Frankfurter Nedir, Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Frankfurter, Almanya'da sandviç yapımında kullanılır. Çerez olarak da tüketilir. Enerjiyi iyi gelen faydaları vardır. Aşırısı sağlığa zararlıdır.

Frankfurter

Her ülkenin kendi geleneğine göre bir gıda sembolü vardır. Bu duruma Almanya bakımından bakıldığında buranın gıda sembolü Frankfurter sosisi oluyor. Bu sosis türü Almanya’da Frankfurt bölgesinde ortaya çıktığından dolayı bu ismi almıştır.

Yazımızda ve Frankfurter Frankfurter nedir Frankfurter kullanımı Yemeklerde frankfurter Frankfurter faydaları Frankfurter detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bulunduğu ana vatanda domuz etinden yapılması ile meşhur olan bu sosis türünün İngiltere’de tanınan adı “Hot dog”dır.

İngiltere ülkesinin meşhur sokak lezzetlerinden kabul edilen bu sandviç, Frankfurter sosisi ile birlikte yiyenin bir daha yiyeceği cinstendir. Türkiye’ de ise bu Frankfurter sosisin karşılığı dana etiyle yapılandır. Danadan yapılan Frankfurter sosisi sandviç veya ızgarada kullanılır.

Frankfurter Nasıl Saklanır?

Ülkemizde sosisli olarak nitelendirilen bu gıda özellikle çocuklar tarafından çok sevilir. Pikniklerin vazgeçilmezi, ara öğün alternatifi olarak sıklıkla kullanılan Frankfurter nasıl saklanır diye düşünenler için bazı tavsiyeler bulunur. Çoğunlukla hazır sosisler paketleri açıldıktan sonra buzdolabında uzun süre duramaz ve bozulur.

Bunun için paketi açılan sosisleri buzdolabına koyarak buzlukta muhafaza etmek iyi bir çözüm olabilir. Bu yöntem acelesi olanlara çözüm olmayabilir. Bunun için buzluktaki Frankfurter sosisleri çıkardıktan sonra çok hafif kısık ateşte tutmak ve kendini salınca normal şekilde pişirmek işe yarayabilir.

Aynı zamanda sosisli sandviçler de çok tercih edilir. Bu ürünler önceden pişirilmiş öğütücüler ile işlemden geçirildikten sonra vakumla paketlenir ve bir ete nispeten daha uzun ömür kazandırılır.

Frankfurter Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Almanlar milli yiyecekleri olan bu gıdayı bira eşliğinde meze olarak tüketirler. Genele sürüldüğünde bu gıdanın dünya genelindeki bir numaralı kullanım alanı sosisli sandviçtir ve pek çok insan tarafından çok sevilir. 

Frankfurter yemeklerde nasıl kullanılır sorusu da bu çerçevede çok sorulan bir sorudur.

Dünya üzerindeki en yaygın fast- food çeşidi olan bu gıda çoğunlukla sandviç yapımında kullanılırken parçalanmadan direk sandviç ekmeğinin içine konur. Ardından isteğe bağlı olarak mayonez, hardal, ketçap, Rus salatası veya diğer soslar ile harika bir atıştırmalık olabilir.

Frankfurter sosisi ızgara şeklinde tüketilen diğer et çeşitleri gibi ızgara yemeklerinde kullanılabilir. Domates soslu sosis veya sosis tava gibi yemeklerde pişirilerek kullanılabileceği gibi pizzanın üstüne veya poğaça, açma, börek gibi atıştırmalıkların içine de doğranarak konabilir.

Frankfurter Faydaları

Bu sosis türü özellikle çocuklar tarafından sevilerek tüketilir. Çocukların dikkatini çekerek kahvaltılarını daha istekli ve düzenli yapmalarını sağlayan Frankfurter faydaları anneler tarafından merak ediliyor.

Frankfurter sosisinin içinde yer alan bitkisel lifli ve hayvansal gıdalar, obeziyete sebebiyet vermeden tüketmenize yardımcı olacak türdendir.

Bu tür gıdaların uzun süre tüketilmesi amacı ile içinde kullanılan bileşenlerin daima en az indirgenmesi konusuna özen verilir. Bu durum aynı zamanda ona sindirimi kolaylaştırıcı bir hal verir.

Sosis gibi et ürünlerine eklenen bileşenler sağlık açısından sorun oluşturmaz. Aynı zamanda frankfurter, magnezyum ve demir açısından çok zengin bir besin kaynağıdır.

Demir, enerji üretilmesi konusunda büyük bir önem taşıdığından sosis tüketmek bun fayda sağlayabilir. Fiziksel ve zihinsel işlevleri kolaylaştıran bu durum verimlilik düzeyini artırır.

