İnce Bağırsak Kanseri Neden Olur? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

İnce Bağırsak Kanseri Neden Olur? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi Düzensiz beslenme, alkol tüketimi kanser türlerinden olan ince bağırsak tümörüne neden olur. Belirtileri fark ettiğiniğinizde tedaviye başlanmalıdır.

İnce Bağırsak Kanseri Neden Olur İnce bağırsak kanseri, ince bağırsağın dokusunda büyüyen malign kanser hücresinin neden olduğu bir hastalıktır. Nadir görülmektedir. İnce bağırsak kanseri geçen zaman içinde büyüme göstermeye devam ettiği takdirde bağırsağı tıkayabilir. İnce bağırsakta meydana gelen kanser türlerinin içinde en yaygın olanı karsinoid tümörüdür. Ondan sonra en sık görülen ise adenokarsinomdur.

İnce Bağırsak Kanseri Ne Sıklıkta Görülür?

İnce Bağırsak Kanseri Neden Olur İnce bağırsak kanseri ne sıklıkta görülür? Genellikle duymaya alışık olduğumuz kolon kanseri veya kalın bağırsak kanseridir. İnce bağırsak kanseri çok sık görülen bir hastalık değildir. Daha önce aile bireyleri içinde bu hastalığı yaşayan biri varsa risk grubunda sayılırsınız. Bu durum dışında nadir görüldüğü söylenebilir. Yaşamınız boyunca ince bağırsak kanserine yakalanma oranınız %5’tir. İnce bağırsak kanseri ölüm oranı da istatiksel olarak incelenen bir konudur.

İnce Bağırsak Kanseri Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

İnce bağırsak kanseri tehlikeli bir hastalık mıdır? Sindirim sistemi boyunca uzun yol kat eden besinlerin emilimi ince bağırsak tarafından yapılır. Organlarımız besinlerin bu yolculuğu boyunca problemsiz bir şekilde hareket ettikleri takdirde sindirimimiz sorunsuz gerçekleşir. Besinler sindirim sistemimizde yer alan organlar tarafından ince bağırsağa doğru itilir. İnce bağırsak tıkanıklığı kısmi ya da tam olarak yaşanırsa, ince bağırsağa doğru itilen besinlerin birikmesi gibi bir durum yaşanır. Böyle bir durumda ince bağırsakta şişme gerçekleşir ve karın boşluğuna yayılır . Böyle bir sıkıntı yaşayan kişi için bağırsağın yırtılması be içindekilerin karın boşluğuna dolması gibi bir ihtimal de mevcuttur. Bu yüzden ince bağırsak kanseri çok tehlikeli bir hastalıktır. Sebep olduğu durumlar hayati tehdit içermektedir. Fakat gelişen teknoloji ile beraber ince bağırsak kanseri tedavi yöntemleri de oldukça ilerleme kat etmiştir.

İnce Bağırsak Kanseri Neden Olur?

İnce Bağırsak Kanseri Neden Olur? İnce bağırsak kanseri neden olur sorusunun cevabı aslında ince bağırsak kanseri belirtileri ile örtüşmektedir. İnce bağırsakta bulunan yapısal olarak anormal olan damarlar, ince bağırsakta kanamaya sebep olur. Crohn hastalığı, tümörler, ülser gibi mide hastalıkları ince bağırsak kanserine dönüşebilir. Cerrahi operasyon sonrası iç karında yaşanan yapışıklıklar, bağırsak kısımlarının birbirinin etrafında dönmesi, fıtıklar, safra taşları da bağırsağın tıkanmasına neden olabilir. Bağırsağın gelişimsel bozukluğu ya da küçükken yutulmuş herhangi bir oyuncak da bağırsakta bu tip sıkıntılar meydana gelmesine sebep olmaktadır.   Bunların yanı sıra viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarda hastalığın oluşmasına sebep olabilir. Fazla ilaç kullanımı, alkol tüketimi ve radyasyona maruz kalmak da tetikleyici unsurlardır. Eğer ailenizde daha önce bu hastalığı yaşayan biri varsa bu durumlar göz önünde bulundurulmaksızın risk grubunda sayılırsınız.

İnce Bağırsak Kanseri Kimlerde görülür?

İnce bağırsak kanseri kimlerde görülür? İnce bağırsak kanseri daha önce de söylediğimiz gibi nadir görülen bir hastalıktır. Fakat sık görülmese dahi her insan için yakalanma tehdidi söz konusu olabilir. Genetik faktörler bu hastalık için öncelikli rolü oynar. Eğer ailede daha önce ince bağırsak kanseri yaşamış biri varsa siz de öncelikli risk grubundasınız. Hastalıklar genlerle sonraki nesillere taşındığı için sizde de yaşanması olası bir durumdur. Bağırsaktaki yapısal anormalliklerin sebep olacağını düşünecek olursak bu direkt olarak genetiksel bir durumdur. Bunların yanı sıra çok ilaç kullanan, cerrahi operasyon sonrası karın boşluğu ile ilgili sıkıntı yaşayan, çok fazla alkol tüketen, düzenli beslenmeyen kişilerde görülür. Küçük yaşlarda ise çocukların oyuncaklarına oldukça dikkat edilmedir. Yutmaması çok önemli olup, yutma ihtimali göz önünde bulundurularak sivri kenarlı cisimlerden uzak tutulmalıdır.

İnce Bağırsak Kanseri Hastasının Şikâyetleri Nelerdir?

 • İshal, kabızlık
 • Sürekli devam eden ve kimi zaman şiddeti artan karın ağrısı
 • Karın bölgesinde yaşanan kramplar
 • Dışkının kanama ile gelmesi
 • Bağırsaklarda tam olarak boşalmış hissinin olmaması
 • İhtiyaç duyulmasına rağmen tuvalete çıkılamaması
 • Bağırsaklardaki sancılı gaz problemi
 • Sümüksü yapıdaki akıntı
 • İştah kesilmesi
 • Kilo kaybı
 • Cilt rengindeki anlamsız değişiklikler
 • Yorgunluk
 • Kansızlık
 • Halsizlik
 • Güçsüzlük
İnce bağırsak kanseri olan hastalarda yukarıdaki şikâyetler görülmektedir.

İnce Bağırsak Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

İnce bağırsak kanseri tanısı nasıl konur? İnce bağırsak kanseri çok sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu yüzden teşhis edilmesi çok zor bir hastalıktır. Hastalığın genel belirtileri kanser ile ilişkilendirilemeyecek derecede basit olduğu için birçok hastalığa yorulabilir. Kilo kaybı ya da sindirim sistemindeki bozukluklar oldukça sık rastlanan ve birçok hastalıkla ilişkilendirilebilen bir durum olduğundan dikkate alınmaz. Alınsa dahi bu hastalığın belirtisi olarak incelenmez. Genel olarak bağırsağın tıkanması veya delinmesi aşamasında kişiler doktora başvurmaktadırlar. Çünkü bu noktada artık ciddi sıkıntılar baş göstermektedir. Doktorlar teşhis için fiziki muayenenin yanı sıra tomografi, ultrason ve kan tahlili isterler ve hastalık bu sayede teşhis edilmektedir.

İnce Bağırsak Kanseri Tedavisi Mümkün Müdür?

İnce bağırsak kanseri tedavisi mümkün müdür? İnce bağırsak kanserinin tedavisi kanser tipine ve hangi evrede olduğuna bağlıdır. Doktorlar ince bağırsaktaki kanserli dokuyu tamamen düzeltmeye çalışırlar. Eğer kanserli doku küçük bir kısmı etkiliyorsa, bağırsaktaki o kısım alınabilir. İnce bağırsak alınan parçadan sonra tekrar bütünlüğü sağlanarak sağlıklı bir şekilde çalışabilir. Fakat bazı vakalarda ince bağırsağın tamamının alınması gerekebilir. Özellikle ince bağırsak kanseri 4.evre, metastaz gerçekleştiğini işaret eder. İnce bağırsak kanseri ortadan kaldırılamayacak düzeydeyse o bölgeye bypass yapılıp rahatlama sağlanabilir. Kemoterapi tedavisi uygulanır ve kanserli hücrelerin çoğalması, büyümesi engellenir. İlaç Tedavisi: İlaç tedavileri kanserli dokudaki zayıflıları ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu zayıflıkların bloke edilmesi kanser hücrelerinin ölmesini sağlar. ilaç tedavisi ince bağırsak kanserinin stromal mide bağırsak tümörleri ve lenfoma gibi hastalıklarda kullanılır. İmmünoterapi: Bağışıklık sisteminin kanserli hücrelerle savaşmasına yardım eden bir ilaç tedavisidir. Vücudun bağışıklık sistemi kansere doğal olarak saldırmayabilir. Saldırmayabilir. Çünkü kanser hücreleri bağışıklık sistemi hücrelerini körleştirecek düzeyde protein üretir. İmmünoterapi, bu duruma müdahale ederek çalışır. Eğer yapılan testler kanser hücrelerinin tedaviye yanıt vereceğini gösteriyorsa, ileri evre ince bağırsak kanserinde immünoterapi etkili bir tedavi olabilir. 87753