Papatya Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papatya çayı cilde iyi gelir, şeker hastalırına da fayda sağlar. Kalorisi yok denecek kadar azdır ama 2 fincandan fazla tüketim zararlı olabilir.

Papatya Çayı

Papatya çayı çok eskiden beri kendine has kokusu, lezzeti ve birçok faydasından ötürü tercih edilen bir çaydır. Bahar çiçeği olan papatya yüzyıllardır pek çok amaç uğruna kullanılıp tüketilmektedir. Pek çok faydası bulunmaktadır.

Günün erken saatlerinde Papatya çayı tüketmek zinde ve enerjik olarak güne başlamayı sağlar. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde pek çok hastalığa çaredir.

Birçok hastalıktan da koruma görevi de görür. Kalp rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozukluklarına karşı, kansere ve uyku problemi gibi sorunlara birebirdir. Çok faydası olmaktadır.

Papatya yabani bir bitki olup farklı şekillerde kullanılmaktadır. Hoş kokusu ve hafif içimi ile tercih edilen bir bitki çayı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Papatya Çayı Nasıl Saklanır?

Papatya Çayı Nasıl Saklanır
Papatya Çayı Nasıl Saklanır

Papatya çayı nasıl saklanır diye araştıranlara tavsiye olması açısından söylemek gerekirse, papatyalar serin ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur.

Kurutulduktan sonra uzun süre saklamak içine cam kavanozlara konulmalıdır. Plastik kavanozlarda saklama işlemi yapılmamalıdır. Çünkü plastikler ısı ve ışıktan etkilenir. Bu da papatyaların zarar görmesine sebep olabilir.

Papatya Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Papatya çayı yemeklerde nasıl kullanılır deyince farklı çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Yaz çiçeklerinden hoş ve mis kokulu papatyanın çayı ve yağı hazırlanarak birçok faydası ile karşılanır.

Papatya çayı kurutulmuş papatya yaprakları ile sıcak suya atılıp demleme yapılarak günde 1 fincan olmak üzere içilebilir. Ayrıca papatya çayı cilde de uygulanabilir, cilt üzerinde faydaları da gözükmektedir. Papatya yağı da papatya özlerinden hazırlanarak elde edilir ve vücuda birçok faydası vardır. Cilde uygulanarak kullanılır.

Papatya Çayı Faydaları

Papatya Çayı Faydaları
Papatya Çayı Faydaları

Güne enerjik başlamayı ya da gece rahat bir uyku çekmeye faydası olan papatya çayı, siyah çay ve yeşil çaya iyi bir alternatiftir. Antioksidan açısından da oldukça zengin olan papatya çayı faydaları çok fazladır.

Antienflamatuar özelliği sayesinde cildi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen papatya çayı özellikle regl dönemindeki kadınların rahatlatıcı etkisinden dolayı ilk tercihidir. Hemen etkisini gösteren çok faydalı bir çaydır.

·       Papatya çayı sinirlere ve uyku problemlerine karşı en etkili çaydır. Uyku problemi yaşayan kişiler papatya çayı tüketip rahat bir uyku çekebilirler.

·       Papatya çayı sindirimi kolaylaştırır, mide ağrılarını giderir, vücudu rahatlatır.

·       Yapılan araştırmalar ile papatya çayı diş ağrılarına karşı çok faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Diş ağrısı çeken kişiler papatya çayı ile gargara yapıp ağrıyı azaltabilirler.

·       Papatya çayı cilt rahatsızlıklarına karşı iyi gelir ve cildi güzelleştirir. Papatya çayı ile yüzü silip temizleyebilirsiniz.

·       Göz kapaklarında meydana gelen iltihaplara karşı papatya çayı tüketilebilir.

·       Papatya çayının solunum yolu rahatsızlıklarına karşı çok iyi geldiği bilinmektedir. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında papatya çayının buharını solumak hastalığa karşı iyi gelmektedir.

·       Papatya çayı içindeki mineraller sayesinde kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur.

·       Özellikle kadınların yaşadığı regl sancılarına karşı çok faydalı olmaktadır.

·       Papatya çayı vücudu daha enerjik yapar, yorgunluğu alır.

·       Diyabeti önlemektedir.

·       Vücutta oluşan iltihabı azaltır.

·       Cilde faydalıdır.

·       Saçların güçlenmesine ve saç tellerinin güçlenmesine katkı sağlar.

·       Ağız kokusunu önleyerek diş etlerine fayda sağlar.

Papatya Çayı Nelere İyi Gelir?

Papatya Çayı Nelere İyi Gelir
Papatya Çayı Nelere İyi Gelir

Antioksidan açısından zengin olan papatya çayının sayılamayacak kadar faydası vardır. Papatya çayı nelere iyi gelir diye araştıranlar birçok faydasından dolayı tüketmelidirler.

Papatya çayı vücuda enerji ve uyanıklık verir. Üst solunum yolu hastalıklarından cilt rahatsızlıklarına, kanserden cilt rahatsızlıklarına ve sindirim sistemi problemlerine iyi gelmektedir.

Siyah çay ve yeşil çaya iyi bir alternatif olarak faydalarından dolayı tüketilmelidir. Her gün bir bardak papatya  çayı içmek soğuk algınlığına da iyi gelir.

Faydalarından dolayı kullanımı yüzyıllardır devam eden papatya çayı düzenli ve önerilen miktarda tüketilmelidir. Her şeyin fazlası zarar olabileceği gibi fazla tüketmek zararlı olabilmektedir.

Papatya Çayı İçindeki Vitaminler

Siyah çay ve yeşil çaya alternatif olan papatya çayı papatya çayı içindeki vitaminler antioksidanları sayesinde vücuda çok faydalıdır. Günde 1 fincan papatya çayı sinir sistemini rahatlayıp vücuda iyi gelmektedir. Papatya çayı A vitamini yönünden çok zengindir.

Papatya çayı B1 vitamini, B2 vitamini, Folat, Pantotenik Asit, Demir, Bakır, Çinko; Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum açısından çok faydalı ve tercih edilmesi gereken bir besindir.

Papatya Çayı Kalorisi

Papatya Çayı Kalorisi
Papatya Çayı Kalorisi

Papatya çayı şeker veya farklı tatlandırıcılar kullanılmazsa çok düşük kalorili bir çaydır. Kilo vermek isteyenler için faydalı bir çaydır. Papatya çayı kalori olarak 100 gramında 1 kalori bulunmaktadır.

Papatya Çayı Zararları

Papatya çayı birçok faydasının yanında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Papatya çayı zararları dikkat edilmesi gereken durumları bulunmaktadır.

 Papatya çayı demir miktarını artırabilir. Bundan dolayı yemeklerden önce tüketmek sağlık açısından daha doğru olmaktadır. Ayrıca papatya ailesine alerjisi olan kişiler dikkat etmelidir.

Kozmetik ürünlerinde papatya kullanılmaktadır. Bu ürünleri kullanan kişilerin göz ile temas ettirmemeleri gerekir. Yoksa göz rahatsızlığına sebep olabilir. Papatya çayı tüketmeden önce doktora danışmak olası zararlarından korumayı sağlayacaktır.

42753