 Frankfurter Nelere İyi Gelir

Ana vatanı Almanya olan bu harika besin çok sayıda insan tarafından sevilir. Hal böyle olunca insanlar Frankfurter nelere iyi gelir gibi sorular soruyor.

Bu gıdanın zayıflık ve yorgunluktan hızlı bir şekilde kurtarma gibi bir etkisi vardır. Kan basıncını tedavi etmede etkili olan Frankfurter sosisi, vücut dayanıklılığını da yüksek oranda artırır.

Genel olarak cildin yırtılması ve aşınmasında rol oynayan dokuları yüksek oranda güçlendiren proteinler açısından zengin bir besindir. Kollajenler açısından zengin olan bu gıda, devamlı olarak canlandırılması gereken hücreleri, organ ve dokuları kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek isteyen insanlar iyi bir diyet seçimi yapmaya karar verdiklerinde de bu etlere başvurabilirler. Kalori kesme durumlarında sosis devreye girerek en sevdiğiniz ürünlere lezzetli ve doyurucu bir alternatif sunar.

Frankfurter İçindeki Vitaminler

Frankfurter sosisinin zararları en aza indirgendiğinden pek çok insan Frankfurter içindeki vitaminler hakkında bilgi almak istiyor olabilir.

Bu tür gıdalar, B vitaminleri konusunda iyi bir karışım sunar. B1 vitamini insan vücudunda çeşitli metabolik hareketlere yardımcı olmakla görevlidir. Aynı zamanda kaslar ile birlikte sinir dokularının gelişmesini de destekler.

Aynı zamanda Frankfurter sosisi, enerji üretimine yardımcı olurken iyi bir göz sağlığını da destekler özellikte bir besindir. Aynı zamanda C vitamini ve A vitamini de içeren bir besindir. Frankfurter sosisi, demir açısından oldukça zengin bir gıdadır.

Hemoglobin olarak bilinen kırmızı kan hücrelerinin adeta hayati ajanı olarak tanımlanabilecek demir konusunda zengin olan bu besin ile bu ajandan çok sayıda faydalanabilirsiniz. Öte yandan diş ve kemik gelişimi konusunda büyük önem taşıyan magnezyum açısından da zengin olan bir gıdadır.

Frankfurter Kalorisi

Şarküteri gıdası olarak bilinen gıdaların kalori değeri genelde yüksektir. Bu noktada Frankfurter kalorisi konusunda araştırma yapıyorsanız 100 gram için bir değer verildiğinde, 269 kalori olarak hesaplanabilir.

Fazla yendiğinde bolca kiloya ve sağlık sorunlara yol açabilen Frankfurter sosisi, kontrollü yendiği zaman insan vücudu için faydalıdır.

Aynı zamanda miktar kontrolü yapıldığı zaman iyi bir diyet alternatifi olabilir. 100 gramı 269 kalori olan bir Frankfurter sosisinin içindeki besin değerleri şu şekildedir: 24 gr yağ, 816 mg sodyum, 13 gram protein, 66 mg kolesterol, 264 mg potasyum miktarındadır.

Bunların yanında 267 miligram kalsiyum, 15 gram magnezyum, 263 iu A vitamini, 0.3 gr karbonhidrat, 2 mg C vitamini bulunur.

Frankfurter Zararları 

Frankfurter sosisi, lezzetli bir alternatif olarak zararları en aza indirgenen bir besin olsa da çok fazla tüketilmesi durumunda potansiyel zararlarını gösterebilir. Frankfurter zararları sosisin içinde yer alan hayvansal ürünler ile ilişkilendirilir. 

Hayvansal ürünler kategorisi içine giren kıkırdak, et parçası, yağ ve sinirler dikkat edilmemiş şekillerde Frankfurter sosisinin içine konulduğunda bir takım zararları da beraberinde getirir.

İçerisinde birçok farklı ek malzeme bulundurur. Bir de bu sosislere soğan, sarımsak ve salça gibi ürünler eklendiğinde mikropların çoğalmasına zemin hazırlanabilir.

Bu sebeple bu besinlerden normalin üzerinde tüketildiği zaman kanser riski taşıyabilir. Çok fazla Frankfurter sosisi tüketen insanlar, kronik hastalıklara yakalanma riskine diğer insanlardan daha fazladır. Sosisin bu hastalıklara yakalanmada sebep olarak gösterilmeme durumu ile birlikte içindeki besin bileşenleri hastalık kaynağı olabilir.

 

61567