Geyik Eti Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları

Geyik eti, fırında yemeklerde kullanılır. Diyette büyük fayda sağlar. Buzlukta saklanması gerekir. Fazla tüketimi çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Geyik Eti

Kuzey ülkelerinde tercih edilen geyik etinin tüketimi ülkemizde pek yaygın değildir. Kuzey ülkelerinde her türlü pişirme tekniği üzerinden tüketilen bir et çeşidi halindedir.

Bu içerikte ve Geyik Eti Geyik Eti Yemekleri Geyik Eti Kullanımı Geyik Eti Saklama Koşulları Gey detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Geyik etinin tütsülenerek saklandığını ve dondurucularda paketler halinde uzun süre boyunca muhafaza edilebildiğini belirtmek gerekir. Geyik eti daha çok ince ince dilimlenerek tıpkı pastırma gibi tüketilmektedir.

Oldukça yüksek bir fiyata sahip olan geyik etini lüks şarküterilerde bulmak mümkündür. Aynı zamanda yaygın olarak tercih edilen geyik eti sucuğu da bu şarküterilerde ve lüks otellerde rastlayabileceğiniz et ürünleri arasındadır.

Geyik Eti Nasıl Saklanır?

Geyik eti nasıl saklanır diyenlerdenseniz uygun şartlar altında uzun süre boyunca kalitesi bozulmadan saklanabileceğini bilmelisiniz. Özenli şekilde paketlenen geyik eti derin dondurucuda aylar boyunca lezzeti ve yapısını muhafaza etmektedir. Genel olarak çiğ olarak tüketilen bu et ürünü dana etine nazaran daha yumuşaktır.

İsveç ve Norveç gibi Kuzey ülkelerinde sıklıkla tercih edilen bu et ürünü aynı zamanda Kanada, Sibirya gibi farklı bölgelerde yaşayanlarında severek tükettiği seçenekler arasına giriş yapmış durumdadır. Buna ek olarak geyik avının yasal olduğu çeşitli ülkelerde de revaçta olan bir gıda çeşidi olarak bilinir.

Geyik Eti Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Geyik eti yemeklerde nasıl kullanılır, geyik etinden yapılan yemekler nelerdir diyenler için karşılarına zengin sayıda seçeneğin çıkacağını belirtmek gerekir. Özellikle fırında yapılacak geyik eti yemeğine çeşitli sebzelerde çok yakışmaktadır.

Tavada tüketilmek istendiğinde ise biberiye ve zeytinyağıyla terbiye edebilir, birkaç saat boyunca yemeği buzdolabında bekletebilirsiniz. Ayrıca havuç, soğan, kereviz gibi sebzelerle iyi bir uyum gösteren geyik etini bu şekilde soteleyerek farklı bir akşam yemeği çeşidi sunulabilir.

Koyun ve sığır etinde olduğu gibi geyik eti de her türlü pişirme tekniği için uygundur. Etini kıyma olarak çekip sucuk yaparak kullanabilir, kahvaltılarınıza farklı bir soluk getirebilirsiniz. Aynı zamanda haşlama olarakta tüketilen geyik eti bu tarz yemekler için oldukça uygundur.

Geyik Eti Faydaları

Geyik eti faydaları oldukça fazla olup özellikle düzenli tüketiminde kilo verme sürecine de olumlu yönde etki etmektedir.

Kırmızı et çeşitleri arasında en fazla proteinin geyik etinde olduğunu belirtmek gerekir. Yağ bakımından daha düşük değerlere sahip olan bu üründe bol miktarda demir, B grubu vitaminleri ve niasin bulunmaktadır.

Son derece yüksek bir demir oranı bulunan bu ürünün 100 gramı bile bir yetişkinin günlük demir ihtiyacını doğrudan karşılar. Kalp sağlığına da çok sayıda yarar sunan geyik eti, vücudun daha dinç ve sağlıklı olmasına zemin hazırlar.

  • Kalorisi son derece düşük olduğundan dolayı kilo verme sürecini kolay hale çeker.
  • Vücudun enerji üretmesine yardımcı olur.
  • Düzenli olarak tüketen kişiler daha dinç ve enerjik hissetmektedir.
  • Kanser risklerine engel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Beyin gelişimine destek olan Omega 3 barındırır.
  • Vücudun kimyasal dengesini sağlar.
  • Sağlıklı vücut gelişimi için tavsiye edilmektedir.

Geyik Eti Nelere İyi Gelir?

Geyik eti kalp sağlığından, bağışıklık sistemine kadar pek çok farklı konuda olumlu etkiler almak için tüketilmesi gereken et çeşitleri arasındadır. Protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olan geyik eti sporcular ve diyet yapanlar içinde sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Vücudun dengesini sağlamak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, hastalık risklerine karşı korunmak için düzenli olarak geyik eti tüketimi tavsiye edilir. Geyik eti nelere iyi gelir sorusunu bu şekilde cevaplandırmak mümkündür.

Geyik Etindeki Vitamin ve Mineraller

Geyik etinde B grubu vitaminleri, niasin, kalsiyum, C vitamini, A vitamini, demir, sodyum, lif, yağ, protein, karbonhidrat bulunur. Niasin enerji üretimi konusunda önemli bir yere sahiptir.

Aynı zamanda kanseri önleyerek hücreler arası irtibat sağlar. B grubu vitaminleri ise proteinlerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Bu vitaminlerin eksikliği halinde vücutta çeşitli sağlık sorunları kendini göstermeye başlayabilir.

Geyik etindeki vitaminler ve mineraller son derece zengin olup tek başına günlük protein ihtiyacının karşılanmasına yetmektedir.

Niasin ihtiyacının ise günlük olarak yüzde 85’inin karşılanmasına olanak sağlar. Zengin bir B16 kaynağı olan geyik etinin B16 vitamini karşılama oranı ise yüzde 53’tür. Bu bakımdan geyik etinin günlük alınması gereken protein, mineral ve vitaminlerin önemli ölçüsünü karşıladığını belirtmek gerekir.

Geyik Eti Kalorisi

Geyik eti kalorisi oldukça düşük olan et çeşitlerinden biridir. 90 gramlık geyik etinde 134 kalori bulunur. 90 gramlık geyik etinde 25.32 g protein, 3.57 g yağ, 56.7 g protein, 57.6 mg sodyum bulunur. Yağ oranı oldukça düşük olan geyik eti iyi bir fosfor ve potasyum kaynağıdır.

Geyik Eti Zararları

Beslenmede önemli bir yere sahip olan geyik etinin fazla tüketimi halinde geyik eti zararları görülebilir. Aynı şey geyik eti içinde geçerli olup aşırı geyik eti tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

Kolesterol oranı son derece yüksek olduğundan dolayı tüketimine sınırlandırma getirilmesi lazımdır. Ayrıca aşırı şekilde tüketimi karaciğer sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle önerilen tüketim miktarını aşmamak yerinde bir karar olacaktır.

54376