Ezine Peyniri Seçmeden Önce Bilinmesi Gereken Lezzet Detayları

Ezine Peyniri Seçmeden Önce Bilinmesi Gereken Lezzet Detayları. Peynir çeşitleri arasında yüzlerce farklı alternatife rastlanabildiği için Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilen peyniri ayrı bir kefeye koyabiliriz.

Beyaz peynir sınıfında yer alan ürünün pek çok özelliği bulunsa da en önemli detayı gözenekleri olan, tam yağlı bir peynir olmasıdır. Dolayısıyla lezzeti doruk noktalara çıkardığı gibi yerken başınızı döndürebileceğinden şüphe yok.

Aslında bu kadar yoğun bir peynir çeşitliliğinin olduğu ülkemizde Ezine ile sınırlandıramayacağımız kadar yöresel alternatif var.

Damak tadını önemseyenlerin tercihlerinden yalnızca bir tanesi olan bu peyniri gerçek ve sahteleriyle birlikte incelemek gerekiyor. Son dönemlerde daha fazla tercih edilmesiyle birlikte aslında Ezine yöresinde üretilmemesine rağmen bu şekilde adlandırılan çok sayıda ürüne rastlanabiliyor.

Neden Ezine Peyniri?

Neden Ezine Peyniri?

Ezine yöresinin peynir konusunda bu kadar iddialı olmasının en önemli sebebi özel bir kıvama sahip olmasıdır. Tam yağlı olmasının getirdiği yumuşaklığıyla birlikte krema benzeri bir forma sahiptir.

Ayrıca peynir üzerinde doğal yollarla oluşan ufak gözenekler barındırdığı için her yerde tanıyabileceğiniz bir ürüne dönüşmüştür. Kendisine ait bu özellikler diğer tüm peynirlerle kıyaslandığında Ezine ismini bir adım öne çıkarıyor.

Orta sert ya da yarı sert standartlarında tanımlanan bu peyniri aynı zamanda sarı veya beyaz renklerde bulabiliyoruz.

Aslında beyaz olan rengin süt yağıyla harmanlanması sonucunda hafiften sararması sonucunda böyle bir sonuç ortaya çıkar. Bu renk ile yine Ezine yöresinde üretilen peyniri direkt olarak ayırt etmek mümkündür.

Ezine Peyniri Nasıl Seçilir?

Ezine Peyniri Nasıl Seçilir?

Eğer peynir alırken illa ki Ezine peynirinden yana bir seçim yapacaksanız ilk bilmeniz gereken detay EPD etiketidir. Bu etiket yalnızca Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı peynir üreticilerine tahsis edilir. Ezine Peynirciler Derneği tarafından tahsis edilen bu etiket sayesinde doğrudan gerçek ürüne ulaşma şansınız artar.

Bilhassa peynir üretiminde kullanılan sütün nereden geldiği lezzet açısından önem kazanmaktadır. Zira Ezine ve yöresinde peyniri yapmak için sağılan sütler özel olarak kara nane ve kekikle beslenen hayvanlardan elde edilir. Aslında hem yapılışı hem de bu ayrıntısıyla farkını ortaya koyabilmektedir.

Hakiki olan peyniri ayırt ederken rengine ve gözeneklerine dikkat etmeniz en altın kuraldır. Çünkü diğer peynirlerde göremeyeceğiniz, gözenekleriyle dikkat çeken bir dış yüzeyi vardır. Bunlar doğal olarak oluşur ve peynirin lezzetini üst notalara taşır.

Rengi direkt olarak beyaz olmamakla birlikte sarıya çalan bir tondadır. Ambalaj üzerinden bile anlaşılan bu detay sayesinde gerçek peyniri bulabilir ve Ezine tatlarına varabilirsiniz.

Saklama koşulları sağlandığında uzun süre dayanabilen bir ürün olmasından ötürü uzak noktalara gönderilirken de tercih edilir. Ağzı sıkıca kapatıldığında, havayla irtibatı kesildiğinde ve özellikle vakumlandığında uzun süreler ilk günkü tazeliğini koruyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap