Sınav Dönemi Beslenme Tüyoları! Sabah, Öğle, Akşam

Sınav Dönemi Beslenme Tüyoları! Kahvaltı, Öğlen ve Akşam Yemeği. İster öğrenci olun, isterseniz bir yetişkin hayatın her döneminde sınavlar karşımıza çıkıyor. Okul hayatı ve öğrenim görülen zamanlarda arka arkaya gelen sınavların, mental ve fiziksel olarak strese sebep olduğu ise bir gerçek.

Bu yazıda ve Sınav Dönemi Beslenme Tüyoları Sabah Öğle Akşam Sınav Beslenmesi Sa hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sınav dönemleri zihinsel ve bedensel sağlık için nasıl beslenmeniz gerektiğini bilir ve beslenme programınızı bu doğrultuda hazırlarsanız; hem sağlığınızdan ödün vermemiş, hem de daha açık bir zihine sahip olabilirsiniz.

Stresin yüksek seviyelere çıktığı sınav dönemlerinde, sık sık bulantı ve kusmaların yaşanmasını da göz önünde bulundurursak; beslenmenize önem vererek bu durumun önüne geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Stres kaynaklı yaşanan sağlık sorunları, kaliteli bir beslenme programı ile minimum düzeye indirilebiliyor.

Sınav Zamanı Beslenme Önerileri
Wooden plate with walnut on background. Space for text.

Sınav Zamanı Beslenme Önerileri

 • Sınav dönemlerinde her ne kadar stresi azaltıp mutluluk verildiği söylense de, çikolata tüketmekten kaçınmak gerekiyor. Çikolatanın içerisinde bulundurduğu şeker nedeniyle uykunun gelmesine neden oluyor. Fazla çikolata yemenin konsantrasyon eksikliğine de sebep olduğunu bilmelisiniz.
 • Bu dönemin en belirgin sorunlarından olan baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik ve dikkat dağınıklığının önüne geçmek için, mutlaka kahvaltı edilmesi gerekiyor. Tüm gece sistemsel olarak çalışan beynimizin, yeni günde ihtiyaç duyduğu enerjiyi yapacağınız kahvaltıdan sağlayacağını unutmamalısınız.
 • Sınava son birkaç gün kala beslenmenizde kuru baklagillere yer vermemeniz konusunda, uzmanlar uyarıda bulunuyor. Bunun nedeni ise yağ ve lif içeren yapıları ile gaz oluşumuna neden olmalarıdır.
 • Kafein içeren içeceklerin tüketimini sınırlandırmanız gerekiyor. Kahve gibi bol kafein içeren içecekler zihin açarak, dinç kalmanızı sağlasa da; fazla miktarda alınması durumunda stresin artmasına, kalp çarpıntılarına da sebep olabiliyor. Günlük tüketimi 2 fincan ile sınırlamak yararınıza olacaktır.
 • Asitli içecekler, gaz oluşumu ve şişkinliğe neden olduğundan, kontrollü tüketilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Mide ve sindirim sorunları da yaşamanıza neden olacağından, mümkünse tüketilmemesi gerekiyor.
 • Aşırı tuz tüketiminden kaçınmalısınız. Vücudunuza alacağınız yüksek tuz miktarı, vücutta ödem yapacağından stresinizi tetikleyecek ve rahat hareket etmenizi engelleyecektir. Bu nedenle yediklerinizde bulunan tuz miktarına da dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Dışarıda yemek yemeyi sınav zamanlarında bırakmalısınız. Evinizde yapacağınız az yağlı yemekleri tercih etmeniz, kendinizi yorgun hissetmenize engel olacağı gibi, hemen uykuya dalabilmeniz için oldukça önemlidir. Uyku düzeni, sınav dönemlerinde daha da fazla önem kazanmaktadır.
 • Balık tüketimini arttırmalısınız. Uzmanların haftada en az 1 kez balık tüketilmesine dikkat çektiğini biliyoruz. Ancak sınav dönemlerinde daha fazla tüketmeniz gerekiyor. İçerisinde omega 3 yağı bulunduran balık grubunu beslenmenize katmanız; hafızanın güçlenmesine, daha kolay öğrenmeye ve konsantrasyonun yükselmesinde yardımcı oluyor.
Sınav Öncesi Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Sınav Öncesi Kahvaltı Nasıl Olmalı?

 1. Beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkilere sahip olduklarından B grubu vitamin içeren gıdalar tüketilmelidir. Tam buğday, çavdar ve çok tahıllı ekmeklere kahvaltınızda yer vermelisiniz.
 2. Önemli bir magnezyum kaynağı olduklarından; 1 bütün ceviz, 3 adet çiğ badem ya da 3 adet çiğ fındığı kahvaltınıza eklemelisiniz.
 3. Protein kaynağı olması nedeniyle kahvaltınızda az yağlı peynir veya yumurtayı mutlaka bulundurmalısınız.
 4. Stres, ağrı gibi olumsuz durumların önüne geçmek için 1 bardak taze sıkılmış elma suyunu kahvaltıda içebilirsiniz. Aynı zamanda taze sıkılmış elma suyu, beyin fonksiyonları açısından da oldukça yararlıdır.
 5. Konsantrasyonu ve dikkati toplamak için demire ihtiyaç duyan vücudumuzun, bu gereksinimi karşılamak için kahvaltınızda 3-4 adet kara erik kurusu yiyebilirsiniz.
Sınav Dönemi Akşam Yemeği Tavsiyeleri;

Sınav Dönemi Akşam Yemeği Tavsiyeleri;

Akşam yemekleri normalde olduğu gibi sınav dönemlerinde de oldukça önemlidir. Gece olduğunda stressiz ve rahat bir uyku çekmek istiyorsanız, akşam yemeğinde doğru beslenmeniz gerektiğini hatırlatalım.

 • Zeytinyağlı enginar,
 • Izgara bonfile ve biftek,
 • 2-3 yemek kaşığı sade ve yağsız makarna,
 • 1-2 dilim tam tahıllı çavdar ekmeği,
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı dökülmüş yeşillik ve salata çeşitleri.

71399