Hemoroid ve Beslenme Önerileri

Günümüzde sıkça karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olarak bilinen hemoroid tamamen tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmakla beraber daha çok beslenme alışkan..

Günümüzde sıkça karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olarak bilinen hemoroid tamamen tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmakla beraber daha çok beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle de bu rahatsızlığı yenmek ya da hafifletmek mümkündür. Hemoroid sorunu yaşayan hastaların özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hemoroid hastalığın belirtilerini hafifletmek için sizlere beslenme önerilerimiz. Vücudun en büyük ihtiyacı olan suyu tüketmeye çalışın kişiye özel su miktarı önemlidir her beden kendine özel su tüketimi vardır. Bazı insan 2 bazı insanlarda 3 litre su yeterli olmaktadır. Tüketmeniz gereken su miktarını doktora danışarak öğrenebilirsiniz. Çünkü insanların beslenme tarzlarıyla doğru orantılarda su tüketmesi önerilmektedir. Aşırı içilen su ödem yapabilir az içilen suda bedenin yani tüm organların zorlanarak çalışması demektir özelliklede bağırsak işlevini su yardımıyla yapar. Beyaz ekmek yerine tüketmeniz gereken tam tahıllı ekmekleri tüketmeye özen gösterin. Tam tahıl çavdar, kepek, yulaflı ekmekleri sofranızdan eksik etmeyin. Tam tahılları tüketirken sürekli kepekli ekmek yememeye çalışın sürekli değiştirerek bağırsak hareketlerinizi değiştirmeye çalışın sürekli yenen kepek ekmeği de sizi kabız yapacaktır buda hemoroid oluşumunu tetikleyecektir. Beslenirken listenize mutlaka kuru baklagilleri eklemeyi unutmayın hatada 2 kez posası yüksek olan kuru baklagil çeşitlerinden olan kuru baklagil tüketin kuru fasulye, bulgur, mercimek, nohut gibi proteini yüksek gıdaları bolca tüketmeye çalışın. Mutfağınızda daha çok beyaz un yerine kepekli ya da diğer tahıllara yer açın tüm beyaz unla yaptığınız her tür yemeği ve ekmeği kepekli un kullanarak yapabilirsiniz. Bunu yanında beyaz makarnaları bol yağlı ve soslu yapmak yerine kesinlikle kepekli ve bol sebzeli hazırlayarak tüketin. Sebzeler vücudumuzda farklı yararlarıyla oldukça fazla tüketmemiz gereken gıdalardan olarak bilinir yine lif ve posa bakımından zengin sebze ve meyveleri bağırsaklarınızın sağlığı için yemeye özen göstermelisiniz. Lahana, brokoli, ıspanak, pırasa, enginar, kereviz, bezelye, bamya, taze fasulye, kabak gibi sebzeleri tüketin faz oluşumuna sebep olabilecek lahana, brokoli, karnabahar, brüksel lahanasını haşlayarak tüketebilirsiniz. Meyvelerde sebzeler gibi posası olan bağırsak dışkısını yumuşatarak rahat bir dışkılama sağlanmanıza yardımcı olur. Meyveleri bolca tüketmek gerekiyor fakat meyveleri ara öğünlerde özellikle de mürdüm eriği, incir, kayısı, armut, elma, üzüm gibi taze meyveleri tercih edebileceğiniz gibi kuru ya da komposto yaparak ta tüketebilirsiniz. Meyveleri yerken suyunu değil tamamen tüketmeye çalışın elmanın kabuklarını soymadan yemeyi alışkanlık haline getirin. 78086

Bu yazıda ve Hemoroid Beslenme Önerileri Hemoroid tedavisi Hemoroid diyeti Hemoroid beslenme önerileri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.