Hangi Organlar Sindirime Yardımcı Olur?

Hangi organlar sindirime yardımcı olur? Sorusunu cevaplarken pankreas ve karaciğeri zikredebiliriz. Mide, ince bağırsak, kalın bağırsak vb. sindirim sistemini meydana getiren organlardır.

Bu yazıda ve Sindirim Organlar Sindirime Yardımcı Organlar Sindirim Sistemi Mide Bağırsak Karaciğer konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Hangi
Hangi Organlar Sindirime Yardımcı Olur?

Sindirim sistemine yardımcı organlar dediğimizde ise; işlevi doğrudan sindirim ile ilgili olmamasına rağmen besinlerin sindirilmesine de katkıda bulunan organları kastederiz.

Sindirime Yardım Eden Organlar

Pankreas ve karaciğer, sindirim enzimleri salgılayarak gıdaların parçalanmasını, vücutta değerlendirilmesini kolaylaştırır.

Bu organların salgıları, on iki parmak bağırsağına (ince bağırsağa) bir kanal vasıtasıyla aktarılır.

Pankreas Görevi

Pankreastan salgılanan sıvıya ‘özsuyu’ adı verilir. İnce bağırsağa ulaşan bu sıvı; yağların, proteinlerin, karbonhidratların kimyasal sindirimini destekler.

Karaciğer Görevi

Bu organın kendi hücrelerini yenileme özelliği vardır. Vücudumuzun en büyük parçası bedenimizi kaplayan deri, ondan sonra ise karaciğerdir.

Karaciğerin salgısına ‘safra’ denir. İnce bağırsağa iletilen bu salgı yağların fiziksel olarak sindirilmesinde büyük rol üstlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir