı Nelere İyi Gelir?

Hibiskus çayı vücudumuza çok iyi gelen bir içecektir. Kan sağlığını olumlu yönde etkileyerek basıncın düzenlenmesine yardımcı olur. Bu çay uzun zamanda oluşacak kalp ve damar hastalıklarını önler.

Hibiskus çayının akciğer ve mideye faydaları oldukça fazladır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde pek çok kanser çeşidine karşı vücudu korumaktadır.

Bu çayın içeriğinde bulunan bol C vitamini ile güçlü antioksidan etkisini göstermektedir. Kış aylarında oluşan hastalıklara karşı koruyucu olan Hibiskus çayı burun akıntısı, öksürük gibi rahatsızlıkların görülmesini engeller. Ayrıca nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların hızlıca iyileşmesine yardımcı olur.

Hibiskus çayı nelere iyi gelir sorusuna bağırsaklar ve kabız yanıtını verebiliriz. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Hibiskus çayı, kabızlık sorununa da iyi gelmektedir.

Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli rolü bulunan bu çay, gaz sancısı, hazımsızlık gibi sorunların görülmesini azaltır. Ayrıca hibüskus çayı tüketildiğinde, kilo probleminin ortadan kalkmasını da sağlar.

Hibiskus Çayı İçindeki Vitaminler

Hibiskus çayı C vitamini ve askorbik asit yönünden oldukça zengin bir çaydır. Bu nedenle bağışıklık sistemine çok iyi gelir. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruma sağlaması da hibiskus çayının faydaları arasına yer almaktadır.

Hibiskus Çayı Kalori

İçindeki besinlerle vücudumuza çok yararlı olan hibiskus çayı kalori açısından da düşüktür. Bu çay hem zayıflamak için hem de rahatlamak için uygundur. 100 gram hibiskus çayı yaklaşık 37 kaloridir.

Hibiskus Çayı Zararları

Doğada bulunan pek çok bitkinin zararı olduğu gibi bu hibiskus cayının da zararları vardır. Hamilelik sürecinde olan kişilerin Hibiskus çayı tüketmemeleri gerekir.

Düşük riski bulundurmasından ötürü hamilelik dönemlerinde tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Bunun dışında, emziren annelerin, çayı tüketirken mutlaka hekim kontrolünde tüketmeleri gerekir.

Bunun dışında tansiyon ve kalp rahatsızlıkları ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu çayı kullanırken dikkat etmelerini gerekmektedir.

Her gün sürekli ve düzenli bir şekilde ilaç kullananların, hormonal tedavi gören kişilerin çayı tüketmeden önce doktora başvurmaları gerekmektedir. Hibiskus çayı zararları araştırılıp içilmesi gereken bir çaydır.

 

 

45300