Beslenmede Renk Grupları Nedir? Tabağınızı Renklendirin!

Beslenmede Renk Grupları Nedir? Tabağınızı Renklendirin!. Hem sağlığınızı korumak, hem de fit görünmek istiyorsanız; tabağınızı renklendirerek bunu yapmak çok kolay bir yöntem. Renkli beslenmeden kast edilenin, sebze ve meyveler yardımı ile zenginleştirilmiş bir beslenme programı olduğunu bilmelisiniz. Neyi, ne kadar yemeniz gerektiğini öğrenmeniz sağlığınız için son derece büyük önem arz ediyor.

Renkli beslenme; kırmızı, mor, sarı, turuncu, yeşil, beyaz ve mavi-mor olmak üzere 6 farklı gruptan oluşmaktadır. Bu renk gruplarında yer alan besinlerin neler olduğunu ve ne yararları bulunduğunu sizler için araştırdık. Dilerseniz besin renk gruplarına birlikte göz atalım;

Beslenmede Renk Grupları

  • Yeşil… Yeşil renk grubunda sizlerin de tahmin edeceği gibi; marul, salatalık, yeşil zeytin, ıspanak, brokoli, bürüksel lahanası, avokado, bakla, bezelye, semizotu ve yeşil elma gibi genetik yapısı yeşil renkte olan sebze ve meyveler yer almaktadır.

Yeşil beslenme grubunun üyeleri; kendilerine has yapıları ile hormonlar üzerinde etkili olmaları ve iyi bir şekilde çalışabilmesi açısından karaciğere yardımcı olmaları ile nitelendirilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olan yeşil besinlerin, aynı zamanda cilt sağlığını korumada ve kanseri önleme de oldukça etkili olduklarını söyleyebiliriz. Tüm bu yararlarının yanı sıra kalp ve damar sağlığını da koruma özellikleri bulundukları bulunduğundan, düzenli olarak tabağımızda bulunması gereken besinler arasında yer alırlar.

beslenmede renk grupları
Yeşil Besin Grubu
  • Kırmızı… Bu renk besin grubunda; çilek, vişne, kiraz, domates, karpuz, ahududu, kırmızı biber, nar, barbunya, kırmızı kinoa ve kırmızı elma gibi genetiğini kırmızı renk ile tamamlamış besinler bulunmaktadır.

Beslenmede renk, Kırmızı beslenme grubunda, karoten ailesine ait renk pigmentlerinin oluşmasına neden olan likopen maddesi yer almaktadır. Likopen, Alzheimer ve kalp hastalıklarına karşı vücudumuzu korumak için gerekli bir maddedir. Ayrıca likopen içeren kırmızı besin grupları; cilt, prostat ve göğüs kanserlerinin de oluşumunu engellenmesi ile bilindiklerinden, düzenli tüketmemiz gereken gıdalardan olmaları gereklidir.

  • Sarı… Muz, ananas, limon, mısır, sarı dolmalık biber, sarı mercimek, naşhi armudu, zencefil kökü ve sarı elma gibi yapısı bakımından sarı bir renge sahip olan meyve ve sebzeler, sarı beslenme grubunu oluşturan üyelerin ilk akla gelenleridir.

Sarı renge sahip olan besin grubu üyeleri; beyin, cilt sağlığı, göz sağlığı, kalp ve damar sistemi üzerinde etkili ve sağlıklarını korumaya yardımcı olan besinler olduğunu belirtelim. Bu yararları ise içerlerinde bulundurdukları lutein ve zeaksantin bileşenleri sayesinde başarmaktadırlar.

Sarı Besin Grubu
  • Turuncu… Turuncu besin grupları içerisinde; havuç, portakal, balkabağı, kavun, mandalina, tatlı patates, zerdeçal, kayısı, mango, cennet hurması ve nektarin gibi turuncu renge sahip olan sebze ve meyveler bulunmaktadır.

Turuncu renk beslenme grubu üyelerinin ortak özelliği, beta-karoten adı verilen bir değer içermeleridir. Beta-karoten sağlığımız açısından oldukça yararlı bir maddedir çünkü A vitaminine dönüşme özelliğine sahiptirler. A vitamini ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kemik sağlığının korunması ve göz hastalıklarının önüne geçilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca turuncu renkteki besinler, bio-flavanoidler içermesi nedeniyle tabağımızdan eksik etmemiz gereken yiyecekler arasında yer almaktadırlar.

  • Beyaz… Beyaz renge sahip besinler dediğimizde ilk akla gelenler; mantar, pırasa, turp, kereviz, karnabahar, hindistan cevizi ve soğan oluyor. Yapısı bakımından beyaz olan bu sebze ve meyveler sağlık açısından da önemli olduklarından bu grupta yerlerini alıyorlar.

Beyaz besin grubunu oluşturan bu üyeler, alisin flavanoid içermektedirler. Bu durumda bu besinlerin, çok kuvvetli birer antibakteriyel yapıları olduklarını kanıtlamaktadır. Özellikle enfeksiyonlar ile baş etmede üzerlerine yoktur diyebiliriz. Vücut sağlığımız için önemli olan bu besinleri, öğünlerimizden eksik etmemeliyiz.

Beyaz Besin Grupları
  • Mavi-Mor… Mavi-Mor diye tabir edilen bu gruta ise tahmin edeceğiniz gibi üzüm, patlıcan, böğürtlen, mor havuç, mor lahana, siyah pirinç, mürdüm eriği, siyah zeytin, hurma ve yaban mersini gibi yapısı mavi ya da mor renkte olan sebze meyveleri içermektedir.

Mavi-Mor besin gruplarının ortak özellikleri ise resveratrol bulundurmalarıdır. Resveratrol; kan şekerinin düzenlemesi ve kardiyovasküler sistem üzerinde oldukça yararlı etkilere sahip olduklarından, beslenme uzmanlarınca tabağınızda yer alması gereken besin gruplarındandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap